היזמים והאדריכלים נגד עיריית ת"א: "מגבילות פרויקטים להתחדשות עירונית"

גופים העוסקים במיזמי תמ"א 38 טוענים כי ההנחיות החדשות של הוועדה המקומית בתל אביב פוגעות בחופש הקניין ובחופש האדריכלי

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 בצפון תל אביב
פרויקט תמ"א 38 בצפון תל אביבצילום: עופר וקנין

לשכת המסחר תל אביב והמרכז, עמותת האדריכלים ושמונה חברות נדל"ן, רובן מתחום התמ"א 38, הגישו אתמול עררים נגד ההנחיות המרחביות שפירסמה לפני כמה שבועות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב. לטענתם, ההנחיות פוגעות בחופש הקניין, מגבילות את ההתחדשות העירונית, מדכאות את החופש האדריכלי וחורגות מהסמכות שהוגדרה בתיקון 101 לחוק התכנון והבנייה. ערר נוסף הגישה בתחילת ספטמבר עמותת אדריכלים מאוחדים סניף תל אביב, באמצעו עו"ד גיא מדמוני לנדאו.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב פירסמה הנחיות מרחביות לתכנון אדריכלות ועיצוב, בהתאם לדרישה של סעיף 145 ד' בתיקון 101 בחוק התכנון והבנייה. על פי סעיף זה, לכל ועדה מקומית יש סמכות לקבוע הנחיות שמתייחסות למראה החיצוני של הבניינים בתחומה, מפלסי הכניסה, ההשתלבות שלהם בסביבה, החיבור לתשתיות ועוד.

בערר שהוגש אתמול על ידי עוה"ד עפר טויסטר, מיטל טויסטר רוזנטל ואייל אוליקר ממשרד עפר טויסטר ושות', היזמים דורשים כי ועדת הערר לתכנון ובנייה מחוז תל אביב תורה על ביטול ההנחיות, בגלל פגמים חמורים שנפלו בהן באופן כללי ובהתייחסות פרטנית לכל אחת מהן — למשל, בנושא החניה, כולל חניות של אופניים ואופנועים, עיצוב מעטפת הבניין, גדות, שערים, דרכי גישה וחצרות.

היזמים טוענים כי ההנחיות פוגעות באופן בלתי סביר בזכות הקניין ובשווי הנכס, בניגוד להוראות סעיף 145 ד'. לפי לשון החוק, ניתן להגיש ערר על הנחיות בתוך 30 יום ממועד הפרסום שלהן, ולכן מרבית בעלי הנכסים יגלו על קיומן של ההוראות לאחר שייסגר חלון ההזדמנות להגשת העררים. בנוסף, החוק אינו מאפשר להגיש תביעה בגין ירידת ערך מפגיעה שנוצרה מההנחיות.

מכאן מסיקים היזמים כי יש לפרש את החוק בדרך שאינה פוגעת בשווי הנכסים, וההנחיות צריכות להיות מידתיות, ולא פוגעות. לטענתם, חלק מהנחיות הוועדה המקומית לא עומדות בדרישה זו — למשל ההנחיה שאוסרת כניסה לחניון מכביש ראשי, הנחיה המונעת הגעה של מעלית לקומת גג, והנחיה המגבילה את שטח המרתף ל–85% משטח הקומה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נטען בערר כי הוועדה המקומית התייחסה בהנחיות לנושאים שאינם כלולים בחוק. לפי לשון החוק, ההנחיות מתייחסות "לחזותו ולמראהו החיצוני של הבניין, למפלסי הכניסה לבניין, להשתלבות הבניין בסביבתו, לחיבור לתשתיות ולעניינים נוספים כפי שקבע שר האוצר". לכן טוענים היזמים כי כל עוד השר אינו מרחיב את רשימת הנושאים שאליהם מתייחסות ההנחיות, הוועדה המקומית צריכה להיצמד לרשימה המצומצמת שמופיעה בחוק.

עוד טוענים המערערים כי ההנחיות נוקשות ואינן מותירות מקום לשיקול הדעת של הוועדה המקומית ולחופש העיצוב האדריכלי. חלק מההוראות, לטענתם, אף סותרות את תוכנית הרובעים שתיכננה הוועדה המקומית תל אביב, וחלק מהן מנוסח באופן עמום וכללי.

עמותת האדריכלים טענה בערר כי ההנחיות המרחביות פוגעות בחופש הביטוי של האדריכל וביכולתו לתרום לעיצוב המרחב הציבורי, ועלולות לגרום לסביבה עירונית חסרת אמירה תכנונית ואדריכלית. הם הוסיפו כי ההנחיות מתייחסות בעיקר למרכז העיר, וחלק גדול מההנחיות אינו ישים בתוכניות חדשות, כמו אלה שמקודמות בעבר הצפוני של הירקון או במזרח העיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker