תלונה לשרת המשפטים: הזמנה להגשת מועמדות לתפקיד שמאי מכריע לא פורסמה בציבור הערבי

לטענת עו"ד קייס נאסר, "המודעה לא פורסמה בעיתונות הערבית או בשפה הערבית בכלל", ורק אחד מתוך 23 שמאים מכריעים המכהנים כיום הוא ערבי ■ משרד המשפטים: "הפרסומים נשלחו לאוכלוסיית יעד מצומצמת שעונה על הקריטריונים. נבחן את הנושא להבא"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד קייס נאסרצילום: עופר וקנין
נמרוד בוסו

משרד המשפטים פירסם באחרונה הזמנה עבור שמאי מקרקעין להגיש את מועמדותם לכהונת שמאים מכריעים, אבל נמנע מלפנות בנושא לשמאים במגזר הערבי — כך עולה מפנייה שנשלחה באחרונה לשרת המשפטים איילת שקד ולראש מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים, עו"ד נעמי זמרת.  רק שמאי מכריע אחד מתוך מאגר של 23 שמאים מכריעים המשמשים כיום את משרד המשפטים הוא בן מיעוטים.

השמאי המכריע הוא תפקיד מעין שיפוטי, ואחד התפקידים החשובים ביותר במערכת התכנון. עיקר עיסוקו בסוגיות של היטלי השבחה. כשיזם מבקש לערער על גובה היטל השבחה שנקבע כי עליו לשלם על ידי הוועדה המקומית, מתברר העניין אצל השמאי המכריע. אם מדובר בפרויקטים גדולים, להחלטה עשויה להיות משמעות בסך מאות מיליוני שקלים לפרויקט.

לפי הפנייה, שנשלחה במהלך השבוע שעבר על ידי עו"ד קייס נאסר, בעל משרד המתמחה בתחום התכנון והבנייה, מודעה שכותרתה "הזמנה לשמאי מקרקעין להגיש את מועמדותם להיכלל ברשימה של שמאי מקרקעין הכשירים לכהן כשמאים מכריעים", פורסמה ביולי באתר משרד המשפטים, כשהמועד האחרון להגשת מועמדות היה 16 באוגוסט.

לטענת נאסר, "חרף המדיניות המוצהרת של משרד המשפטים ומשרדי הממשלה בכלל, ההזמנה לא פורסמה בצורה סבירה בקרב האוכלוסייה הערבית ובקרב השמאים הערבים בפרט". זאת, כשלטענתו המודעה לא פורסמה בעיתונות הערבית או בשפה הערבית בכלל, וכן לא פורסמה באתרי מינהל התכנון, משרד האוצר או משרד הפנים.

"רשימת השמאים המכריעים התקפה לפי שעה כוללת 23 שמאים, ובהם שמאי מכריע אחד מהאוכלוסייה הערבית", מוסיף נאסר. "לא רק זאת, אלא שבחינה כוללת של שיעור אנשי המקצוע הערבים הממלאים תפקידי מפתח במוסדות התכנון מובילה לתמונה שאינה משביעת רצון בלשון המעטה". לפיכך, סיכם נאסר כי "יש מקום להאריך את המועד להגשת מועמדות מטעם השמאים להיכלל ברשימה, והפצת ההזמנה בצורה מוגברת יותר בקרב האוכלוסייה הערבית והשמאים הערבים".

ממשרד המשפטים נמסר: "הליך האיתור מיועד לאוכלוסיית יעד מצומצמת המונה פחות מ–2,000 אנשים העונים על הקריטריונים לתפקיד, ולפיכך התמקדה המועצה בפרסום יעיל וחינמי עבור אוכלוסייה זו: פרסום באתר האינטרנט של המועצה ודיוור ישיר לכל חברי לשכת שמאי המקרקעין. יתרה מכך ואף למעלה מן הצורך, נשלח דיוור ישיר לרשימת התפוצה הפומבית של עדכונים ממועצת שמאי המקרקעין, אליה יכול להירשם כל שמאי מקרקעין באופן חופשי דרך אתר משרד המשפטים.

"כמו כן, מבדיקה שערכנו עולה כי במסגרת הליך האיתור הגישו מועמדות גם שמאים בני החברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית. מכל מקום, אנו מקבלים את ההערה ונבחן את הנושא בפרסומים הבאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker