הפנטזיה התגשמה: ארבע השוכרות שירשו מבעל הבית דירות בת"א בשווי 15 מיליון שקל

לא, זו לא אגדה אורבנית: שבע דירות, ארבע דיירות - ועוד אחת שעזבה - וירושת נדל"ן ברחוב הכי נחשק בתל אביב ■ וגם: הסיפור של הדיירת א' שפיספסה את הפרס הגדול

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבית ברחוב מיכ"ל 20
הבית ברחוב מיכ"ל בשישי האחרון. נהפך לשיחת העירצילום: אילן אסייג

לפני כשנה א' חיפשה דירה לשכירות בתל אביב. חברתה שגרה ברחוב מיכ"ל המבוקש, הציעה לה לבדוק את אחת הדירות שהתפנו בבניין. א' ויתרה בגלל האישיות של בעל הבית - על אף שדמי השכירות היו נמוכים יחסית. "זה לא בעל דירה רגיל" היא מספרת. "צריך היה להכיל אותו ואת ההתנהגות המוזרה שלו".

בעל הבית היה אורי גלעדי, שלפני כמה חודשים נפטר מסרטן בגיל 56 ובצוואתו הוריש את כל הדירות בבית מספר 20 ברחוב מיכ"ל לדיירות ששכרו ממנו את הנכסים. גלעדי, שלא היה מבוגר במיוחד, היה ערירי ובודד - ואלו שהכירו אותו או את משפחתו המורחבת מספרים על בעיות התנהגות שקשה להתעלם מהן. גלעדי לא נישא מעולם, אין לו יורשים - ומי שטיפלו בו בשבועות האחרונים לחייו היו הדיירות שלו.

א' - שכבר בזמנו ויתרה על דירה בשכ"ד נמוך מהשוק - הפסידה כך נראה את הפרס הגדול: לרשת דירה באחד הרחובות הנחשקים ביותר במרכז תל אביב. לעומת זאת, ארבע הדיירות האחרות שהתגוררו בבניין זכו כל אחת לקבל את הדירה שבה גרו. יותר מכך, אחת מהן, דיירת שעזבה, קיבלה שתי דירות בבניין ואת הדירה של גלעדי ברחוב ברכה פולד. אחותה, שהחליפה אותה בדירה קיבלה גם היא שתי דירות.

הקושי עם גלעדי כבעל דירה לא היה הקושי הטיפוסי שחווים שוכרי דירות - בעל דירה שמעלה את שכר הדירה מדי שנה או מחליף דיירים באופן תכוף. להפך, את שכר הדירה הוא השאיר קבוע במשך שנים - ונמוך ממחירי השוק; עם זאת התחזוקה של הדירות היתה גרועה. הקושי המרכזי שהציב בתור בעל בית היה המעורבות שלו בחיי הדיירות, הנוכחות שלו בבניין, השיחות הארוכות עם היוצאים והנכנסים ועוד דרישות לא סטנדרטיות שהדיירים נדרשו להכיל.

הבית ברחוב מיכ"ל 20. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אילן אסייג

את הבניין שהספיק להפוך בסוף השבוע האחרון לנושא השיחה הלוהט בעיר בעקבות מה שנדמה בתחילה כעוד אגדה אורבנית על התעשרות מנדל"ן - בנה שמחה מולדוק בתחילת שנות ה-30, והוא הוריש את כולו לביתו היחידה רינה (ביתו השנייה נפטרה בגיל צעיר), אמו של אורי גלעדי. אביו של גלעדי נטש אותם כשהיה תינוק, וכך נותר גלעדי היורש היחיד של רינה. הוא עצמו לא הוליד ילדים ובחר להוריש את האוצר הנד"לני שבבעלותו לאנשים שככל הנראה היו כל עולמו – הדיירות שלו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רחוב מיכ"ל הוא רחוב קטן במרכז תל אביב, קרוב לצומת של שדרות בן ציון ורחוב המלך ג'ורג', הידוע בין היתר במסיבות הפורים הקהילתיות שהדיירים בו מקיימים מדי שנה. הבניין עצמו נמצא מדרום למצודת זאב, והשנה נמכרו שתי דירות באזור, אחת בת 2 חדרים בשטח 52 מ"ר בקומה רביעית ב-1.9 מיליון שקל והשנייה, דירת 3 חדרים בת 64 מ"ר בקומה שלישית ב-3.1 מיליון שקל. שתי דירות מיוחדות יותר, כמו דירת גג בת שני חדרים בשטח 60 מ"ר נמכרה ברחוב ב-3.1 מיליון שקל ודופלקס בן 4 חדרים בשטח 85 מ"ר נמכר ב-3.4 מיליון שקל.

קשה לדייק בערך דירותיו של גלעדי, אך ככל הנראה מדובר בבניין מוזנח באופן יחסי. אפשר להעריך בשמרנות כי כל אחת משש הדירות בבניין (לא כולל הדירה שבה הוא עצמו התגורר ברחוב ברכה פולד) עולה כ-2-2.5 מיליון שקל, ובסך הכל מגיע שווי כל הדירות בבניין לפחות ל-12-15 מיליון שקל.

מבחינת פוטנציאל ההשבחה של הבניין, על פי תוכנית לב העיר, אפשר לבנות במגרש בניין עד גובה 5.5 קומות (כולל קומת קרקע) וזכויות בנייה של כ-1,000 מ"ר. היורשות המאושרות יוכלו לשפץ את הדירות שלהן או להתקשר עם חברה יזמית להקמת פרויקט תמ"א 38 ולקבל דירות חדשות בבניין חדש. עם קצת מעוף ויוזמה, אפשר גם לחבר את המגרש לבניין השכן ברחוב מיכ"ל 18, בעל הקיר המשותף, ולבנות פרויקט גדול ורווחי יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker