לאומי: על אף הירידה בביקושים לדירות - הלחצים לעליות מחירים נמשכים בעיקר במרכז

על פי כלכלני הבנק, קיומם של התנאים לעליות מחירים עדיין קיימים כי הממשלה אינה מרכזת מספיק מאמצים לספק את ההיצעים במקומות הגיאוגרפיים המבוקשים ביותר

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמות העסקות בדירות פחתה בשבעת החודשים האחרונים, והיצע הדירות נמצא בעלייה ואף בשיא של עשור וחצי. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו שלשום (א'), ואולם אנשי אגף כלכלה בלאומי, בראשותו של ד"ר גיל בפמן גורסים, כי הבעיה ביחסים בין שני המשתנים, רחוקה מלהיפתר, עקב שונות גיאוגרפית שמאפיינת אותם: בעוד שחלק ניכר מהביקושים נמצא במרכז הארץ – רוב היצעי הדירות נמצא דווקא בפריפריה הצפונית והדרומית.

כחלון על מס דירה שלישית: "במצב חירום עושים דברים כואבים. שנה-שנתיים ייפתר המשבר"

שכונה בראש העין
שכונה בראש העיןצילום: עופר וקנין

על פי נתוני הלמ"ס, הכמות המבוקשת של דירות חדשות הסתכמה בחודש יולי 2016 ב-3,584, ירידה בהשוואה לנתון החודשי הממוצע במחצית הראשונה של השנה שעמד על כ-4,000 דירות. בסך הכול, על פי נתוני הלמ"ס, מתחילת השנה (ינואר-יולי) חלה ירידה של כ-1,457 דירות בכמות המבוקשת של דירות חדשות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

מנגד, היצע הדירות למכירה בסוף חודש יולי, עלה בכ-2,226 דירות לעומת יולי 2015. כלומר, בחודשים אלה היקף הבנייה הכולל עלה, תוך צמצום מסוים בביקושים.

ואולם כותבים אנשי אגף הכלכלה של הבנק, בחינה של הנתונים לפי מחוזות מצביעה על שונות רבה בין האזורים השונים בארץ. באזורי הביקוש המובילים, תל אביב והמרכז, חלה התרחבות בפער שבין הביקוש לבין ההיצע בשוק הדיור, התפתחות אשר מוסיפה לחצים לעליות מחירים; באזור תל אביב חל גידול של כ-363 דירות בכמות המבוקשת של דירות חדשות (הביקוש גדל), אולם במקביל, חלה ירידה של כ-325 דירות במלאי הדירות באזור זה (ההיצע הצטמצם). "כלומר", מסכמים כלכלני הבנק, "הפער בין הביקוש להיצע בתל אביב התרחב בכ-688 דירות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באזור המרכז חלה אמנם ירידה בכמות המבוקשת של דירות חדשות, אולם היתה ירידה חדה יותר במלאי הדירות, שהובילה גם כן להתרחבות הפער, אם כי, מתונה יותר.

דירה למכירה
דירה למכירהצילום: טס שפלן

בפריפריה, ובמיוחד בחיפה והצפון, הצטמק הפער בין הביקושים להיצעים, וזאת ככל הנראה על רקע תנופת הבנייה באזורים אלו.

לאור זאת, מסכמים הכלכלנים, כי "בהתחשב בכך שהפער בין ביקוש להיצע משפיע על קצב עליות המחירים, הרי שנדרש טיפול דיפרנציאלי, בכל הקשור בצד ההיצע, בין אזורי הארץ השונים ובעיקר מתן דגש על הגדלת ההיצע באזורי הביקוש המובילים, תל אביב והמרכז, בהם הפער התרחב".

ואם להיות חדים יותר: הכלכלנים סבורים, כי אם לא יורחבו התחלות הבנייה, ובמיוחד באזורי הביקוש - עליית המחירים תימשך. "הביקושים לדירות במרכז ותנאי הרקע המאקרו-כלכליים הנוכחיים, בהם: סביבת ריבית נמוכה, שלא צפויה להשתנות בקרוב; שיעור אבטלה המצוי בנקודת שפל; היעדר אלטרנטיבות השקעה בעלות סיכון נמוך ותשואה יציבה יחסית, וציפיות ציבור הרוכשים כי המחסור בהיצע הדירות יישמר בטווח הקצר", נכתב בסקירה.

"בכדי לפעול לשינוי מגמה בתחום מחירי הדיור, יש לפעול לגידול ההיצע גם על פי פילוח אזורי. במקביל, ישנה חשיבות רבה להשבחת התשתיות השונות והשירותים הציבוריים באזורים שאליהם מבקשים להסיט את הביקושים. המטרה היא שאזורים אלו יתנו מענה כולל טוב לכל אשר נדרש על מנת לספק רמת חיים טובה ובכך תהיה בסופו של דבר התאמה טובה יותר בין הביקוש וההיצע, כל זאת לרווחת הציבור הישראלי ותוך בלימת מגמת עליית נטל מחירי הדיור", מסכמים כלכלני לאומי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker