כחלון ניסה למנוע מהשמאי הממשלתי לפרסם את סקר מחירי הדירות

כחלון ניסה להעביר את ההחלטה בישיבת קבינט הדיור אמש, ממנה נעדרה שרת המשפטים ■ הניסיון נבלם על ידי המשנה ליועמ"ש ■ השמאים: "החלטה זו תואמת יותר את עולם ההיי-טק של יצירת מציאות מדומה או לחלופין משטרי דיכוי וסתימת פיות אפלים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: מיכל פתאל

נבלם ניסיון של שר האוצר משה כחלון, למנוע פרסום של סקרי מחירי הדירות של השמאי הממשלתי. כחלון ניסה להעביר את ההחלטה בישיבת קבינת הדיור, שבה נכח רק שר השיכון יואב גלנט. הניסיון נמנע בעקבות התערבות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ. כך פירסם הערב (ב') ערוץ 2.

לשכת השמאים מאיימת, כי אם לא יאפשרו את פרסום הסקרים, הלשכה תפרסם סקרים משל עצמה. מקורות רואים בהתנהלות כחלון ניסיון לערוך מחטף, תוך ניצול שהותה של שרת המשפטים איילת שקד בחו"ל.

איילת שקד במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

באוצר התאכזבו מהדו"ח האחרון של השמאי הממשלתי, שפורסם לפני כחודש, ובו הוצג כי ברבעון השני של השנה נרשמו עליות מחירים של 2.5% יחסית לרבעון הראשון של השנה. באוצר טענו לגבי הדו"ח כי הוא מוטה ולא משקף את המציאות משום שבחודש יוני הראה מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ירידה של 0.1%.

עם זאת, גם לפי הלמ"ס, ברבעון הזה מחירי הדירות הוסיפו לעלות. לאחר מספר שיחות נזיפה שערכו עם השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, בטענה שמדינת ישראל צריכה מדד מחירי דירות אחיד, שינוהל על ידי הלמ"ס, גובש ככל הנראה הניסיון לאסור על השמאי הממשלתי לחלוטין לפרסם את הסקירות שלו, שהחלו לפני 7 שנים.

כחלון המתין לשעת הכושר, שכאמור היתה אתמול בישיבת קבינט דיור מדולדלת, שבה לא נכחה שרת המשפטים שקד, שהיא האחראית על השמאי הממשלתי, וניסה להעביר את ההחלטה. ואולם, המשנה ליועץ המשפטי קמיניץ מנע את המשך ההליך.

הצעד גרם לתגובה קשה בלשכת השמאים, שהגיבה: "לאחרונה, נראה כי שר האוצר עושה כל שבידו על מנת לטפל במגוון נושאים שהקשר בינם לבין ייצוב מחירי הדיור מקרי בהחלט. כך במס ריבוי נכסים אותו ניסה להעביר רק לאחרונה וכך עם החלטה זו, התואמת יותר את עולם ההיי-טק של יצירת מציאות מדומה או לחילופין, משטרי דיכוי וסתימת פיות אפלים.

"יודגש כי אין ללשכת השמאים בעיה עקרונית עם קביעת מדד אחד ויחיד שתפרסם ממשלת ישראל. הלשכה בדעה כי היחיד שיכול לערוך אותה בצורה מקצועית ושקופה הוא השמאי הממשלתי הראשי ולא הלמ"ס, שהמדד שלה לא מדויק, לא אחיד, לא שקוף וברור - ולמצער גם לא סופי במועד פירסומו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנו קוראים לשרת המשפטים שקד, שלא לאפשר את הפגיעה אמינות ובמקצועיות אגף השומה המצוי תחת סמכותה. לחלופין, אנו מודיעים כי במידה וההחלטה האומללה, הפוגעת בעקרונות השקיפות וזכות הציבור לדעת תתקבל, תמשיך לשכת שמאי המקרקעין בישראל, בדיוק במקום שבו הפסיקו את עבודת אגף השומה שבמשרד המשפטים ותשיק מדד מחירי דיור חדש, מקצועי ונטול פניות, בדיוק כפי שערך עד כה ובמשך למעלה מ-10 שנים, השמאי הממשלתי הראשי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker