"מחיר למשתכן מעלה דרמטית את מחירי הדירות - גם סבתא שלך יכולה להשתתף"

כך אמר היום תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן ■ יו"ר איגוד השמאים: "בנק ישראל לא מבין את המציאות שבה אנשים חיים" ■ יגאל דמרי: "אנשים ימשיכו למות באתרי בנייה - זה ענף מסוכן. אבל הממשלה צריכה לדאוג שיהיו 1,000 מפקחים"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי תומר
אורי תומר

"אני לא מאשים את היזמים שרוצים לחסוך. הקבלנים רואים את תשומות הבנייה עולות, ומרגישים את החסכים בכוח אדם - ונוצר מעגל קסמים שהתוצאות שלו הן אבדן חיי אדם" - כך אמר היום אוהד דנוס, ראש לשכת שמאי המקרקעין בפורום הנדל"ן השנתי של דן אנד ברדסטריט, שעסק בין השאר בקריסת החניון ברחוב הברזל בתל אביב, באתר הבנייה של אפריקה נכסים ודניה סיבוס.

"באופן כללי הענף מתנהל טוב, הבנייה בארץ היא טובה, אבל היא פחות טובה מאשר לפני עשר שנים", הוסיף דנוס.  "ממשלת ישראל לא דואגת לפתור את בעיות היסוד בענף".

גם רבים מהמשתתפים האחרים בפורום הפנו אצבע מאשימה כלפי הממשלה וכלפי האופן שבו היא מנהלת את הענף - בנושא הביטחות ובנושאים אחרים. עו"ד דור שחם, שותף בכיר וראש מחלקת נדל"ן בהמבורגר עברון ושות’, אמר: "בעקבות אסון ורסאי היתה ועדת חקירה, היה דו"ח, והממשלה לא עשתה כלום. הממשלה לא דואגת לשינויי החקיקה הדרושים".

יגאל דמרי, המנכ"ל ובעל השליטה בחברת הייזום י.ח. דמרי, סייג את הדברים: "מי ששומע מהצד שיש רק 17 מפקחים על אתרי בנייה נבהל, אבל בתור חברת ביצוע אתה דואג לפיקוח של עצמך. מחובתו של כל קבלן לדאוג לבטיחות. אנשים ימותו, תאונות יהיו, זה ענף מסוכן - אבל צריך לדאוג מספרן יירד. המדינה צריכה לדאוג ל-1,000 מפקחים לא שזה ישנה את המצב דרמטית, אבל זה ירתיע את מי שלא מפקח".

המשתתפים בפורום לא ששו לדבר על קריסת החניון, בעיקר מכיוון שלדבריהם עוד לא ברור מה בדיוק אירע ואם מדובר בכשל תכנוני, בכשל הנדסי או בכל ביצועי. תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן, הדגיש כי "זה יהיה חסר אחריות לומר משהו יומיים אחרי שזה קרה, אבל אם זה היה מאפיין את הענף - הדברים האלה היו קורים יותר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מלבד אסון החניון, הנוכחים בפורום התייחסו בעיקר לעליות המחירים בענף הדיור, ולתוכניות של הממשלה שאמורות לטפל בה. תוכניות אלה זכו לביקורת קשה מפיהם.

"מחיר למשתכן גרמה לעלייה דרמטית במחירים", אמר דגן. "אם יש לך סבתא שעברה לדיור מוגן, אתה יכול לרשום אותה למחיר למשתכן. יש 60 אלף שרשומים, אבל כל עוד אין קרקעות, זה לא פותר כלום. בקומות מסוימים סופרים שיווקים של דירות בלי שיש חוברת מכרז. המחיר בשוק הדירות עולה כל בוקר. הקיץ הזה היתה העלייה הדרמטית ביותר בעשור האחרון במחירי הדירות".

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר, אמר: "גם המחירים בפרויקטים שליד מחיר למשתכן עולים. אנחנו לא רואים רק את הסבתא בת ה-80, אלא גם את הנכד שגר בדירה של הסבתא ומשתתף בחגיגה - כי אפשר. מחיר למשתכן לא בולם את המחירים, אלא מוביל לעלייה. בפועל המחירים ממשכים לעלות".

דמרי הוסיף: "אין סיבה למחיר למשתכן בגלילות או בתל אביב. אפשר היה לתת מענקים לזוגות הצעירים כדי שיקנו בפריפריה. יש ביקוש, אבל אין היצע. יש עתודות בנייה באזור באר שבע, באזור מצפה רמון. אם היו נותנים מענקים, אנשים היו הולכים לשם. המדינה לא רוצה להוריד את המחירים, כי לא כדאי לה".

האדריכל משה צור לא הסכים בנוגע לפיזור האוכלוסייה: "חובתנו לצופף ערים במקום לזלול שטחים ירוקים בפריפרייה", הוא אמר. "זה חוסך זיהום אוויר זה טוב לסביבה".

דנוס אמר: "מחיר למשתכן מדשדשת כי הענף הזה מתנהל לאט. אנחנו נמצאים במצב שדומה למצב שהיה אחרי השקת מע"מ אפס. יש פה טעויות על טעויות, והציבור משלם את המחיר".

דגן התייחס בשלב זה לתוכנית החדשה שהציג אתמול בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה יו"ר המועצה, אביגדור יצחקי, שלפיה שטחם של בניינים ותיקים ישולש כחלק מפרויקטי תמ"א 38. "כל אמירה כזאת גורמת לחוסר יציבות", הוא אמר. "אתה רוצה לעשות, תעשה, אל תדבר. הדיבורים האלה לא מתממשים וזה פוגע בענף".

דגן מתח ביקורת גם על העובדה שהממשלה אינה דואגת, לטענתו, שהתשתיות יגיעו בזמן לפרויקטי בנייה. "אנשים קונים קרקע ועד שהם מקבלים אותה אחרי שנתיים שלוש  מתברר שחברת חשמל לא העבירה לשם קווים. ראשי הערים מבצעים את שלהם, אבל משרד השיכון עושה את הכבישים. בראש העין יש אנשים שגרים עקב כך באתר בנייה".

דנוס: "לבנק ישראל יש תפקיד רציני בעליית המחירים, בחוסר ההבנה שלו את המציאות שהישראלים חיים בה. אנשים חייבים לגור איפשהו. אי אפשר לברוח מהבעיה. מרבית הישראלים רוצים לרכוש דירות, אבל מקשים עליהם".

בהמשך התעורר דיון סוער בין הנוכחים לגבי התוכנית של הממשלה למסות את המשקיעים החל מדירה שלישית ויותר. דנוס אמר בהקשר זה: "אתם רוצים להוציא את המשקיעים משוק הנדל"ן? תגדילו את היצע הדירות. אנחנו נמצאים בשוק במחסור, המחירים עולים כל הזמן גם בשוק השכירות, הם לא עולים כמו מחירי הדירות, אבל עכשיו הם יתחילו לזנק. כל חודש מצטרפות 2,500 משפחות לשוק ההשכרה. כשהעלו את מס הרכישה לבעלי דירה שנייה, רצו להשיג את אותה המטרה, והנה המחירים קפצו. גם כשיש ירידה בפעילות המשקיעים, זה לא מוביל לירידות מחירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker