דיני מקרקעין |

דרוש נוסח מחייב ואחיד של חוזה לרכישת דירה מקבלן

נוסח אחיד לחוזה כזה יסייע ליצור ודאות והגנה לרוכשי דירות, יביא לחיסכון בזמן הרב המושקע כיום במשא ומתן - ממנו ייהנו הקבלנים ועורכי הדין המייצגים אותם

גיא שטורם וטל ספיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בגליל ים
בנייה בגליל יםצילום: אייל טואג
גיא שטורם וטל ספיר

על רקע התיקון האחרון המוצע לחוק המכר (דירות), מתעוררת השאלה מדוע שוב לא השכיל המחוקק לוותר על שיטת ה"טלאי על טלאי", וליזום תיקון מקיף וכולל לחוק המכר, ובו גם נוסח מחייב ואחיד של חוזה לרכישת דירה מקבלן?

במדינת ישראל קיימת חקיקה צרכנית בת כ-40 שנה הנוגעת לרכישת דירה מקבלן, שמקבלת ביטוי בשני סעיפי חקיקה: חוק המכר (הבטחת השקעות), הקובע הוראות להבטחת הכספים ששילם רוכש דירה לקבלן, וחוק המכר (דירות), שנועד להסדיר את החובה למסור מפרט טכני והוראות הנוגעות לאחריות הקבלן לתיקון ליקויי בניה, איחור במסירת הדירה ורישום הבית המשותף.

אף שעברו כמה תיקונים בשנים האחרונות, נוסח דברי החקיקה ארכאי, ואינו תואם את המציאות המשתנה. כמו כן, אף אחד מדברי החקיקה האלה אינו כולל נוסח מחייב ואחיד של חוזה לרכישת דירה מקבלן. מדובר כנראה בחוזה המשמעותי ביותר שאדם מהיישוב נדרש לחתום עליו במהלך חייו. לנוכח העובדה שבחקיקה הקיימת אין הגנה מספקת על רוכשי הדירות, היה מצופה שהמחוקק ייזום בחקיקה נוסח אחיד של חוזה רכישה, במטרה לצמצם פערים כאלה, דווקא מקום שבו קיימים פערי מידע ופערי כוחות כה גדולים. אך זה לא קרה.

בהסכם אחיד כזה מוצע, בין היתר, לכלול שורה של תנאים ביחס לערבות בנקאית לפי חוק המכר, הוראות מעשיות לגבי החובה לבצע תיקון ליקויי בנייה, סנקציות שיוטלו על קבלן כתוצאה מאיחור במסירת הדירה או כתוצאה מאיחור ברישום הבית המשותף, התייחסות למפרט הטכני (אשר אינו קריא ואינו נהיר לציבור הרחב), התייחסות לתקן ברור ביחס לאביזרים המותקנים בדירה הנרכשת (מספר נקודות חשמל, תאורה, אספקת מלאי אריחים למקרה של שבר, מחירון שינויי דיירים ועוד), בנוסף לנושאים הכרחיים הנוגעים למהות ההתקשרות הצרכנית.

נוסח אחיד לחוזה כזה יסייע ליצור ודאות והגנה לרוכשי דירות, יביא לחיסכון בזמן הרב המושקע כיום במשא ומתן - ממנו ייהנו הקבלנים ועורכי הדין המייצגים אותם. מדוע בכל פעם מחדש, עלינו לנהל משא ומתן ביחס להוראות שונות, המוסדרות ממילא בחקיקה, ומדוע להמציא את הגלגל בשאלות המחייבות הכרעה שאין להן פתרון נגיש?

כדאי לזכור גם ששוק הנדל"ן השתנה, ועמו גם הטעמים והצרכים של הקהל. מעטים הם רוכשי הדירות שאינם משדרגים את "דירת הקבלן", מחליפים מטבח, מזיזים קירות, מחליפים אריחים ומגדילים את מספר נקודות החשמל. נושאים אלה אינם מוסדרים באופן הולם בחקיקה הקיימת, והם כר פורה לוויכוחים בין הקבלנים לרוכשים. כך למשל, מוצאים עצמם רוכשים רבים נאלצים להסכים לדחייה במסירת החזקה בדירה בשלושה חודשים, משום שביקשו מהקבלן לבצע מספר שינויים בדירה. האם תמיד קיים קשר ישיר והכרחי בין היקף השינויים לבין דחיית מועד המסירה? ככל הנראה לא.

השינויים בשוק הנדל"ן יצרו סוג נוסף של "קרקעות", למשל במסגרת פרויקטים של תמ"א 38. השילוב של "חדש מול ישן", כך שהדירה החדשה נבנית על גג של בניין קיים מחייב התאמה, או לכל הפחות מחשבה על שלל הסוגיות הכרוכות בכך. חשיבותה של הסדרת חקיקה צרכנית עולה כאמור ביתר שאת ביחס לרוכשי דירות בפרויקטים של התחדשות עירונית. לא פחות מכך, חקיקה כזו חשובה גם לצורך שמירה על זכויותיהם של בעלי הדירות הנוכחיים שעל גגותיהם נבנות דירות נוספות, כמו גם על זכויותיהם של בעלי הדירות שעומדים לפנות את דירותיהם בתקווה לקבל דירה חדשה בפרויקט חדש, ביום מן הימים.

הכותבים הם שותפים במשרד עורכי הדין שיפמן ספיר שטורם ושות', המתמחה בדיני מקרקעין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker