מה תעדיף ועדת הערר: תמ"א 38 לבניין שלם - או בניית ממ"ד ומרפסת לדירה יחידה?

הדילמה מתחדדת נוכח ההבנה כי אישור בנייה עצמית לבעל דירה בבניין עלול לסכל מימוש פרויקט תמ"א 38 בעתיד

דן הלפרט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן הלפרט

לעתים מתעוררת מחלוקת בין בעלי הדירות בבית המשותף, שעה שכמה מהם חפצים לקדם פרויקט תמ"א 38, בעוד שמנגד ניצב בעל דירה בבניין המבקש לבנות הרחבה לדירתו. המחלוקת מגיעה לא אחת לפתחן של ועדות התכנון, העומדות בפני דילמה מה עליהן להעדיף. הדילמה מתחדדת נוכח ההבנה כי אישור בנייה עצמית לבעל דירה בבניין עלול לסכל מימוש פרויקט תמ"א 38 בעתיד.

סוגיה כזו נדונה באחרונה על ידי ועדת הערר במחוז חיפה, שדנה בערר שהגישו בעלי דירות בבניין ברחוב ז'בוטינסקי 16 בעיר כנגד החלטת הוועדה המקומית לאשר לדייר בבניין את בקשתו להוסיף ממ"ד ומרפסת לדירתו. 17 מתוך 20 בעלי הדירות בבניין התנגדו לבקשה, בטענה כי בכוונתם ליזום ולבצע פרויקט תמ"א 38 וכי מתן היתר לדייר לבניית ממ"ד ומרפסת עלול לסכל את היוזמה לביצוע הפרויקט. התנגדות בעלי הדירות נדחתה על ידי הוועדה המקומית, שאישרה את הבקשה להיתר שהגיש הדייר.

פרויקט תמ"א 38 ברעננה

ועדת הערר שאליה פנו הדיירים קיימה שני דיונים, ביולי ובנובמבר 2015, וקבעה כי ייזום פרויקט התמ"א בבניין מצוי בשלב מוקדם מאוד - ולכן אין מקום לדחות בשלב זה את בקשת הדייר. משכך, החליטה הוועדה להקפיא את הדיון בערר לתקופה של שישה חודשים, שעד תומה יציגו בעלי הדירות בבניין הסכם סופי או הליכים מתקדמים עם יזם.

בחלוף התקופה קיימה ועדת הערר דיון נוסף, שבו טענו בעלי הדירות כי קידמו את פרויקט התמ"א 38 בבניין ואף קיבלו הסכמה של כ-90% מבעלי הדירות. בעלי הדירות דיווחו כי הם מצאו יזם וכי הם מצויים במגעים מול עיריית חיפה לצורך קידום הפרויקט. עוד טענו כי בתוך שבועיים יוכלו להציג לוועדה את ממצאי המגעים האלה, וכי בניית הממ"ד על ידי הדייר תקשה עליהם בהמשך המגעים מול העירייה.

מנגד, טען הדייר כי הפרויקט שמבקשים בעלי הדירות לקדם הוא פרויקט רחב ממדים, הדורש תוכנית נקודתית, שטיפול בה עלול להימשך כמה שנים - וברור כי אין הצדקה לעכב עוד את בניית הממ"ד המבוקש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לאחר שמיעת הצדדים ובחינת טענותיהם, ציינה ועדת הערר כי מדובר בדיון שלישי בנוגע לאותה בקשה להיתר, וכי אמנם הוצג בפניה יזם - אבל לא הוצג הסכם עמו. הוועדה ציינה עוד כי אף שנטען כי הסכם אמור להיחתם בתוך כמה ימים, לא הוצג ולו ראשיתו של מסמך המצביע על ההסכמות להתקדמות עם היזם.

עוד קבעה ועדת הערר כי עדיין לא ברור איזה פרויקט יקודם, אם יכלול בניין אחד או כמה בניינים, ואם נדרש הליך של תוכנית נקודתית. לכל אלה השפעה משמעותית על תקופת הזמן שעשויה לחלוף עד למימושו של פרויקט כזה, אם בכלל. "במצב דברים זה, שבו קיימת עמימות באשר לפרויקט החיזוק שיוזמים דיירי הבניין וברי כי יחלוף עוד זמן עד שיבוצע", כתבו חברי ועדת הערר, "איננו מוצאים לנכון לעכב עוד את הבקשה להיתר להוספת הממ"ד, שמטרתו להקנות בטיחות וביטחון לדייר בדירתו, ולהוספת מרפסת לצורך שיפור הדיור".

למרות כל אלה, סברה ועדת הערר כי לנוכח הנסיבות המיוחדות, ובמטרה למנוע אפשרות של סיכול פרויקט תמ"א 38 במבנה בשל ביצוע תוספת הבנייה לדירה, על הדייר להתחייב כי לא יהיו לו דרישות מיוחדות במסגרת פרויקט כזה, בשל תוספת הבנייה - כלומר, שלא ידרוש לקבל תוספת שטח גדולה יותר משאר בעלי הדירות בבניין, ולו לתקופה מסוימת ממועד הבנייה, במטרה לאפשר את הוצאת פרויקט החיזוק לפועל.

ואולם הדייר סירב להתחייב, ואף הבהיר כי בכוונתו לדרוש כי התמורה שתינתן לו במסגרת הפרויקט תחושב גם בהתייחס לתוספת הבנייה שיבצע. לאור זאת, הורתה ועדת הערר כי יינתן ההיתר לדייר, אך הוא יוקפא עד לאחר שיוצגו לוועדה המקומית כמה הסכמות הנדרשות על פי חוק המקרקעין לביצוע הבנייה שמבקש הדייר לבצע - ולחלופין, הכרעה של ערכאה אזרחית מוסמכת כי מבחינה קניינית ניתן להתקדם עם בניית התוספת.

המסקנה היא כי ועדת הערר לא מקבלת בקלות החלטות העלולות לסכל ביצוע פרויקט תמ"א 38, אבל גם לא יכולה לעכב ללא גבול בקשות פרטניות של בעלי דירות המבקשים לבצע בנייה בדירתם.

הכותב הוא עו"ד, ממלא מקום יו"ר ועדת התחדשות עירונית של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker