לפני ההכרעה בהארכת כהונתה: בינת שוורץ שוב מעורבת בהליך הנוגע לבן זוגה

מנהלת מינהל התכנון חתמה על החלטה המעניקה פטור מעריכת תסקיר סביבתי בהקמת גשר עבור קיבוץ נחשונים - בעת שהקיבוץ נמנה על לקוחותיו של בן זוגה, דוד רוסו ■ בימים אלה ממתין בג"ץ לתשובת המדינה בעתירה שהוגשה נגד הארכת כהונתה של שוורץ

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ, היתה מעורבת לכאורה בקבלת החלטה תכנונית בעלת נגיעה ישירה לקיבוץ נחשונים, בעת שהקיבוץ היה לקוח של בן זוגה — כך נודע ל–TheMarker. מקרה זה מצטרף לשורת מקרים שנחקרו על ידי נציבות שירות המדינה, ושבהם נחשדה שוורץ כי פעלה בניגוד עניינים במסגרת תפקידה.

מדובר בהחלטה של הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל) מפברואר 2015, הנוגעת לשינויים בתוכנית "המסילה המזרחית" לבניית מסילת רכבת בין חדרה לראש העין לאורך תוואי כביש 6. במסגרת הדיון, החליטה הוועדה לפטור את היזם מהכנת תסקיר השפעה על הסביבה בגין השינויים, ובהם הוספת גשר חקלאי בשטחי קיבוץ נחשונים.

בינת שוורץ
בינת שוורץצילום: מוטי מילרוד

שוורץ לקחה חלק בדיון, שנערך ב–9 בפברואר 2015, כנציגת משרד הפנים. מפרוטוקול הדיון עולה כי ההחלטה להקים גשר חקלאי לשימוש הקיבוץ נולדה מתוך התנגדות שהגיש הקיבוץ לתוכנית, עקב פגיעה בנגישות לשטחיו החקלאיים בשל הקמת המסילה.

על נוסח ההחלטה שפטרה את היזם מחובת תסקיר סביבתי ופורסמה יום לאחר מכן, היתה שוורץ חתומה כממלאת מקום יו"ר הוועדה. "השינויים המוצעים (...) הם שינויים נקודתיים ברובם, ללא היבטים סביבתיים משמעותיים", נכתב בהחלטה. עוד צוין כי ההחלטה התקבלה פה אחד.

בימים האחרונים פנתה שוורץ לקבלת חוות דעת ממשרד המשפטים בשאלה אם היתה בהתנהלות זו מצדה משום הפרה של הסכם ניגוד העניינים שעליו היא חתומה. בתגובה לפניית TheMarker לגבי ממצאי חוות הדעת, נמסר ממשרד המשפטים כי "במענה לפנייתה של שוורץ, נמסר לה כי בהתאם להוראות ההסדר היה עליה להתייעץ לפני השתתפותה בדיון. ואולם, לעת הזו ולאחר בחינת מכלול נסיבות העניין בדיעבד, לא סברנו כי השתתפותה של שוורץ בדיון יצרה קושי בהיבט ניגוד העניינים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנכ"ל משרד האוצר הסתפק במתן התראה

התנהלותה של שוורץ בהתאם להסכם ניגוד העניינים שעליו היא חתומה היא סוגייה רגישה במיוחד בימים אלה. כפי שפורסם בעבר, בן זוגה של שוורץ, דוד רוסו, הוא בעלי חברת דר ייעוץ ניהול ותכנון עירוני, העוסקת בייעוץ וניהול פרויקטי נדל"ן במרחב הכפרי, ועל לקוחותיו נמנים עשרות קיבוצים ומושבים, בעיקר במרכז הארץ.

עם מינוייה לתפקיד מנהלת מינהל התכנון באוגוסט 2011, גובש עבור שוורץ הסדר ניגוד עניינים מחמיר שאוסר עליה לקחת חלק בדיונים והחלטות הנוגעים ליישובים הנמנים על לקוחותיו של רוסו.

ואולם לפני כחודשיים פורסמו תוצאות חקירה שביצעה נציבות שירות המדינה, שלפיהן פעלה שוורץ בשלושה מקרים שונים שלא בהתאם להסדר ניגוד העניינים. לאור הממצאים המליצה הנציבות למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, על נקיטת הליכים משמעתיים נגד שוורץ.

באב"ד ערך שימוע לשוורץ והחליט להסתפק במתן התראה. "מדובר בשלושה אירועים נקודתיים מתוך מכלול של אירועים שבהם טיפלת במהלך כהונתך כמנהלת מינהל התכנון", כתב באב"ד בעקבות השימוע. "התרשמתי כי פעולות אלה לא היו מתוך רצון לקדם את עניניו של בן זוגך, אלא בשל הרצון לנהל את המערכת באופן הטוב ביותר". עוד ציין באב"ד את השיפור שחל בעבודת מערכת התכנון בתקופתה של שוורץ, ואת העלייה המשמעותית בתפוקת מוסדות התכנון.

בשל שביעות הרצון באוצר מתפקודה של שוורץ, ביקש שר האוצר, משה כחלון, אף להביא לאישור הממשלה החלטה להארכת כהונתה של שוורץ בשנה נוספת. זאת, לאחר שחמש שנות כהונתה באו לסיומן בסוף יולי האחרון.

אלא שיומיים לפני הדיון בממשלה בדבר הארכת הכהונה, הוציא בג"ץ צו ביניים שאסר על כחלון להביא את הצעת ההחלטה לממשלה, והתיר את הארכת כהונתה של שוורץ בשלושה חודשים בלבד, עד 31 באוקטובר. זאת, על רקע הדיונים בעתירתה של עמותת אדם טבע ודין נגד שוורץ והממונים עליה — משרד האוצר ושר האוצר. במסגרת העתירה, נדרשה הפסקת כהונתה המיידית של שוורץ בשל ההפרות החוזרות מצדה, לטענת העמותה, של הסכם ניגוד העניינים שעליו היא חתומה.

בתשובתה לעתירה, הדגישה המדינה כי אין מקום לקבל את הצו שאותו דורשת העמותה, על רקע רמת התפקוד הגבוהה שהפגינה שוורץ לנוכח משבר הדיור, והפגיעה שעלולה מערכת התכנון כולה לספוג אם ייוותר מינהל התכנון ללא מנהל בשעה קריטית זו. ואולם בג"ץ הוציא צו על תנאי, המגביל לעת עתה את תקופת הכהונה, והורה למדינה לנמק מדוע לא ייקבע כי שוורץ איננה יכולה להמשיך לכהן כמנהלת מינהל התכנון, כפי שטוענת העמותה בעתירתה. תשובת המדינה לעתירה צפויה להימסר בימים הקרובים.

במינהל התכנון סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker