פעם דירה עלתה שם חצי מיליון שקל, היום לא פחות מ-1.2 מיליון - עכשיו תנסו לצאת בבוקר

אידיליה? כך נראית אחרי עשור הבטחה לחיים קהילתיים איכותיים בסביבה ירוקה: "האוכלוסייה כאן מדהימה, ומושתתת על עזרה הדדית וחיי קהילה תוססים, אבל אנחנו מחזיקים את היישוב בשיניים מול כל העולם"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור הפארק המרכזי בצור יצחקצילום: אייל טואג
נמרוד בוסו

זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו, בנובמבר 2015, ביקר שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ביישוב העירוני צור יצחק שבשרון המזרחי. כמקובל בביקורים חגיגיים מסוג זה, הציגו תושבי המקום בפני השר העומד בראש המשרד שאמון על פיתוח יישובם, את האתגרים הרבים שעמם הם מתמודדים. בין השאר, הוצג בפני גלנט מתחם הפארק המרכזי, שלאחר שלוש שנות "הקמה" היה עדיין משטח עפר עם טרקטור בודד וכבוי מנוע לצדו; את המחסור בכיתות הגן, שהוערך אז בעשר כיתות; את היעדרו של בית ספר יסודי נוסף; וכן את היעדרם של מבנים לבתי כנסת, ספרייה, אולם תרבות, מועדון לקשיש ועוד.

השר גלנט גילה אמפתיה רבה לתושבים ולצורכיהם, וכעבור שלוש שעות ביקור נכנסו הוא ופמלייתו לכלי הרכב ועזבו את המקום. חלפה שנה, וביישוב שעל קו התפר - בין טירה, טייבה וכוכב יאיר - לא השתנה הרבה. הפארק הוא עדיין מגרש עפר חשוף; תלמידיהן של שלוש כיתות א' החדשות מוסעים מדי בוקר בפקקים לבית הספר היסודי בכוכב יאיר, לאחר שבנייתו של בית הספר היסודי השני בצור יצחק, שאמור היה להיפתח בתחילת שנת הלימודים הנוכחית, התחילה רק כעת; וכמוהם גם הילדים בארבע כיתות הגן, ש-19 הכיתות שכבר קיימות ביישוב צרות מלהכילם. בית הכנסת הבודד ביישוב ממשיך לפעול בקרוואן.

בצור יצחק לא כועסים על גלנט. הם כבר רגילים. במשרדים של מזכירות היישוב, הפועלת גם היא בתוך קרוואן, הקלסרים עמוסים במאות מכתבים שנשלחו בעשור האחרון לשרים שלפניו, כמו גם אל שרי התחבורה והפנים, ולחברות החשמל והמים, וכן במכתבי התשובות שהתקבלו. הנוסח הגנרי לתשובות: "פנייתכם התקבלה ותטופל בהקדם האפשרי, בברכה".

במלאת עשור להנחת אבן הפינה לצור יצחק בטקס חגיגי - שנערך בהשתתפות ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, ודליה רבין, בתו של ראש הממשלה יצחק רבין, שנרצח ב-1995 ושעל שמו נקרא היישוב - מזכיר מצבו של צור יצחק במידה לא מעטה את מצבה של מורשת רבין: נשכח וזוכה להתעלמות מצד הממשלה.

חלום המגורים של אלפי משפחות

צור יצחק הוא יישוב עירוני שנמצא בשטחה של המועצה האזורית דרום השרון. מדובר ביצור כלאיים חריג למדי בנוף המועצות האזוריות, שכוללות על פי רוב יישובים בעלי אופי כפרי בלבד - מושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים. עם זאת, אין מדובר במקרה חסר תקדים. גם צור הדסה שבהרי ירושלים, ועתלית שבמישור החוף, הם יישובים עירוניים למחצה, שאמורים להשתלב בתוך מארג של מועצה אזורית.

ב-2009 הגיעו לצור יצחק ראשוני התושבים, ובאוגוסט אותה שנה קיבלה ועדת גבולות של משרד הפנים החלטה לכלול את היישוב בשטח שיפוטה של המועצה האזורית דרום השרון. בכך שונתה תוכנית מוקדמת יותר להקים את היישוב כחלק מהמועצה המקומית הסמוכה כוכב יאיר־צור יגאל. ייתכן מאד כי בהחלטה זו הונחו היסודות לרבות מהבעיות שצצו לאחר מכן.

ב-2011 התחיל אכלוסו האינטנסיבי של צור יצחק, ובין 700 ל-800 משפחות עברו להתגורר בו. בבחינה דרך הפריזמה הצרה של מחירי הדירות, הן עשו עסקה טובה. דירת 4 חדרים חדשה בבנייה רוויה ביישוב עלתה ב-2009-2008 בין 450 אלף שקל לחצי מיליון שקל - כשכיום קשה למצוא דירת כזאת בפחות מ-1.2 מיליון שקל.

הכניסה ליישוב צור יצחקצילום: אייל טואג

פרופיל הרוכשים נותר דומה למדי, והוא כולל בעיקר זוגות צעירים מערי השרון הדרומי - הרצליה, רעננה וכפר סבא - שעליית מחירי הדירות בהן הפכה את המשימה של רכישת דירה לבלתי אפשרית עבורם.

שטחו של היישוב 610 דונם. מלבד מרכז מסחרי קטן - שמאכלס סופרמרקט, קופת חולים ופיצריה - שאר השטח שבנייתו הושלמה מיועד למגורים. כמו כן, פועלים ביישוב בית ספר יסודי עם אולם ספורט (בניית בית הספר השני התחילה לא מזמן), 19 כיתות גן, מתנ"ס ומועדון נוער. קרוואן בודד משמש את בית כנסת היישובי, ושני בתי כנסת נוספים מצויים בבנייה.

כ-1,700 משפחות מתגוררות כיום בצור יצחק, ובסך הכל 6,000-5,500 תושבים. ההערכות הן כי בתוך כמה שנים יתגוררו ביישוב יותר מ-10,000 תושבים, לאחר שתושלם בנייתן של 3,000 הדירות המתוכננות.

עבור כל אלה, מדובר בהגשמת חלום המגורים הישראלי במחיר נוח. יישוב קהילתי-עירוני בניחוח כפרי, המוקף טבע ירוק מכל עבריו - וכל זאת בלי להתרחק מדי מהמשפחות ומאזורי התעסוקה הגדולים של המרכז.

אלא שעד מהרה התגלו סדקים באידיליה, כשתושבים גילו כי מקום מגוריהם סובל ממגוון בעיות: החל בהיעדר מצאי מספק של מוסדות חינוך, מבני ציבור ושטחים פתוחים; תקציב תחזוקה שוטף שאינו מספק; וכן בעיות ברמת תשתיות העל, שהחמורה בהן היא בעיית התחבורה המשותפת לכלל אזור השרון המזרחי - בשעות הבוקר כל האזור הוא מובלעת נצורה, שכל ניסיון לצאת ממנה ברכב מצריך נסיעה אטית וממושכת בפקקים. עוד סובלים התושבים מבעיות במערכת החשמל ובתשתיות המים.

בעיות כאלה עשויות להעיב על כל יישוב בשלבי הקמה, ואולי לא ניתן לצפות כי יישוב שהקמתו עדיין לא הושלמה יהיה נטול בעיות. ואולם תושבי צור יצחק חשים כי הם מצויים במערכה לבד. "האוכלוסייה כאן מדהימה, ומושתתת על עזרה הדדית וחיי קהילה תוססים, אבל אנחנו מחזיקים את היישוב בשיניים מול כל העולם", אומר חבר בוועד התושבים המקומי. "הממשלה והמועצה צריכות להיות אתנו, לא נגדנו".

6,000 תושבים עם תקציב של קיבוץ או מושב קטן

התושבים מייחסים רבות מהבעיות למבנה המוניציפלי המוזר שנכפה על צור יצחק, שמקנה לו תנאים ניהוליים המתאימים לקיבוץ או מושב - אף שמספר תושביו גדול עשרות מונים. כשהתחיל היישוב להתאכלס באינטנסיביות ב-2011-2010, נדהמו תושביו לגלות שאפילו מעמד של מושב אין להם, וכי בשל טעות במשרד הפנים לא ניתן ליישובם "סמל יישוב" - כלומר, לא ניתן לו מעמד עצמאי, ולמעשה הוא נרשם במערכת התכנון כשכונת הרחבה של המושב הסמוך צור נתן. רק ב-6 במארס 2012, כתוצאה מלחץ כבד שהפעילו תושבי המקום, תיקנה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את טעותה, וצור יצחק נרשם כאחד מיישובי המועצה האזורית דרום השרון.

האמפיתאטרון בצור יצחקצילום: אייל טואג

בעקבות זאת, נבחר לראשונה ועד מקומי ליישוב, והוקצה לו תקציב נפרד. ואולם גודל התקציב ומספר המשרות בצור יצחק הם כשל כל יישובי המועצה - כלומר, כמו של קיבוץ או מושב, המונים 400-300 תושבים - פחות מעשירית מתושבי צור יצחק כיום. בסך הכל מתוקצב הוועד ב-5 מיליון שקל בשנה, כש-1.5 מיליון שקל מתוכם מיועדים לאגרת שמירה. שאר התקציב מספיק להעסקת מספר מצומצם של נושאי משרה בשכר, בהם מזכירת היישוב, מזכירת הוועד ומנהל המתנ"ס המקומי - מוסד ציבורי שפועל במקום כבר כמה שנים, וזוכה להצלחה רבה.

ככלל, לתושבי צור יצחק יש בטן מלאה על המועצה האזורית, הנתפשת בעיניהם כמי שדואגת קודם כל לעשרות הקיבוצים והמושבים שמרכיבים אותה והם בשר מבשרה, ואילו בענייני צור יצחק היא מטפלת כמעט בעל כורחה. התושבים גם רואים במועצה אחד הגורמים העיקריים, אם לא המרכזי שבהם, לעיכובים הרבים בפיתוח היישוב. תסכול זה קיבל ביטוי בבחירות המוניציפליות האחרונות, ב-2013, כשראש המועצה הוותיק, מוטי דלג'ו, קיבל 7% בלבד מקולות המצביעים בצור יצחק. אז דובר בכ-1,000 משפחות ובכ-2,000 בעלי זכות הצבעה בלבד, אבל בבחירות הבאות, עם קרוב ל-3,000 משקי בית ואלפי מצביעים, רמת עוינות כזאת כבר תהיה סיכון של ממש למעמדו של ראש המועצה.

לדברי מזכירת היישוב, ליאת פרידמן, במקרים רבים אין מדובר דווקא בחוסר רצון של המועצה לסייע - כי אם ביכולת מוגבלת לעשות זאת, על רקע חוסר ההבנה של אנשיה בצרכים של סביבה עירונית, הזרה להם לחלוטין. "המועצה לא ערוכה למתן שירותים לסביבה עירונית, ולא יודעת איך מתנהלים בחלק גדול מהנושאים שקשורים למגורים בבתים משותפים", מסבירה פרידמן. "למשל, אין לה מוקד טלפוני. כשיש פיצוץ של צינור מים, אני צריכה ללכת באמצע הלילה כדי לסגור את הצינור. גם כל תחום הפיקוח העירוני הוא חדש - רק באחרונה מינו לנו מפקח ראשון.

"זה מגיע לרמה שאני או אנשי הוועד, שפועלים בהתנדבות, מגיעים למשרד התחבורה ולמשטרה כדי לאשר מעבר חציה ביישוב. כשהגיעו תלונות ביישוב על רעש מהמסגדים בערים השכנות, יו"ר הוועד ואני נסענו לעיריות השכנות כדי להסדיר את העניין. אין פה אף אחד אחר שיתעסק בנושאים האלה", מדגישה פרידמן.

חבר בוועד המקומי אמר באחרונה כי אינו רואה במועצה האזורית אחראית לליקויים ולעיכובים בהקמת היישוב, כי אם במבנה כולו: "איני מצפה שראש מועצה, שמטפל ב-31 יישובים, יתעסק רק עם צור יצחק, אבל צריך לשנות את המבנה הניהולי. עוד חמישה בעלי תפקידים בשכר בצור יצחק, והתמונה כנראה היתה שונה לחלוטין. צור יצחק אולי עדיין לא עיר, אבל זה בטח לא כפר. אי־אפשר להקצות לנו משאבים כמו לניהול מושב", הוסיף.

בכוכב יאיר התנגדו לאיחוד

גם במועצה האזורית דרום השרון לא מתלהבים מהמפלצת עתירת האוכלוסייה שצומחת בתוך גבולות המועצה הכפרית, המורגלת ביישובים בני כמה מאות אנשים, והיו שמחים להעביר את הטיפול בצור יצחק למועצה אחרת. כבר במארס 2014, כחלק ממהלך שניסה לקדם מנכ"ל משרד הפנים, שוקי אמרני, לאיחוד צור יצחק עם כוכב יאיר, קיבלה מליאת המועצה החלטה התומכת באיחוד, תוך עזיבת צור יצחק את המועצה. מהלך זה טורפד לבסוף בשל התנגדות חריפה מצד תושבי כוכב יאיר.

לפני כשנתיים נעשה ניסיון נוסף להסדיר את מעמדו של היישוב, כשבספטמבר 2014 מינה שר הפנים באותה עת, גדעון סער, ועדת גבולות בראשות יוסי רענן, ששני הנושאים המרכזיים שהונחו על סדר יומה היו בחינת שינויי גבול וחלוקת הכנסות בין המועצה האזורית דרום השרון ועיריית אלעד, וכן לבחון את שינוי המעמד של צור יצחק, כולל בחינת אפשרות הפיכתה לרשות עצמאית. בינואר 2015 התחילו הדיונים, וככל הידוע, סיימה הוועדה את עבודתה במאי האחרון והגישה המלצותיה לשר הפנים, אריה דרעי.

גן ילדים בקרוואן, המשקיף אל טייבהצילום: אייל טואג

ככל הידוע, ועדת הגבולות שללה מכל וכל את אפשרות הפיכתו של צור יצחק ליישוב עצמאי, בעיקר בשל היעדר מוחלט של שטחי תעסוקה ומסחר ביישוב. עם זאת, ל-TheMarker נדל"ן נודע כי בהמלצותיה כללה הוועדה מתווה ניהולי חדש ליישוב, שיכלול את עיבוי מערכת הניהול שלו, וכן המליצה כי יחד עם המועצה האזורית דרום השרון יפתח היישוב אזור תעסוקה בשטחים הצמודים אליו, כדי שישמש תשתית כלכלית להיפרדות היישוב מהמועצה האזורית בתוך חמש־עשר שנים.

באופן תמוה, במשרד הפנים הכחישו כי הוועדה הגישה עד כה את המלצותיה. בשלב זה, כל הסימנים מראים כי הנושא יועבר לידי אחת משש "הוועדות הגיאוגרפיות", שמתכנן משרד הפנים להקים, שיתחילו לפעול רק בעוד כמה חודשים.

100 אלף תושבים, כביש ראשי אחד

לצד העיכובים בעבודות הפיתוח שעליהן אחראי משרד השיכון באמצעות החברה הממשלתית ערים, וההשתהות בהסדרת מעמד היישוב שלה אחראים משרד הפנים, משרד התחבורה הוא המשרד הממשלתי השלישי שתפקודו, או שמא נכון יותר לומר, חוסר תפקודו, משפיע לרעה על איכות החיים ביישוב. במקרה זה אין מדובר בבעיה ייחודית לצור יצחק, כי אם בבעיה שהקמת היישוב רק החמירה - והיא היעדר תשתיות תחבורה נאותות המחברות את אזור השרון המזרחי, וערי המשולש אל אזור המרכז.

התוצאה: כ-100 אלף איש - אוכלוסיית הערים טייבה (40 אלף תושבים) טירה (25 אלף), כוכב יאיר-צור יגאל (10,000 תושבים), צור יצחק וכן כמה מיישוביה הכפריים של המועצה האזורית דרום השרון - נשענת כולה על כביש 444, שחלקים ממנו הם חד־נתיביים לכל כיוון.

בשנה האחרונה נשלחו פניות רבות בעניין לשר התחבורה, ישראל כ"ץ. בין היתר פנו לכ"ץ ראשי הרשויות המקומיות כוכב יאיר־צור יגאל וטייבה, הוועד המקומי של צור יצחק, וכן ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שהתגייסה בחודשים האחרונים כדי לסייע ליישוב - אבל כרגע לא נראים באופק פתרונות רלוונטיים.

"לאור מספר התושבים הרב באזור, ובהיעדר פיתוח תשתיות נאות, סובלים תושבי האזור בכללותו מבעיות תנועה ותעבורה קשות ביותר", נכתב בפניית הוועד המקומי צור יצחק לשר התחבורה בדצמבר 2015. "למעשה, מדי בוקר וערב חווים תושבי האזור פקקים ועומסי תנועה רבים בקטע שבין כפר סבא לצומת אייל, וכן מצומת כוכב יאיר לטייבה, לשני הכיוונים. עומסי התנועה הכבדים פוגעים קשות באיכות חייהם של תושבי האזור, והם אחת הסיבות העיקריות לעזיבתם של תושבים".

תוכנית נוספת, שכבר ב-2012 אושרה למתן תוקף, היא תוכנית "המסילה המזרחית" (תת"ל 22) - מסילת רכבת שתחבר את חדרה וראש העין לאורך תוואי כביש 6 עם תחנות בעמק חפר (אחיטוב), קלנסווה־טייבה, טירה כפר סבא ואלעד. "אין ספק כי הוצאתה לפועל של תת"ל 22 תשפר משמעותית את מצב התעבורה באזור ותהיה פתרון מעולה לבעיית התעבורה הקשה של תושבי האזור, שרובם עובדים מחוץ לאזור. לדאבוננו, מבדיקה שערכנו מול חברת כביש חוצה ישראל, האמונה על ביצועו של הפרויקט, עולה כי נכון למועד זה אין בסיס תקציבי להוצאתו לפועל של הפרויקט, ולמעשה מועד ביצועו אינו ידוע", נכתב בפניית הוועד המקומי צור יצחק לשר התחבורה. פתרונות נוספים שהעלה ועד היישוב הם הרחבת כביש 444 וחיבור כביש 551 למחלף אייל.

בנייה בצור יצחקצילום: אייל טואג

בעיית תשתית נוספת שממנה סובלים תושבי צור יצחק קשורה למערכת החשמל. לדברי התושבים, הם סובלים מהפסקות חשמל ממושכות בתדירות של שלוש־חמש פעמים בחודש. "צור יצחק סובל בשנים האחרונות מהפסקות חשמל רבות, ובשבועיים האחרונים ביתר שאת. בחודש האחרון חווינו ארבע הפסקות חשמל, כשאחת מהן אירעה בערב חג הפסח, והתושבים נאלצו לערוך את ליל הסדר לאור נרות", נכתב בפנייה ששלח הוועד במאי למנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך. "בחודשים האחרונים נתקלנו בבעיה אחרת - אחת לכמה שבועות, ובשבועות האחרונים מדי יום, יש ביישוב נפילות חשמל קצרות וגם הפסקות חשמל ארוכות יותר".

בעקבות הפנייה תואמה פגישה עם מנהל המחוז של חברת החשמל, אבל זו בוטלה ברגע האחרון על ידי חברת החשמל, ומאז לא נקבעה פגישה נוספת. בחברת החשמל טוענים כי התקלות החוזרות ונשנות דווקא טופלו - בין השאר, באמצעות הצבת תחנת משנה ניידת חדשה בטייבה באוגוסט האחרון.

"אין מספיק גנים כדי לאכלס את אלפי הילדים"

במשך השנים התגייסו כמה חברי כנסת כדי לנסות לעזור ליישוב השכוח. מי שמלווה את צור יצחק בשנה האחרונה היא ח"כ זנדברג, שעומדת גם בראש שדולת העירוניות בכנסת. בחודשים האחרונים פנתה לשרי התחבורה והשיכון, כדי לנסות לזרז את פעילותם להשלמת צורכי היישוב, וביוני אף פנתה ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת בדרישה לקיים דיון מיוחד אודות כשלי התכנון ביישוב.

חרף האמפתיה שמגלה זנדברג לתושבי צור יצחק וההכרה בבעיותיהם, יחסה אל היישוב הוא כאל טעות תכנונית קשה, שמעולם לא היתה צריכה להתרחש. "צור יצחק הוא מבחינתי הסיפור של התכנון הישראלי העכשווי. אני קוראת לזה 'החלום ושברו'", אומרת זנדברג. "לכאורה, יש פה שילוב אינטרסים - בין תושבים שמעוניינים לגור ביישוב קהילתי בסביבה ירוקה, למדינה ששואפת לבנות עוד ועוד דירות בשטחים פתוחים, כי זה יותר קל, בין אם בשכונות חדשות ובין אם ביישובים חדשים. הבעיה היא שאף אחד לא דאג לתכנן במקביל תשתיות מתאימות, כבישים, מוסדות ציבור או תחבורה ציבורית. פשוט זורקים את יחידות הדיור באמצע שומקום, ואומרים לתושבים 'עכשיו לכו לקנות עוד מכוניות', כי אי־אפשר להגיע לשום מקום בתחבורה ציבורית, ובטח לא ברגל או באופניים".

לטענת זנדברג, היישוב חושף גם את הכשל המובנה שבהקמת יישובים לאוכלוסייה הומוגנית. "לצור יצחק הגיעה מאסה גדולה של זוגות צעירים, ועכשיו לכולם יש ילדים בגילי הגן, מאות ואלפים של ילדי גנים, וליישוב אין מספיק גנים כדי לאכלס אותם. בו בזמן, ביישוב הסמוך כוכב יאיר כבר התרוקנו הגנים לחלוטין, והמבנים כמעט שוממים. אז מסיעים את הילדים מצור יצחק לכוכב יאיר - מרחק של 2 ק"מ, כשבשעות הבוקר הנסיעה נמשכת 20 דקות בכביש 444 הפקוק. בעוד כמה שנים הכשל הזה יגיע לבתי הספר היסודיים, כשכל ילדי היישוב יהיו בגיל המתאים, ופתאום יצטרכו שם רק בתי ספר יסודיים. אחר כך יצטרכו שם רק כיתות חטיבה ותיכון. זה אבסורד, זה לא תכנון בר־קיימא".

ואולם הבעיה, לטענת זנדברג, היא שלא נראה כי יש מי שמנסה לבדוק לעומק את הכשלים בצור יצחק, ומאין אלה הגיעו. לדבריה, הקו התכנוני שמוביל יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, המשמש גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, מבטיח ליצור עוד ועוד "צור יצחקים" - פרברים מנותקים וחסרי נגישות תחבורתית בשולי הערים.

"צור יצחק, כשם קוד, זה מה שקורה עכשיו בתכנון הישראלי", אומרת זנדברג. "מצד אחד מדברים גבוהה־גבוהה בכנסים על העירוניות והצורך לחזק אותה, ומצד שני על שולחנות השרטוט בכל ועדות התכנון מתוכננות עוד מאות אלפי יחידות דיור בדגם הזה, שצור יצחק זה המודל שלהם. תכנון זה לא רק לזרוק קופסאות מגורים בשטח. זה לדאוג לפתרונות תחבורה ציבורית, להטרוגניות של האוכלוסייה, ליחסים נכונים בין מסחר, תעסוקה ומגורים. בלי שיתחילו ליישם את כל הדברים האלה, אי־אפשר יהיה להמשיך לבנות".

בנייה ציבורית בצור יצחקצילום: עזרא לוי

"משרד הפנים בוחן אפשרות לאיחוד עם כוכב יאיר"

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "היישוב צור יצחק אינו סובל עוד מהפרעות ברשת החשמל כפי שהיה בעבר, שרובן נבעו מתקלות בשטחי הרשות הפלסטינית ומעומסים גבוהים מאוד, שהשפיעו על הקו המזין את היישוב. חברת החשמל פעלה במשך שנים רבות לקדם הקמת תחנת משנה חדשה באזור, המתעכבת בגלל בעיה בקבלת אישורים סטטוטוריים. בקיץ האחרון, ולאחר אישור חריג שהתקבל מהמועצה הארצית לתכנון ובנייה, החברה הציבה בהליך בזק תחנת משנה ניידת באזור שממנה מוזן היישוב כיום. בנוסף, בימים אלה החברה פועלת להתקנת מנתק אוטומטי על הרשת שינתק את חלק הקו הנמשך לשטחי הרשות עד לתיקון ההפרעה בשטחם, אם יש כזאת. כמו כן, מקדמת חברת החשמל את הקמת תחנת המשנה הקבועה באייל, שממנה יוזן היישוב בעתיד.

"לצערנו, הישיבה שתוכננה להתקיים עם ראש המועצה האזורית בוטלה מאילוצי לוחות זמנים של מנהל המחוז הקודם, שפרש בינתיים לגמלאות. עתה, משנכנס מנהל המחוז החדש לתפקיד, חברת החשמל תקיים פגישה עם ראש המועצה האזורית דרום השרון ונציגי היישוב, כדי לעדכן אותם על הנעשה וכן לקדם הקמת תשתיות נוספות לפיתוח רשת החשמל באזור", מסבירים בחברת החשמל.

מהמועצה האזורית דרום השרון נמסר בתגובה: "דרום השרון היא מועצה בעלת צביון כפרי, המורכבת ממושבים, קיבוצים ויישובים קהילתיים. צור יצחק הוא יישוב קהילתי במתכונת עירונית, המיועד לאכלוס של כ-2,800 משקי בית בבנייה רוויה של רבי קומות. בשל השונות בין צור יצחק לשאר יישובי המועצה, בוחן משרד הפנים את האפשרות לאחדו עם המועצה המקומית צור יגאל־כוכב יאיר, או להעניק ליישוב מעמד עצמאי - אבל נושא זה עדיין לא הוכרע. אנחנו פועלים בתיאום עם משרד הפנים כדי למצוא פתרון. עד להשלמת ההליכים בעניין קביעת מעמדו של צור יצחק, ממשיכה המועצה באספקת השירותים לתושבים כמקובל בשאר יישובי המועצה".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "באמצעות חברת ערים והוועד המקומי, המשרד מקיים עבודות תשתית נרחבות בעלות של יותר מ-30 מיליון שקל בצור יצחק. עבודת התשתית ביישוב נמצאת בישורת האחרונה, ולשם השלמת התשתיות פועלים ארבעה קבלני פיתוח על שישה שצ"פים (שטח ציבורי פתוח; נ"ב), שבהם מתוכננים אלמנטי מים העומדים בדרישות נגישות מחמירות. כמתוכנן, השלמת כל עבודות התשתית הציבורית מתוארכת לתחילת 2018.

"לגבי הפארק המרכזי, חברת ערים פועלת על פי לוח הזמנים שנקבע ובהתאם לשינויים וההתאמות הנדרשים, כדי לאפשר הגדלת שטחי מוסדות ציבור והגנה על תשתיות החשמל. הקמת הפארק התחילה רק לפני שנתיים, עם שחרור השטח על ידי היזמים הפועלים בסביבת הפארק, ואמורה להסתיים כבר ב-2017".

לגבי כיכר הכניסה, טוענים במשרד השיכון, "עם השלמת הבדיקות ההנדסיות הנדרשות בעקבות שינוי התכנון המקורי, תצא לפועל חלופת ביצוע בשיתוף המועצה והוועד המקומי. כמו כן, ביצוע הפארק האתגרי התחיל כבר לפני חודשיים, ומיושם בד בבד עם שאר השצ"פים המתהווים בימים אלה".

צור יצחקצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker