אייל עופר

"מעולה". זו היתה המחשבה שחלפה במוחי כשקראתי את איומו של בני כהן: "אמכור את ארבע הדירות בגלל מס שלוש פלוס". למה מעולה? לא רק בגלל ארבע הדירות שיצטרפו להיצע אלא בגלל המשמעות העמוקה: המס החדש לא רק מעודד מכירת דירות בידי משקיעים סדרתיים אלא משדר מסר ברור לאלו שעומדים לקפוץ על העגלה ולהפוך למשקיעי נדל"ן: נגמר המשחק.

בני כהן בוודאי מבין זאת. הוא מצהיר (בטוחני שיעמוד במילתו) שהוא ימכור לא רק 3 דירות כדי להימלט מהמס אלא את כל ארבע דירות ההשקעה שלו. אפילו דירת השקעה אחת הוא אינו מעוניין להשאיר. בני כהן מבין שמתרחש כעת שינוי מגמה ושינוי תודעתי ענק אצל קובעי ההחלטות: אחרי שנים שבהן סיפרו לנו שחסרות דירות ונתנו אין ספור הטבות מס למשקיעי הנדל"ן - התברר שלא חסרות דירות.

הבעיה היא הצטברות מלאי עצום בידי קבוצה קטנה. כעת הנדל"ן ישמש לייעודו המקורי: קורת-גג. דירה איננה השקעה או פנסיה. ברגע שדירות, ובפרט אלו של מחזיקי נדל"ן סדרתיים, הופכות להשקעה סולידית, נוצר מצב מאוד לא סולידי עבור דור שלם שנאלץ בעל כורחו להיות שוכר לנצח.

מקום מגורים משלך הינו זכות בסיסית - מבלי שאיש ידרוש ממך תוספת כל שנה. בעלות על דירה מקנה יציבות. זוהי זכות המגיעה לכל משפחה. אך כאשר משקיעים, כמו בני כהן, קוראים לדירה "פנסיה" - עבור השוכרים זוהי הופכת להוצאה העיקרית ביוקר המחיה. עדיף לכלכלה שמר בני כהן ישקיע בתעשייה, בהיי-טק, ביצירת מקומות עבודה ולא "יעשה פנסיה" על חשבון עבודתם של השוכרים.

אין מקום להפחדות. לא תקחו את הדירות ללונדון או לברלין. כאשר זוגות חסרי דיור יחפשו דירה לקנייה - הם לא יצטרכו להתחרות עם משקיעים. סוף סוף תחזור השפיות לשוק הנדל"ן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

למה בני כהן מוכר?

כמשקיע סדרתי בדיור, בני כהן יודע מהו הדבר הכי גרוע למשקיעי נדל"ן: שוכר טוב שעוזב ובמקומו מגיע שוכר גרוע. לוקח לבעלי דירות זמן רב להיפטר מהם. משקיעי דיור יודעים גם מה פירוש חודש או חודשיים שבהם הדירה אינה מושכרת: הפסד ההכנסה גדול בהרבה מהמס החדש.

בני כהן, ואתו משכירי דירות רבים, יודעים גם ששוק השכירות אינו מאפשר להם להעלות את שכר הדירה במלוא שווי המס החדש. אפשר לשדר צפירת הרגעה: המס לא יגולגל על השוכרים. נתוני הלמ"ס מראים, כי מזה שנה וחצי מחירי השכירות הממוצעים במדינה נמצאים בירידה, בפרט בדירות הגדולות יותר (4.5-5.5 חדרים), גם במרכז.

הציבור חנוק. הוא לא מסוגל לשלם עוד ועוד העלאות. בני כהן מבין היטב: לא רק שהפוקוס הממשלתי משתנה, המס החדש הוא מס שוחט תשואה. המס החדש מגלח 1,800 שקל לדירה ששולם עליה שכר דירה של 4,000 שקל (וגם אם יעלה ל-4,200 שקל). צודק בני כהן: זה הזמן למכור דירות להשקעה. זו החלטה נבונה.

אבל מה עם השוכרים?

בני כהן חומל על השוכרים. מה זה חומל. הוא מרחם עליהם. הם השכפ"צ שלו. בדיוק כמו שמונופול המזון מספר לנו שאי אפשר להוריד את מחירי המזון כי ייאלצו לפטר עובדים. כך בני כהן מפחיד אותנו עם הפגיעה כביכול בשוכרים. אבל אפשר להירגע: כמו שממשיכים לצרוך ולייצר מזון גם כאשר מחירו יורד - כך גם הדירות אינן נעלמות. כאשר בני כהן מוכר - יקנה אותם שוכר, שייצא ממעגל השכירות וכך בעצם הביקוש הכולל לשכירות יירד.

אבל אם שר האוצר רציני, עליו להשתמש במס החזק מכולם: מס רכוש על דירות ריקות - זה יביא הגדלה מסיבית של ההיצע.

הכותב הוא ממקימי "ישראל יקרה לנו", תנועת המחאה נגד יוקר המחיה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker