השקעות נדל"ן |

המפתח להורדת מחירי הדירות בידיה של דורית סלינגר

כשבוחנים מה בעצם התרחש בשוק הנדל"ן למגורים בישראל בשנים האחרונות, מגלים שלא היו סיבות אובייקטיביות לעליית המחירים החדה שנרשמה מאז 2008

חיים אטקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים אטקין

כששוק הדירות אינו מתנהג כמו שוק נדל"ן למגורים, אלא כאלטרנטיבה לחיסכון ארוך טווח, הפתרון לצינונו נמצא אף הוא בשוק החיסכון ארוך הטווח, ולא בפתרונות הקלאסיים של טיפול בשוק הדיור (הגדלת היצע, היצף, ניוד ופיזור, תחבורה וכדומה). רק כשזה יטופל, שוק הנדל"ן למגורים יוכל לחזות לשפיות. בינתיים, כל עוד הציבור ממשיך להביע אי־אמון במערכות הפיננסיות ובחסכונות ארוכי הטווח, הוא ימשיך לרוץ לרכוש דירות מכל הבא ליד ובכל מחיר. "אם אין אני לי, מי לי" - והציבור, ההמון, חכם מהגאון.

כשבוחנים מה בעצם התרחש בשוק הנדל״ן למגורים בישראל בשנים האחרונות, מגלים שלא היו סיבות אובייקטיביות לעליית המחירים החדה שנרשמה מאז 2008. לא התחלנו להתרבות כמו שפנים ולא התמודדנו עם גלי עלייה של מיליוני יהודים מאירופה. הסיבה לעליית המחירים נמצאת במקום אחר, והיא פשוטה בהרבה: הציבור התפכח וגילה ששודדים אותו. הוא גילה שמישהו עושה מהפנסיה שלו בוננזה; הוא הבין שמוכרים לו ביטוחי בריאות כפולים ומיותרים במחירים מופקעים, ושבסוף עוד מבטלים לו את הביטוח הסיעודי, בדיוק בזמן שהוא זקוק לו; ואם זה לא מספיק, הוא גם הבין שהפנסיה שלו בסכנה.

דורית סלינגרצילום: אבי אוחיון / לע"מ

לתחושות הזעם שהצטברו בציבור, התווספו חשיפות שונות בתקשורת, שהציגו יחידי סגולה, מחוברים ומקורבים לצלחת, שנהנים מפנסיות תקציביות נדיבות ומהטבות שהאזרח הרגיל יכול רק לחלום עליהן. כל אלה הביאו את הציבור למסקנה המתבקשת: אין מנוס, אלא לקחת את גורלנו בידינו ולשים את הכסף בקירות - כלומר, בנדל״ן למגורים.

הציבור התחיל לקנות מכל הבא ליד, וניפח את השוק. כשמחירי השוק מתרחקים כל כך משוויים הריאלי, נוצרת בועה. האשמים העיקריים במצב הבועתי של שוק המגורים בישראל הם אנשי אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, בראשותה של דורית סלינגר, שהזניחו את רשת הביטחון הכלכלית של הפרט ושלחו אותו להצטייד בדירות. קל מאוד להאשים את "אספני הדירות" - אבל נכון יותר להבין מי הוביל אותם למצב הזה, והפך את איסוף הדירות לאופציית ההשקעה הבטוחה ביותר.

גם לחברות הביטוח חלק גדול בניפוח הבועה. במקום למלא את תפקידן ולשמש רשת ביטחון חברתית וכלכלית, הן חוטאות לתפקידן ועסוקות בעיקר בשורות הרווח שלהן - שמגיעות כמובן על חשבון החוסן שהן צריכות להעניק לציבור החוסכים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפיכך, אין מנוס אלא להעביר את ניהול כספי הפנסיה למדינה, בדומה למודל השוודי, שמבטיח תשואה לאזרחים. המהלכים האחרונים של הורדת דמי הניהול וההגנה על הגמלאים, הם רק טיפה בים - ולא יספיקו כדי לתקן את העיוות שנוצר ולהוציא קצת אוויר מבועת הנדל"ן. רק מהלך מקיף, שיחזיר את האמון לציבור החוסכים, יביא לשחרורן של מאות אלפי דירות לשוק, וישחרר את ״אספני הדירות״ מההתעסקות המעיקה עם שוכרים בעייתיים. גם הם היו מעדיפים לקבל תשואה בטוחה בלי בלבולי מוח.

הכותב הוא שמאי רכוש ומקרקעין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker