לשכת עורכי הדין: מס המשקיעים החדש אינו צודק ואינו שוויוני

לטענת הלשכה, החוק אינו שוויוני: בעוד בעל דירה אחת בתל אביב, שיכול להרוויח שכר דירה כפול מבעל חמש דירות בערד, לא ימוסה - הרי שעמיתו הדרומי כן; יו"ר לשכת השמאים: "חוק פופוליסטי"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

היחס בין עלות דירה בתל אביב או ברעננה לעלות דירה בקריית שמונה הוא 1 ל-4 בקירוב. מדוע מחזיק דירה אחת בתל אביב לא ימוסה ומחזיק שלוש דירות בקריית שמונה ימוסה? תהייה זו השמיעה לאחרונה לשכת עורכי הדין בנייר עמדה שפרסמה על חוק מס ריבוי נכסים, אותו יוזם משרד האוצר. הלשכה מתנגדת להטלת מס שנתי על בעלי 3 דירות ויותר, ובכך מצטרפת לעמדה שהביעה עוד קודם לכן לשכת השמאים.


כפי שנראה עתה, סיכויי החוק לעבור במתכונתו המקורית אינם גבוהים. יש לו מתנגדים רבים הן בכנסת והן מצד הגופים המקצועיים שמלווים את פעילות הנדל"ן, בהם לשכת עורכי הדין ולשכת השמאים.

ערד. בעל שלוש דירות - ימוסהצילום: אליהו הרשקוביץ


לראיית הלשכה, המס אינו צודק ואינו שוויוני: הוא אינו צודק, כי עקרון המיסוי צריך להיות בקשר ישיר עם ההכנסות. כלומר, ככל שההכנסה עולה, תשלום המס אמור לעלות אף הוא. ואולם, במקרה הנוכחי קל להראות דוגמאות שבהן מחזיק בדירה אחת להשקעה במרכז הארץ, שהכנסתו משכירות גבוהה בהרבה ממחזיק מספר נכסים בפריפריה, לא ימוסה, בעוד שהאחרון כן.


"בתקופות שונות המדינה יצרה תמריצים לרכישת דירות בפריפריה, במטרה לפצות את התושבים שם מפני ירידת ערך. עם אישור הצעת החוק ימוסו אותם רוכשים, המחזיקים ב-2 דירות בפריפריה בנוסף לדירת המגורים שלהם. זאת, שלא בצדק - שכן הם יכלו להרשות לעצמם בתקופות השונות בעבר לרכוש דירה אחת להשקעה בראשון לציון, למשל, ולא עשו זאת - כאמור, אגב קיום אותם תמריצים שהמדינה ביקשה לקדם", כותבת הלשכה.

עוד מזכירה הלשכה, כי רבים מבעלי שלוש הדירות עשו זאת במטרה להשתמש בהן כבתוכניות חיסכון לפנסיה: חלקם בחרו לרשום אותן על שמם, אולם בפועל ייעדו אותן לילדיהם, שלעתים אף מתגוררים בהן. אחרים ממשיכים לרשום דירות על שמם במטרה להגן על הילדים בעת מאבקי גירושין, למשל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הלשכה גם גורסת, כי המס אינו עולה בקנה אחד עם עיקרון השוויון. זאת, כאמור, בשל העובדה שהמס תלוי במספר הדירות שמחזיק אדם, ולא בהכנסות שנובעות מהן. בצורה זו, בעל 2 דירות בתל אביב המקבל בעבורן 14 אלף שקל בחודש כדמי שכירות - לא ימוסה, בעוד שבעל 5 דירות בערד המקבלן בעבור כולן יחד שכר דירה חודשי של 7,500 שקל - כן ימוסה.

"אפליה זו, הפוגעת בזכויות היסוד של כל אזרח בישראל, מתחדדת עוד יותר מקום בו תקרת המס נקבעה ל-1% משווי דירה של 1.5 מיליון שקל, כך שבעוד שמי שברשותו דירה שלישית בשווי של 5 מיליון שקל, המושכרת ב-15 אלף שקל לחודש, ישלם רק 10% מס - הרי שחברו המחזיק דירה באשקלון בשווי 1.5 מיליון שקל,  ואשר מושכרת ב-3,000 שקל, ישלם 50% מס! הדברים מתחדדים עוד יותר מקום בו הדירה ריקה או בשימוש המשפחה עצמה", נכתב בנייר העמדה.

אוהד דנוסצילום: כפיר סיון

עוד מזהירה הלשכה, כי אישור החוק יגרום לתכנוני מס רבים, שיגרמו בתורם לסיבוכים מעשיים וטכניים ביישומו, וכן יביא לשינויים ביחסי משפחה, כולל גירושים פיקטיביים. יו"ר לשכת שמאי מקרקעין, אוהד דנוס, כתב לפני כשבועיים לאגף התקציבים באוצר כי מהצעת החוק עולה ריח פופוליסטי, וכי כל שינוי רגולטיבי "משחק לידי משכירי הדירות ומספק להם תחמושת להעלאה נוספת של שכר הדירה. אתם בוודאי מודעים", כתב דנוס, "לתלונות הרבות מצד שוכרי דירות על כוונת בעלי הדירות שלהם להעלות להם את שכר הדירה, על מנת להגן על עצמם מפני אותה התערבות". לראייתו, יישום החוק עלול לגרום לעליית מחירי השכירות, להורדת היצע מספר הדירות להשכרה, להקטנה בהיקף התחלות הבנייה ולפגיעה בפריפריה.

שתי הלשכות המקצועיות מצטרפות בכך להתנגדויות רבות הנשמעות ביחס לחוק, שאינו זוכה לתמיכה רבה גם מצד גופים חברתיים. זאת, בין היתר, על רקע מה שנתפס כאי הלימה בין השלכות החוק הצפויות לתכליתו המוצהרת -  צמצום אי השוויון בין השכבות השונות באוכלוסייה.

בנוסף, החוק המוצע נעדר מנגנון הגנה לשוכרי דירות מפני העלאה פתאומית וחדה של דמי השכירות, כפי שהציעה בזמנו ח"כ סתיו שפיר בחוק שכירות הוגנת - הצעה שבסופו של דבר נדחתה. כתוצאה מכך, שוכרים רבים חוששים כי בעלי הדירות שלהם יממשו את האופציה הנתונה להם, ויעבירו את עול המס לכיסיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker