כחלון מנסה לשפר סיכויי הזכייה במחיר למשתכן בלי להגדיל את מספר הדירות

שרי האוצר והשיכון חילקו את המשתתפים במבצע לשני מחזורים ההרשמה למחזור הראשון תסתיים ב13 בספטמבר מי שיירשם אליו ישפר במידה מסוימת את סיכויו לזכות בדירה מוזלת בכיר במטה הדיור: "איננו יודעים כמה יירשמו למחזור השני, אם בכלל"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

כיצד מראים לציבור שהסיכוי לרכוש דירות במסגרת מבצעי מחיר למשתכן אינו זעום? מחלקים את ההגרלות לשני מחזורים, שבכל אחד מהם יתמודדו פחות זכאים. הבעיה היא שאולי משתתפי המחזור הראשון ישפרו במידת מה את סיכוייהם - אך במחזור השני הסיכוי עשוי להיות נמוך יותר. במטה הדיור מדגישים כי כרגע מטרת ההסדר היא לשפר את סיכוייהם של משתתפי המחזור הראשון.

כפי שפורסם ב-TheMarker, בשני המשרדים הממשלתיים כנראה הגיעו למסקנה שההתנפלות של הזוגות הצעירים על הדירות במסגרת המבצעים יוצרת לחץ גדול, ואף ביקורת על המבצעים, שכן הסיכוי לזכות בדירה קטן. בראשון לציון, למשל, התמודדו כ-24 אלף משקי בית בהגרלות, לרכישה של כ-400 דירות - יחס של 60 מתמודדים על כל דירה; בהגרלות שנערכות בעפולה מתמודדים כ-7,600 משקי בית על 80 דירות, עם יחס זכייה של 95 מתמודדים על כל דירה.

עד כה נרשמו כ-52 אלף משקי בית למבצעים, מהם זכו בדירות כ–3,000. ליוזמי התוכנית בממשלה מובן שאם ההרשמות ימשיכו בקצב גדול בהרבה מקצב הגרלת הדירות, הזוגות המתוסכלים, שלא רואים שום סיכוי אמיתי לזכות בהגרלה, רק יתרבו.

הגרלה לדיור מוזל
הגרלה לדיור מוזלצילום: רמי שלוש

לאור זאת, הנרשמים חולקו לשתי סדרות. בסדרה א' ייכללו זכאים שכבר יש בידיהם אישורי זכאות, וכאלה שיבקשו אישורים עד 13 בספטמבר, ועד למכסה של כ–60 אלף זכאים - המוקדם מבין השניים; בסדרה ב' ייכללו כל הזכאים שיירשמו לתוכנית מרגע סגירת סדרה א' וכן זכאים מסדרה א' שיועברו לסדרה ב'.

זכאים שיהיו רשומים לסדרה א' יידרשו להירשם להגרלה אחת לפחות עד לסוף השנה כדי להישאר בסדרה. הם יקבלו זכות לוותר עד פעמיים על זכייה ולהמשיך להשתתף בהגרלות. אם יזכו ויוותרו בפעם השלישית - יועברו לסדרה ב'. בצורה כזאת מקווים בממשלה להקטין את מספר המשתתפים בכל הגרלה, משתי סיבות: הרשימה לסדרה א' תוגבל, ובנוסף, חלקם ינופו מהרשימה - עקב אי־השתתפות בהגרלות במקומות שלא מתאימים להם, למשל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סיכוי גבוה - רק לא במקום המועדף

השאלה היא אם אין כאן משחקים עקרים במספרים, כי אין שינוי ממשי במספר המשתתפים בהגרלות וגם לא במספר הדירות, למעט במקרים שבהם אנשים החמיצו את ההרשמה לסדרה א', שבמסגרתה התקיים מכרז מחיר למשתכן במקום מסוים שבו רצו לרכוש דירה מלכתחילה, והם יחליטו לוותר על ההרשמה לסדרה ב'.

העובדה היא כי בעוד מספר הזכאים בסדרה א' יוגבל ל-60 אלף משפחות, מספר המשתתפים בסדרה ב' לא יוגבל, והם אף יקבלו את כל אלה שלא זכו בהגרלות של סדרה א', ולפיכך סיכוייהם לזכות בדירות יקטנו.

במטה הדיור מסכימים עם ההערכה. לדבריהם, מטרת המבצע היא בראש ובראשונה לתת ודאות לזכאים מסדרה א', כך שיהיה להם סיכוי ריאלי לרכוש דירה. "איננו יודעים כמה יירשמו לסדרה ב', אם בכלל. יש לנו זוגות שמלווים את המבצע מספטמבר 2015, והם נמצאים בראש סדר העדיפויות. אנו רוצים להכניס בהם ודאות, אם כי לא בטוח שהדירה שבה הם יזכו תהיה במקום שהם רוצים, אך לזה לא התחייבנו מלכתחילה", אמר בכיר במטה הדיור.

עד חגי תשרי צפויות להערך הגרלות לכ-1,500 דירות, בהן למקומות האטרקטיביים ביותר - רעננה והרצליה; עד סוף השנה צופים במטה הדיור הגרלות לעוד אלפי דירות.

"באמצעות סגירת ההרשמה לסדרה הראשונה אנו בעצמנו מקבלים מושג על היקף הזכאים שמעוניינים להשתתף בהגרלות", הסביר הבכיר. "עד היום רשומים אצלנו כ–14 אלף זוגות שלא השתתפו באף הגרלה. ייתכן כי חלקם כבר רכשו דירה בשוק החופשי, ייתכן שחלקם הגיעו למסקנה שאינם יכולים לרכוש דירות, למרות ההנחות, וחלקם מעוניינים להשתתף בהגרלות ספציפיות בלבד - שעדיין לא נערכו".

כך, המתמטיקה לא השתנתה, רק הפסיכולוגיה וחלוקת הסיכויים הפנימית. הנפגעים מההסדר הזה עשויים להיות אלה שלא יספיקו להירשם מבעוד מועד; אלה שעתידים להתחתן בעתיד הקרוב; ומי שלא יזכו בהגרלות שייערכו במסגרת סדרה א' ויעברו לסדרה ב' - שכרגע, כאמור, נמצאת בסימן שאלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker