הסכם גג ראשון במגזר הערבי: יותר מ-8,000 דירות ייבנו בטמרה

במשרד השיכון מעריכים כי ההסכם ייחתם בתוך כשבועיים וצפוי להכפיל את מספר תושבי העיר, העומד כיום על 35 אלף

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טמרהצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו

משרד הבינוי והשיכון נמצא במגעים מתקדמים לחתימה על הסכם גג עם העיר טמרה שבגליל התחתון. לפי הערכות, ההסכם צפוי להיחתם כבר במהלך השבועיים הקרובים. אם וכאשר ייחתם ההסכם, תהיה טמרה העיר הערבית הראשונה עמה חותמת המדינה על הסכם גג להאצת הבניה למגורים.

על פי עיקרי ההסכם המתגבש, צפויה המדינה לשווק בשנים הקרובות קרקעות לבניית יותר מ-8,000 יחידות דיור, וכן שטחי מסחר ותעסוקה, בחמישה מתחמים שונים. בעקבות ההסכם, עתידה טמרה להכפיל במהלך העשור הקרוב את מספר תושביה, העומד כיום על כ-35 אלף איש.

על פי ההסכם שעתיד להיחתם מול עיריית טמרה, במהלך השנים 2020-2016 יתוכננו וישווקו קרקעות לבניית כ-6,633 יחידות דיור וכן מסחר ותעסוקה בחמישה מתחמים על קרקעות מדינה. לאלה עשויים להתווסף באישור הוועדה המקומית כ-1,700 דירות נוספות מכוח ההקלות שזו מוסמכת לתת, כך שבסך הכל צפוי מספר יחידות הדיור אשר ייבנו במהלך העשור להיות יותר מ-8,300.

לדברי מהנדס העיר אמין סהלי, במסגרת ההסכם צפויה הבנייה להיות מקודמת בשני מתחמים מרכזיים בעיר, אשר שניהם מצויים בשלבי תכנון מתקדמים בותמ"ל. הראשון, בן 1,600 יחידות דיור ממוקם במזרח העיר, נמצא בבעלות המדינה כמעט לחלוטין. המתחם השני , בהיקף של 5,300 יחידות דיור, מקודם על ידי משרד השיכון ונמצא בפאתיה הדרומיים של העיר, בגבול מצפה אבי"ב, ובצדו המזרחי של כביש 70. "בשני המתחמים מתוכנן חלק מהשטח גם בייעוד מסחר, בעיקר בקרבת הצירים הראשיים", אמר סהלי.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנטצילום: מרק ישראל סלם

כחלק מההסכם נקבע שמחצית מהדירות שתוסיף העירייה מעבר למתחייב בתוכניות, ייועדו לצעירים בני העיר בלבד. עוד כולל ההסכם מתן קדם מימון מצד המדינה לבניית מוסדות ציבור, גנים, בתי ספר, מתנ"ס, ספרייה ועוד.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר כי "בחצי השנה האחרונה קידמנו תהליכים נרחבים הנוגעים לדיור במגזר הערבי, ומטרתנו היא לפתור את בעיות הדיור ביישובי המגזר בתוך מספר שנים בכל רחבי הארץ. אנחנו מגדילים את מספר יחידות הדיור ומוסדות הציבור וכן פועלים לבנייה רוויה ומודרנית. חיזוק המגזר הערבי הוא אינטרס לאומי ובאחריותנו לגבש פתרונות לטווח הרחוק".

מנכ"ל המשרד השיכון, אשל ארמוני, אמר כי "הסכם הגג מהווה אבן דרך משמעותית לתקצוב יישובי המגזר, בהתאם להחלטת הממשלה וביטוי נוסף לתכנית העבודה האסטרטגית שמוביל משרד הבינוי והשיכון לטובת המגזר הערבי". בין אלה מנה ארמוני את הקמת האגף לענייני מיעוטים במשרד השיכון, את הובלת הליכי תכנון להקמת העיר הערבית החדשה בגליל המערבי בהיקף של כ-10,000 יחידות דיור ואת מכרזי "מחיר למשתכן" בנצרת ובסחנין.

בתוך כך, הודיע אתמול משרד השיכון כי חתם על הסכמי פיתוח עם 11 עיריות ומועצות מקומיות במגזר הערבי, בהמשך להחלטה 922 לפיתוח המגזר, שקיבלה הממשלה לפני כחצי שנה. לפי ההסכמים שנחתמו בין היתר עם היישובים נצרת, יפיע, סכנין, וטירה, צפוי המשרד לתכנן ולשווק בתחומן אלפי יחידות דיור ואזורי מסחר ותעסוקה.

"בשבועות הקרובים תושלם חתימת ההסכמים עם 15 היישובים הגדולים, ובהמשך ייחתמו הסכמים עם עוד למעלה מ-50 רשויות נוספות", מסר המשרד, "כחלק מההסכם, גיבש משרד הבינוי והשיכון תכנית עבודה רב שנתית לתכלול צרכים ותקציבים לפיתוח ובניית מוסדות ציבור במגזר על פי גודל וצרכי היישוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker