הנוסחה החדשה של כחלון: כך ייקבע המס שישלמו בעלי הדירות

הנוסחה הזו, סבורים באוצר, מנבאת בצורה מהימנה את שוויו של מטר רבוע דירה בישראל ■ האוצר: "המס יעודד את מחזיקי מספר דירות למכור את נכסיהם, ובכך להגדיל את היצע הדירות בשוק המשני, ולהפחית את רמת המחירים"

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

להלן נוסחת החברתיות של כחלון. אותה נוסחה שבאמצעותה יפעל האוצר, כדי להקטין פערים חברתיים ולתת טעם לחייהם בישראל של זוגות צעירים ואחרים, שכיום אינם רואים כיצד הם מגיעים להון המינימלי לרכישת דירה.

מה אומרת הנוסחה הזו? זו נוסחת שווי הדירה, אותה רוצים באוצר להעביר במסגרת חוק ריבוי נכסים, המוכר יותר בשם "חוק שלוש הדירות". עד היום הוערך, ששווי הדירה ייקבע על ידי מחיר השוק שלה, או שהשמאי הממשלתי יקבע אזורי מחיר, בדומה למה שהוא עושה במבצעי מחיר למשתכן, ואולם אז הבינו, ככל הנראה, שמדובר בכמות אדירה של עבודה, שלא השמאי הממשלתי ולא רשות המסים יוכלו לעמוד בה.

כמו כן יש רגליים לסברה, שבעלי דירות רבים היו מערערים על שווי הדירות שנקבע להם. לאור זאת החליטו לגבש נוסחה, שתחליף את כל עבודת הנמלים הזו.

ומה אומרת הנוסחה? 15,148 שקל הוא מחיר מ"ר ממוצע בישראל, ועל כן נוסחת המס מבוססת עליו. עקב שוני המחירים בין הדירות השונות עקב מיקומיהן הגיאוגרפיים, הודבק למחיר הממוצע קבוע, שכולל נוסחה מורכבת שכוללת את P מקדם הפריפריאליות שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה -למ"ס ו-S, מדד חברתי-כלכלי שמפרסמת הלמ"ס.

השימוש בשני הנתונים הללו מבוסס על עבודות אקדמיות, שהראו כי יש מובהקות בין מיקומו הגיאוגרפי של יישוב והסולם הסוציו אקונומי שלו, בין מחירי הדירות שלו. הרצליה וכפר תבור, למשל, נמצאות באשכול סוציו אקונומי דומה, ואולם, מדד הפריפריאליות, שבעקרו מבוסס על מרחק יישוב מתל אביב, נותן עדיפות גדולה להרצליה, ולכן שווי הדירות שבה גבוה בהרבה מזה של כפר תבור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נוסחה זו, סבורים באוצר, מנבאת בצורה מהימנה את שוויו של מטר רבוע דירה בישראל. את זה צריך לכפול במספר המטרים שמצויינים בחיובי הארנונה ברשויות המקומיות, והרי לכם שווי הדירה הכולל, ממנו צריך לחשב אחוז, שהוא יהיה גובה המס שיוטל על בעל הדירה.

המס, כך מגדירים הוגיו בתזכיר חוק ההתייעלות הכלכלית, "יגלם את הנטל בעודף שאחזקה זו (של 3 דירות, א"מ) יוצרת על המשק, ובאופן שמעודד את מחזיקי מספר דירות למכור את נכסיהם, ובכך להגדיל את היצע הדירות בשוק המשני, ולהפחית את רמת המחירים".

התזכיר צפוי לעלות מחרתיים על סדר יומה של ועדת השרים לתכנית הכלכלית ל-2017-2018.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker