נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אסון קריסת החניון ברמת החייל הגיע בזמן רגיש מבחינת משרד השיכון, שמקדם בימים אלה צעדים להפחתת הרגולציה על רישום וסיווג קבלנים. במסגרת ההמלצות, צפויים לגדול היקפי הפרויקטים שקבלנים מתחילים יוסמכו לבצע. כמו כן, אופן העלייה במדרג סיווג הקבלנים — המאפשר ביצוע פרויקטים מורכבים יותר — ייהפך לפשוט יותר, ותצומצם חובת העסקת המהנדסים בחברות בנייה.

אין קשר הכרחי בין ההמלצות לאסון שאירע ביום שני, משום שהחברה המבצעת, דניה סיבוס, חברה בת של אפריקה ישראל, מדורגת בסיווג הקבלני הגבוה ביותר, ואילו הפחתת הרגולציה מתייחסת דווקא לרישום של קבלנים קטנים. עם זאת, מאז שפורסמה התוכנית לראשונה, לפני כחודש, הוטחה בה ביקורת רבה, בין השאר על ידי היועץ המשפטי של משרד השיכון וועדת אנשי מקצוע המייעצת לרשם הקבלנים במשרד.

יואב גלנט
יואב גלנטצילום: עופר וקנין

הביקורת התייחסה בראש וראשונה להשלכות שליליות שצפויות להיות להמלצות על רמת הבטיחות בענף. לאור זאת, במשרד השיכון מעריכים כעת כי באווירה הציבורית הנוכחית, יתקשה שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, לאשרן.

את ההמלצות גיבש צוות בין־משרדי שריכז משרד השיכון, והן קיבלו את ברכת מועצת הקבלנים, בראשותו של מנכ"ל משרד השיכון, אשל ארמוני, שאישרה אותן ברוב גדול. השלב הבא בתהליך הוא הצגת ההמלצות בפני השר, שנקבעה לשבוע הבא.

ההמלצות, המצריכות תיקון של תקנות קיימות, זקוקות לחתימה של השר בלבד כדי לעבור אישור. חלק מהן דורש הליך ממושך ומורכב יותר של שינויי חקיקה — שיעבור דרך הכנסת. מקורות במשרד הבינוי והשיכון העריכו כי האסון שאירע שלשום הקטין את הסיכוי של ההמלצות לעבור כפי שאושרו במועצת הקבלנים, וכי לפני שיאשר אותן, יבקש גלנט לערוך עבודת מטה קפדנית כדי לוודא שלא יפגעו ברמת הבטיחות בענף הבנייה, שגם כך הגיעה השנה לשפל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בין הצעדים שאושרו נכלל צמצום של רמות הסיווג של הקבלנים מחמש לארבע, באופן שיאפשר גם לקבלן הזוטר ביותר לבצע עבודות בהיקף גדול מאשר בעבר, של עד 8 מיליון שקל או עד 2,500 מ"ר בנוי למגורים. עוד כוללות ההמלצות מתן אפשרות להגדלת סיווג על סמך חיבור השטח הבנוי של שתי עבודות נפרדות שביצע הקבלן במקביל, ובלבד שחלה ביניהן סמיכות זמנים של לפחות 50% במשך הבנייה.

ועדה מייעצת לרשם הקבלנים שללה את מרבית ההמלצות וקבעה כי הן עשויות להגדיל משמעותית את רמת הסיכון באתרי הבנייה, עד כדי סכנת חיים — הן של העובדים והן של המשתמשים במבנים לאחר סיומם. "אין בהמלצות אלה כדי להפחית את הנטל הרגולטורי, אלא להקטין דרסטית את רמת הכישורים המקצועיים הנדרשים מקבלנים. ההשלכות על בטיחות העובדים והמשתמשים, איכות הבנייה, משך הבנייה ומחירי הדיור — ברורות לכל". למרות זאת, החליטה מועצת הקבלנים לאשר את ההמלצות.

"משטחים ומרדדים תקנים וחוקים"

ראשי ארגוני המהנדסים והאדריכלים מתחו ביקורת חריפה על רמת הבטיחות בענף. "אין קשר בין ההמלצות שאישרה מועצת הקבלנים ובין האסון שאירע", הדגיש ראש איגוד הקבלנים דני מריאן. "עם זאת, האסון מדגיש עד כמה חשובה רמת הבטיחות בעבודה בענף. אני פונה לשר גלנט שלא יחתום על התקנות, אם אין ברצונו להיות חתום חלילה על האסון הבא".

יו"ר עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל, האדריכל אלי פירשט, לא התייחס באופן ישיר להמלצות החדשות, אך אמר כי "הרשלנות והאסונות העוקבים נתמכים בהתנהלות המערכות הציבוריות. זה מתחיל בכך שמאפשרים למי שאינם מהנדסים ואדריכלים רשומים לעסוק בתכנון ובנייה, ובכך שמהנדסי עיר ורשות מתעלמים מזהותו המקצועית של העוסק. זה נמשך בהשטחה ורידוד של תקנים וחוקים, כמו הימנעות מהגדרה וחיוב בפיקוח צמוד של אחראי ביקורת בשטח אתר הבנייה — צעד שעמד לאחרונה על סדר היום, אך טורפד בשל לחץ הקבלנים".

ב"התאחדות בוני הארץ", ארגונם היציג של הקבלנים, ביקשו להמתין לתוצאות הבדיקה לקריסת החניון. "אנו משתתפים באבלן של משפחות ההרוגים באסון ומאחלים החלמה מהירה לפצועים. בשלב זה הסיבות לקריסת החניון אינן ברורות. בדיקה ראשונית של ההתאחדות מעלה כי בפרויקט זה מונו אנשי מקצוע, ובכללם מהנדסים ומומחים אחרים, שהיו אמונים על התכנון ההנדסי ועל הפיקוח, ובכל זאת אירעה בו תאונה קשה. לכן, לא ניתן בשלב זה להעריך אם הגורם לקריסת החניון הוא תכנון לקוי, היעדר רגולציה, פיקוח בלתי מספק או כל סיבה אחרת.

"עמדתנו היתה ונותרה כי בכל אירוע שבו התגלתה הפרה של החוק על ידי בעל מקצוע, יש למצות עמו את הדין. בהתאם, מן הראוי להמתין לביצוע הבדיקות המקצועיות שיחשפו את הסיבות לאירוע זה, ורק לאחריהן ניתן יהיה לקבוע את הכשלים האמיתיים שהביאו לאסון".

ממשרד השיכון נמסר: "כל התהליכים שמוביל המשרד נעשים מתוך ראייה מעמיקה של בטיחות בבנייה. בעת הזאת, אכיפת הפיקוח ותחום הבטיחות נמצאת בידי גורמים אחרים. המשרד תומך במנגנון בעל פיקוח נרחב ומשאבים מתאימים שיבצע את המשימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker