עוד חסם לשוק הדיור: כחלון תוקע מינויי יו"ר לוועדות תכנון מחוזיות - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עוד חסם לשוק הדיור: כחלון תוקע מינויי יו"ר לוועדות תכנון מחוזיות

משרד האוצר ונציבות שירות המדינה מעכבים מינויים של יושבי ראש לוועדות התכנון החשובות ביותר: מרכז ותל אביב

10תגובות

שנה בדיוק לאחר שיזם שר האוצר, משה כחלון, את העברת מערכת התכנון לאחריות משרד האוצר, תוך שהוא ומקורביו מפזרים האשמות על ביורוקרטיה וסחבת בוועדות התכנון והבנייה המחוזיות, מתברר כי כחלון עצמו משתהה ומתעכב, בכל הקשור במינויי יושבי ראש לשתי ועדות התכנון החשובות ביותר בתחום התכנון והבנייה - במחוזות תל אביב והמרכז.

הוועדות האלה, שתחומי אחריותן הן בכל האזור התחום בין חדרה מצפון לאשדוד מדרום, אחראיות על כלל העבודה התכנונית באזורים שבהם מתרכז רוב הביקוש לדירות, המכונה "גדרה-חדרה". הוועדה המחוזית של מחוז המרכז נחשבת באופן מסורתי לוועדה העמוסה ביותר, וגם זו שעליה מוטלת המשימה העיקרית של הגדלת המלאי התכנוני באזור המרכז. ב-2014 אישרה הוועדה תוכניות לבניית כ-19 אלף יחידות דיור, וב-2015 חצתה את רף 20 אלף היחידות. מדובר בתפוקות כמעט כפולות מאלה של כל ועדה מחוזית אחרת. למרות חשיבותה, זה כשנה הוועדה מתפקדת ללא יו"ר קבוע - ובפועל, ללא יו"ר כלל.

מסיבת עיתונאים תקציב המדינה
מיכל פתאל

באוגוסט 2015, מיד לאחר העברת מוסדות התכנון ממשרד הפנים לאחריות האוצר, ניתנה באוצר האפשרות ליושבי הראש המכהנים, שהיו גם הממונים על המחוזות במשרד הפנים, לבחור אם ברצונם להמשיך להחזיק בשני התפקידים, או להפסיק את כהונתם כיו"רי ועדות ולהסתפק בתפקידם במשרד הפנים. מרבית היו"רים המכהנים העדיפו להמשיך בתפקידם, אבל במחוז המרכז הסתיימה כהונתה של היו"רית באותה עת, רות יוסף - ובמקרה שלה, כך על פי מקורות ששוחחנו עמם, הדבר נעשה לאו דווקא מבחירה.

להפתעת הכל, מי שמונה כממלא מקום יו"ר הוועדה היה מנכ"ל משרד האוצר הטרי, שי באב"ד. מינוי זה עורר פליאה, מאחר ולכולם היה ברור כי לבאב"ד צפויה מספיק עבודה בתפקידו החדש גם בלי הוועדה המחוזית העמוסה בישראל על הראש. ואולם באוצר הציגו זאת באותה עת כ"סתימת חור" זמנית, עד למינויו של יו"ר חדש בהליך מסודר.

גרף מספר יחידות הבנייה המאושרות על ידי ועדות התכנון השונות
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מאז שמונה לתפקיד, נעדר באב"ד מרובן המכריע של ישיבות הוועדה, שנוהלו על ידי מתכננת המחוז דניאלה פוסק. מאז חלפה בדיוק שנה, עד שמשרד האוצר הואיל לפרסם מכרז לתפקיד ביום שישי שעבר - ואת המועמדות לתפקיד ניתן יהיה להגיש עד ספטמבר.

ההתנהלות בכל הנוגע למינוי יו"ר של קבע לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב - הוועדה היוקרתית ביותר, הקובעת את מדיניות התכנון בגוש דן, מבת ים ועד הרצליה - מתמיהה אף יותר. שם הסתיימה כהונתה של היו"רית הוותיקה גילה אורון, שפרשה לגמלאות לפני כחודש וחצי, ב–30 ביוני. פרישתה לא הפתיעה איש במערכת התכנון, שכן אורון הודיעה עליה חודשים רבים מראש. ואכן, כבר במארס פירסמה המדינה מכרזים למינוי שני יושבי ראש לוועדות מחוזיות - במחוז תל אביב ובמחוז הדרום, שגם שם מכהן כיום ממלא מקום זמני ליו"ר (דוד לפלר, לשעבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה).

המועד האחרון להגשת מועמדות למשרות היה 21 באפריל, ולכל אחת מהן הוגשו עשרות מועמדויות. ומאז? דממה. עד היום איש מהמועמדים אפילו לא זומן לראיון.

בינתיים, כדי למלא את מקומה של אורון, מונתה כממלאת מקום זמנית לתפקיד יו"ר הוועדה דלית זילבר, המכהנת גם כיו"רית הוועדה לתכנון של מחוז ירושלים. בניגוד לבאב"ד, שתוארו כיו"ר ועדה תיאורטי לחלוטין, זילבר ממלאת את התפקיד גם בפועל, ומנהלת את ישיבות הוועדה. ואולם ברור כי אין מדובר במצב בריא.

יו"ר ועדת תכנון מחוזית אפקטיבי הוא אדם שמכיר את המחוז שבו הוא עוסק על בוריו, מכיר את הצרכים של הרשויות המקומיות במחוז, מודע לכל אילוצי התשתיות הקיימים בו, וכן הלאה. מדובר ברמת התמקצעות שדורשת כמה חודשים, וברור כי לזילבר, שממונה בו-זמנית על ועדת תכנון מחוזית נוספת וממשיכה לכהן גם כממונה על מחוז ירושלים במשרד הפנים, אין פנאי לכך.

טבלה: רשימת הוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה שבהן מעכב האוצר מנוי יו"ר

מעבר לכך, היו"ר אחראי גם על גיבושה של מדיניות פיתוח ארוכת טווח לגבי המחוז שעליו הוא ממונה, ולאורה מתקבלות כלל ההחלטות התכנוניות במחוז. לצורך זה נדרשת מן הסתם יציבות במשבצת היו"ר - ומינויים החוזר ונשנה של ממלאי מקום, המחזיקים כיום בראשות חצי מהוועדות (מרכז, תל אביב ודרום), תוך עיכוב איוש התפקיד באופן קבוע, מזיק.

האוצר: "רצינו שהמשימה במרכז תובל על ידי מנכ"ל האוצר"

כיצד ניתן להסביר את ההתנהלות הזאת, שסותרת את הצהרותיו של כחלון על מלחמה בסחבת הביורוקרטית? בפניותינו לאוצר ולנציבות שירות המדינה בעניין, נענינו בגלגול האחריות של הצדדים זה על זה.

לגבי המכרזים התקועים במחוזות תל אביב ודרום, השיבה הנציבות: "לכל אחת מוועדות אלה הוגשו עשרות מועמדויות, שהיה צורך לבדוק אותן. בתום הבדיקה הן הועברו למשרד האוצר. במקביל, הרכב ועדת האיתור טרם הושלם, והליך זה נמצא בטיפול מול האוצר. אנו תקווה כי בימים הקרובים יושלם הרכב הוועדה וייקבע מועד לכינוס הוועדות".

ואילו האוצר השיב כי "ההליכים התארכו בגלל הצורך בסינון המועמדים ותנאי הסף, שנעשו על ידי הנציבות. טרם מונה כל הרכב ועדת האיתור, ויש לפנות לנציבות שירות המדינה לפירוט".

ואילו את העיכוב המתמשך במינוי יו"ר לוועדה המחוזית מרכז, שם פורסם המכרז רק לפני שבוע, הסבירו במשרד האוצר בכך ש"אזור המרכז הוא אחד האזורים האסטרטגיים לפתרון בעיית הדיור, ויש צורך בתכנון יחידות דיור רבות באזור. לנוכח זאת, רצינו שמשימה זו תובל על ידי מנכ"ל משרד האוצר".

תגובתו של משרד האוצר מוזרה, לא רק לנוכח העובדה שבאב"ד אינו מוביל שום דבר בוועדה, בהיותו על תקן נפקד־נוכח בדיונים, אלא משום שהתגובה סותרת לחלוטין את מה שנמסר מטעם האוצר לפני כשנה, עם מינויו של באב"ד, אז תואר המינוי כאילוץ שנועד לאפשר לבחור יו"ר חדש באופן מסודר.

בתמונה רואים את קו הרקיע של ראשון לציון
מוטי מילרוד

מקורבים לעניין שעמם שוחחנו, העלו חשש כי הסיבה האמיתית לסחבת היא "פוליטיקת ג'ובים", וכי המערכת ממתינה להגשת מועמדות מטעם האדם המתאים ביותר מבחינתו של שר האוצר - כאשר למלה "מתאים" עשויות להיות, כידוע, פרשנויות רבות. "כל ההשתהות הזאת לא נראית טוב", ציין אחד המקורבים.

אין מדובר בחששות תלושים מהמציאות. בדצמבר 2015 אישרה הממשלה החלטה שנועדה לאפשר לכחלון לשלוט בזהות יו"רי הוועדות הנכנסים, וזאת כשהחליטה כי הליך המינוי יבוצע לא באמצעות מכרז רגיל, כי אם באמצעות ועדת איתור שבראשה יעמוד מנכ"ל המשרד, באב"ד.

נוסף על כך, כחלון כבר הוכיח שאינו נמנע ממינויים של מקורבים במערכת התכנון. זאת, כשמינה שלושה פעילי בחירות מרכזיים של מפלגתו כולנו לתפקידי יו"ר ועדות תכנון מרחביות, האחראיות על כמה יישובים קטנים.

מתחקיר של טלי חרותי־סובר ב–TheMarker, שפורסם באוקטובר האחרון, עולה כי לתפקיד הוועדה המרחבית שרונים מונה מנהל מטה כולנו בראשון לציון, דורון אוזן; ליו"ר הוועדה המרחבית מזרח השרון מונה ציון סוקי, מנהל מטה כולנו במחוז שרון־שומרון; ולתפקיד יו"ר ועדת התכנון המרחבית זמורה מונה רון מוסקוביץ', ממייסדי התנועה. בעקבות החשיפה, הגישה באחרונה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"ץ נגד שלושת המינויים.

ממשרד האוצר נמסר: "כלל התפקידים החסרים כיום ליו"רי הוועדות המחוזיות מצויים בשלבים שונים של הליך ועדת איתור. ההליך ארך זמן, הואיל ומרגע שמשרות אלה פוצלו ממשרות הממונה על המחוז נדרשנו להקים משרה חדשה שהגדרתה 'יו"ר ועדה מחוזית'. הליך הקמת המשרה ארך זמן, והסתיים רק בפברואר. מרגע יצירת המשרה פורסמו המשרות שהיו פנויות באותו מועד. במחוזות תל אביב ודרום פורסמו משרות בסוף מארס, המועמדים כבר סוננו, ואנו ממתינים לכינוסה של ועדת האיתור כדי שתכריע במינוי המומלץ. במחוזות מרכז וחיפה פורסמו המשרות ביום שישי שעבר. ניתן להגיש מועמדות עד ל-1 בספטמבר".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#