הוועדה למתחמים מועדפים לדיור: אולי מתכננים מהר - אבל בונים לאט לאט

מתוך 60 תוכניות שהופנו למסלול הוועדה, שמונה בלבד אושרו וב26 עדיין לא התחיל דיון ראשוני ■ עד כה לא התחילה בנייתה של יחידת דיור מתוכננת אחת בתוכניות שאושרו על ידי הוותמ"ל

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל השומר. התוכנית אושרה, אך הבסיס יפונה רק עוד שש־שבע שניםצילום: מוטי מילרוד
נמרוד בוסו

הליכי התכנון בוותמ"ל - הוועדה למתחמים מועדפים לדיור - אולי מואצים, אבל אינם מסירים חסמים, אלא דוחים אותם לשלבי מימוש התכניות. לכן מדובר במידה רבה באחיזת עיניים. כך נטען בדו"ח מעקב תקופתי שפירסמה אתמול החברה להגנת הטבע, במלאת שנתיים לפעילות הוועדה. מהנתונים שפורסמו עולה כי עדיין לא ניתן ולו היתר בנייה בודד מכוח תוכנית שאושרה על ידה.

מאז אושר החוק לקידום בנייה במתחמים מועדפים לדיור ביולי 2014, בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר וכיו"ר קבינט הדיור, הוכרזו 60 תוכניות על ידי קבינט הדיור כ"מתחמים מועדפים לדיור" - הכרזה שהעבירה את תכנונם למסלול תכנון מהיר במסגרת הוותמ"ל. בדו"ח, שכתבו אסף זנזורי ואיתמר בן דוד, נסקרו התוכניות שאושרו עד כה בוועדה, ונמצא כי בחלק גדול מהן לא תתאפשר בנייה בפועל בשנים הקרובות בשל חסמים שונים.

מתוך אותן 60 תוכניות, 24 עדיין לא הגיעו לפתחה של הוותמ"ל, כלומר - עדיין לא הגיעו אף לשלב דיונים ראשוני (המכונה "שולחן עגול"); מתוך 36 התוכניות שהגיעו לדיון הראשוני, תשע עדיין לפני דיון להפקדה, שש אחרי דיון להפקדה אך לפני הפקדה בפועל להתנגדויות הציבור, 11 תוכניות הופקדו להתנגדויות, שמונה אושרו ושתיים נגנזו. באף אחד מהמתחמים כאמור לא התחילה בנייה בפועל.

הדו"ח התמקד גם בבדיקת הנעשה בשנה השנייה בלבד לפעילות הוותמ"ל, כלומר בתקופה שבין יולי 2015 ליולי 2016. נמצא כי באותה שנה התחילו 25 תוכניות הליך תכנוני, מהן 11 תוכניות עדיין לא הגיעו לדיון להפקדה, שמונה תוכניות עברו דיון להפקדה אך לא הופקדו בפועל, חמש תוכניות הופקדו להתנגדויות ותוכנית אחת נגנזה. "בפועל אין תוכנית אחת שהתחילה את המסלול הוותמ"לי ואושרה במהלך שנה אחת", נכתב בדו"ח - נתון שכשלעצמו מטיל ספק במידת היעילות של עבודת הוועדה.

בחינת שנתון מינהל התכנון ל-2015 העלתה כי מתוך תוכניות בהיקף של 99,514 יחידות דיור שאושרו באותה השנה, 74,198 יחידות דיור (75%) אושרו על ידי הוועדות המחוזיות ו-25,316 יחידות דיור (25%) בוותמ"ל. אלה אושרו במסגרת ארבע תוכניות: תל השומר מרכז (10,000 יחידות דיור), תל השומר צפון (2,087 יחידות דיור), פרדס בחיסכון אור יהודה (2,445 יחידות דיור) ואשקלון - מתחם מ-7 (11 אלף יחידות דיור). עם זאת, בבדיקה לפי מספר תוכניות עולה כי בעוד שהוועדות המחוזיות אישרו לאורך השנה במצטבר 1,121 תוכניות, אישרה הוותמ"ל ארבע תוכניות בלבד, שהן פחות מ-1%.

"חברי הוותמ"ל אינם מעורים בפרטים"

את העובדה שעד כה לא התחילה בנייתה בפועל ולו של תוכנית ותמ"לית אחד, מסביר הדו"ח בכך שמדובר ב"מצג שווא של הליך תכנון מהיר", כאשר בפועל מחליפה הוותמ"ל את השלב שבו תוכנית נתקלת בקשיי מימוש - משלב התכנון לשלב הביצוע.

"הוותמ"ל, מתוקף חוק, אמורה לדון בתוכניות בדיון אחד בלבד. כאשר הוותמ"ל נתקלת במכשולים מורכבים בלוח הזמנים הקצר שלה (סביבה, תשתיות תחבורה וכדומה), היא מטילה את האחריות לטיפול בהם על צוות מלווה ממשלתי. פעילות צוות זה מתחילה לאחר אישור התוכנית. זאת, במקום לפתור כמקובל את הסוגיות בהליך התכנון ולפרט בתוך הוראות התוכנית את התנאים לביצוע שלבי התוכנית, אל מול החסמים השונים".

מהדו"ח עולה כי לכל ארבע התוכניות שאישרה הוותמ"ל ב-2015 מונה צוות מלווה. אולם פתרון זה, טוענת החברה להגנת הטבע, הוא פגום מטבעו: "רבים מהפרטים המהותיים הנדרשים להיות מפורטים בתוכניות נותרו באחריות חברי הצוות המלווה. במקרים רבים חברי הוותמ"ל אינם מעורים בפרטי הפרטים שייקבעו ובשינויים שייערכו להיבטים תכנוניים מרכזיים, דבר שמכשיל את הוועדה מלמלא את תפקידה נאמנה ולעמוד באחריות המוטלת עליה לטובת הציבור".

עוד טוענת החברה כי "סמכויותיו של הצוות המלווה אינן קבועות בחוק. הסמכויות אשר ניתנו לו הינן סמכויות תכנוניות הנוגעות להיבטים מהותיים בתוכנית שרק חברי הוועדה מוסמכים להחליט לגביהם".

בנוסף, מצביע הדו"ח פעם נוספת על חוסר התוחלת שבהחלת הליכי תכנון מהיר לגבי מתחמים שכל בנייה לא תיתכן בהם בשנים הקרובות. על אלה ניתן למנות את שני מתחמי תל השומר, אשר בהם אישרה הוותמ"ל תוכניות לבניית יותר מ-12 אלף יחידות דיור, כאשר בפועל קבעה החלטת הממשלה מינואר 2015, כי המחנה יפונה במהלך 2022-2023. הפעלת הליך התכנון המהיר במקרה זה, טוענת החברה, היא אבסורד.

טענה דומה משמיעה החברה לגבי תוכניות שעדיין לא החלו דיונים ממשיים בעניינה - כמו התוכנית לבניית כ-1,000 יחידות דיור בחיפה בת גלים. "התנאים ליישום התוכנית הם פינוי המחנה הצבאי הקיים במתחם זה והשתתפות במימון שיקוע קו הרכבת בחזית הים העירונית", נכתב, "לוח הזמנים לפינויו של המחנה הצבאי או לשיקועו של קו הרכבת, לא הוצג בפני קבינט הדיור, אולם, למיטב ידיעתנו, פינויו של המחנה הצבאי הוא אירוע שלא עתיד להתרחש בשנים הקרובות, ודאי לא בטווח הזמן הקבוע בחוק".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "טענות החברה להגנת הטבע מעידות כי מדובר בדו"ח חובבני ומוטה שנועד לשרת את האינטרסים של החברה. עד היום הוכרזו על ידי הוועדה יותר מ-130 אלף יחידות דיור, מתוכם יותר מ-30 אלף יחידות דיור מיועדות להשכרה, אשר מהוות כ-25% מסך יחידות הדיור.

"חובתם של הממשלה ושל משרד האוצר היא לספק פתרונות למצוקת הדיור של הזוגות הצעירים. רק הגדלה משמעותית של היצע הדירות וקיצור הביורוקרטיה ולוחות הזמנים הנדרשים לתכנון ובנייה יובילו להגדלת ההיצע ופתרון משבר הדיור. תוכניות הוותמ"ל הן אלו המעניקות פעמים רבות את הפתרון לבעיות מורכבות כמו טיהור קרקעות מזוהמות ותוכניות המאושרות בבסיסי הצבא המתפנים.

"התנגדותה הקבועה של החברה להגנת הטבע רק ממחישה את הגישה המצערת אותה היא מובילה, של התנגדות גורפת לכל מתחם בנייה גדול ובעצם לפתרון משבר הדיור. חשוב להדגיש כי כל פעילות הוותמ"ל הינה בכפוף לשמירה על ערכי הטבע והסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker