התנאי לזכייה במכרז: סיור לפקידי ממשלה בחופי הים התיכון

שני מכרזי תכנון שפירסמה הממשלה בשבועות האחרונים כוללים דרישה יוצאת דופן: על צוותי התכנון להפיק ולממן "סיור לימודי" בחו"ל לפקידים הרלוונטיים ■ במכרז להכנת תוכנית מתאר ארצית לבתי סוהר נדרשים המתכננים לארגן סיור בן שבוע בבתי כלא באירופה מתכנן: "הפכו אותנו לצוותי הפקה של נסיעות לחו"ל" ■ מינהל התכנון: "בחירת הצוות אינה תלויה בארגון סיור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צרפת, קאן
קאן, צרפת. "ברור שיעדיפו סיור מפנק בריביירה הצרפתית על פני סיור זול ו'פושט' בקפריסין"צילום: רויטרס

במסגרת שני מכרזי תכנון שפירסמה המדינה באחרונה, מתבקשים משרדי המתכננים המתמודדים במכרז לארגן ולממן סיורים בני כמה ימים בחו"ל בעבור כמה פקידי ממשלה בכירים. המטלה הבלתי־שגרתית נכללת במכרז להכנת תוכנית מתאר ארצית (תמ"א) חדשה למעגנות בחופי הים התיכון, שפירסמו משרד התחבורה ורשות הספנות והנמלים, ובמכרז להכנת תמ"א לבתי סוהר, שפירסם מינהל התכנון שבמשרד האוצר.

גורמי מקצוע הביעו תדהמה מהמטלה במכרזים, ואמרו כי אלה תנאים חסרי תקדים, שמעולם לא הופיעו במכרזים קודמים שפירסמה המדינה לקבלת שירותי תכנון. עם זאת, לאור העובדה כי שני המכרזים - שפורסמו על ידי גופים שונים - כללו שניהם את המרכיב של נסיעה לחו"ל, תוהים בענף אם מדובר בתחילתה של מגמה. "הפכו את צוותי התכנון לצוותי הפקה של נסיעות לחו"ל", אמר בכעס אחד המתכננים.

המטלה החדשה התקבלה בהפתעה

במכרז שפירסמו משרד התחבורה ורשות הספנות להכנת תמ"א למעגנות, פורטו תחת הכותרת "תוכנית ושלבי העבודה" כל חלקי ההצעה שעל משרדי המתכננים להגיש, בפירוט נכללה המטלה הבאה: "ארגון, תיאום וניהול סיור באגן הים התיכון בעבור חברי ועדת העורכים, לצורך לימוד והכרה של מעגנות במדינות אלה. שמות המדינות יאושרו מראש על ידי הממונה".

ועדת העורכים, הגוף שבעבורו יש לארגן את הנסיעה, הוא הרכב של כמה פקידים בכירים שעל פי רוב מייצגים את משרדי הממשלה הרלוונטיים, המלווים את הכנת התוכנית על ידי משרד המתכננים הפרטי שנבחר למשימה - תוך הנחיה, מתן דגשים לתכנון ופיקוח על ביצוע העבודה. המכרז לתמ"א המעגנות לא פירט מהו הרכבה של הוועדה, אך מכיוון שזהו מכרז של משרד התחבורה ורשות הנמלים, סביר להניח כי יו"ר הוועדה ישתייך לאחד מהגופים האלה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
איטליה
איטליהצילום: Bloomberg

ההפתעה שבה התקבלה המטלה החדשה קיבלה ביטוי בשאלות ההבהרה ששלחו משרדי המתכננים לכותבי המכרז, שהתשובות להן מפורסמות כחלק מההליך המכרזי. "על מי חלות הוצאות הסיור בחו"ל?", תהה אחד המתמודדים. "באחריות הזוכה לארגן את הסיור ולשאת בעלויותיו", הובהר בתשובה.

שואל אחר ביקש פרטים נוספים על מספר האנשים שיתלוו לנסיעה ועל מספר המדינות שבהן יש לבקר. "אני מבקש להגדיר את סוג העלויות שיש לממן בסיור על חשבון הפרויקט", סיכם. אותו שואל נענה כי מדובר בארבעה חברי ועדת העורכים, בליווי ראש צוות המתכננים, וכי על הנסיעה לארוך עד ארבעה ימים ולכלול שתיים או שלוש "מרינות מתקדמות". עוד הובהר כי על המשרד לשאת ב"כלל העלויות - טיסה, העברות, לינה, ביקורים וכלכלה".

בניגוד למכרז להקמת תמ"א המעגנות, במכרז להכנת תוכנית המתאר לבתי הכלא שפירסם מינהל התכנון לא נדרש המציע לעמוד בכלל העלויות, אלא רק בחלקן. על פי תנאי המכרז, על ההצעה לכלול "ארגון, תיאום וניהול סיור של שישה ימים בשתי מדינות במערב אירופה בעבור חברי ועדת העורכים. ראש הצוות יצטרף לסיור זה, לצורך לימוד והכרה של מערך הכליאה במדינות אלה. שמות המדינות יאושרו מראש על ידי מינהל התכנון".

גם במקרה זה נשלחו שאלות הבהרה למינהל התכנון לגבי הנסיעה. במקרה זה הבהירו התשובות כי "עלות הנסיעה לחו"ל היא בעבור הזוכה ומי מטעמו, ולא בעבור חברי ועדת העורכים. התשלום בעבור טיסות ולינה בגין עובדי מינהל התכנון ושב"ס או חברי ועדת עורכים נוספים אינו כלול בהצעת המחיר ולא יוטל על הזוכה".

עם זאת, הבהיר מינהל התכנון כי למרות ה"פטור" ממימון הטיסות והלינה למשלחת של עובדי הציבור שתצא לסקור את בתי הסוהר האירופיים, יידרש הזוכה לממן את עלותם של מרכיבים אחרים. "העלויות בגין כל התיאומים הלוגיסטיים, לרבות מול גורמים מקומיים בחו"ל, והתשלום בגינם בעבור כל חברי המשלחת, כמו אוטובוסים, מקומות מפגש, אתרים לביקור וכיו"ב, יחולו על חשבון הזוכה".

במקרה של המכרז לעריכת תוכנית המתאר לבתי הכלא דווקא פורט הרכב ועדת העורכים, שצפויה לכלול שלושה חברים - נציג מינהל התכנון, שישמש יושב ראש, נציג של רשות מקרקעי ישראל ונציג של המשרד להגנת הסביבה.

מתכננים העלו ספקות בנוגע לצורך בנסיעה לבחינת מערכות כליאה זרות - משום שעיקר עניינה של התמ"א לבתי הסוהר הוא האופן שבו יש לפרוש את בתי הסוהר ברחבי הארץ, וגודל הקרקע הנדרשת בעבורם. תוכנית המתאר הארצית אינה נוגעת כלל לאופן שבו בתי הסוהר בנויים או מתפקדים.

מרינה הרצליה
מרינה הרצליהצילום: עזרא לוי

"התנאים עלולים להטות את המכרזים"

סיורים לימודיים בחו"ל הם דבר שנחשב כמועיל, מפרה ולעתים אף הכרחי בעבודת הממשלה. ודאי שבתחום התכנון והתשתיות יש לפקידים הישראלים הרבה מה ללמוד מדוגמאות ברחבי העולם ולשאוב מהן השראה.

עם זאת, האופן שבו הושתלה המטלה בתוך מכרזים לבחירת משרדי תכנון הוא בעייתי מאוד מכמה סיבות. הראשונה היא שמבחינת סדר הדברים ההגיוני, סיור לימודי מהסוג המדובר היה אמור להיערך במרינות או בבתי הכלא בשלב מוקדם יותר, עוד לפני פרסום המכרזים, תוך שהידע והרעיונות הנצברים בסיורים אלה משמשים את הממשלה בכתיבת המכרזים, ולאחר מכן גם בבחירת הזוכים. ביצוע סיור כזה לאחר בחירת הזוכים, גם אם אינו חסר תועלת לחלוטין, צפוי להיות משפיע פחות.

.
.

מעבר לזה, משיחות עם מתכננים המתמודדים במכרזים עולה התחושה כי כדי להגדיל את סיכויי הזכייה, על המשרד לדאוג לסיורים ברמה גבוהה וליעדים אטרקטיביים. "צוות טוב, אבל כזה שיציע סיור 'פושט' וזול לקפריסין, עשוי למצוא עצמו בעמדה נחותה לעומת צוות טוב פחות שיציע סיור מפנק לריביירה הצרפתית", שיתף אחד המתכננים בחששותיו. "זה יכול להטות מכרז - וזה לא ראוי".

בהקשר זה, שני המכרזים כוללים עלות הצעות מקסימלית. כך, למשל, במכרז לתכנון המעגנות, עלות ההצעה המקסימלית שמגדיר המכרז היא 2.5 מיליון שקל. מעל סכום זה, קובע המכרז, ייפסלו ההצעות אוטומטית. המשמעות היא כי תקציב הנסיעה הכלול בעלות ההצעה בא ישירות על חשבון תקציב שעשוי היה לשמש את המציעים לעבודת התכנון עצמה.

לבסוף, בשני המקרים יש ניסיון להשתמש בתקציבים ייעודיים לתכנון למטרת סיורים בחו"ל - בעוד במסגרת עבודת הממשלה יש סעיפים תקציביים נפרדים למטרה זו. כשההוצאה נרשמת ככזאת שהועברה למשרד מתכננים לשם עבודת תכנון, העובדה כי בפועל שימש הכסף למטרות נסיעה של פקידים בכירים לחו"ל מוסווית ומוחבאת בספרי התקציב.

ממינהל התכנון נמסר: "כמו בכל מכרז סטנדרטי, גם מכרז זה כולל התייחסות למכלול המשימות שאליהן עשוי להידרש בעתיד צוות התכנון שייבחר. בחירת הצוות אינה תלויה בארגון סיור כזה או אחר. ככל שייקבע בהמשך במסגרת העבודה השוטפת כי נדרש סיור לימודי מקצועי כחלק קריטי מהבנת הנושא - הצוות יתבקש לארגן זאת".

תל אביב
תל אביבצילום: וקנין עופר

ממשרד התחבורה נמסר: "המצוקה החמורה שבה נמצאות המעגנות, ובעקבותיהן בעלי כלי השיט, מוכרת וידועה. כתוצאה מכך, רשות הספנות והנמלים יזמה תוכנית מתאר ארצית למעגנות בישראל. מדובר בנושא שאינו מוכר לחלוטין בישראל. בשל כך נקבע הצורך בסיור מקצועי קצר להכרת מעגנות בעלות תכונות דומות באזור הים התיכון. הסיור המקצועי נחוץ, מכיוון שכל מתכנן שיגיש את הצעתו למכרז לא יוכל להתבסס על המעגנות הקיימות בישראל, שכן אנו מבקשים להקים מעגנות מתקדמות ומפותחות.

"בשום מקום במכרז לא הוזכר הצורך בהגדרת אתרי הסיור לפני הזכייה במכרז. אלא רק הצורך לקיום סיור מקצועי כזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker