כחלון: "ת"א זה אזור ביקוש אש - כמו מנהטן וטוקיו. יש מקומות שאי אפשר להתמודד איתם"

שר האוצר בראיון בגל"צ: "הקבלנים, הבנקים, היזמים וקבוצות אינטרס חזקות חוששים מירידת מחירי הדירות. יש קמפיינים וטירוף. מי שחושב שיעביר רפורמה בלי שיכו בו כל היום, בו ובמקורביו ובקרוביו - שלא יתחיל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר משה כחלון התייחס היום לפרסומי השמאי הממשלתי על עליית מחירי הדירות בכמה ערים, ואמר בין היתר: "אני לא בא לתקוף נתון. מדובר במהלך ארוך טווח. הנתונים יכולים להיות מוטים לכאן או לכאן. בת"א המחירים עלו. ת"א זה אזור ביקוש אש, חם. כמו מנהטן, טוקיו. יש מקומות שאי אפשר להתמודד איתם".

על פי השמאי הממשלתי, תל אביב ואשקלון רשמו עליות מחירים שנתיות גבוהות במיוחד של 13% במחירי הדירות. חורגת מכולן היא ירושלים, שבה נרשמה ירידה שנתית של 3%. כחלון נשאל על ידי המראיין רינו צרור בתוכניתו בגלי צה"ל - למי להאמין: ללמ"ס או לשמאי הממשלתי? שר האוצר השיב: "אני עם נתונים לא מתווכח. הלמ"ס בדק 67 ערים, ויצא לו ממוצע ירידה של 11.3%. השמאי הממשלתי בדק 16 ערים, ויצא לו עלייה של 2.5%. המדד - שהוא הקובע – מראה 0.3% ירידה במחירים ו-7% ירידה בביקושים".

כחלון הוסיף: "אם השמאי ייקח 1,000 דירות במוצקין, אתה יודע מה יקרה? ירידה של 30%. בגלל מחיר למשתכן. 1,00 דירות בראשון לציון – ירידה של 40%. זה לא חוכמה. או שאתה עושה את כל הארץ, או שאתה עושה נקודתית".

לדברי כחלון, "הקבלנים, הבנקים, היזמים  וקבוצות אינטרס חזקות חוששים ממגמת המחירים בדיור. אתה רואה את הקמפיינים, אתה רואה את הטירוף. בסוף 100 אלף צעירים יקבלו דירות וזה ישפיע על השוק. אני רואה את החשש, שלא נותנים משכנתאות ועפולה בלוד. מה קרה? למי לא נותנים משכנתא? יש דבר יותר בטוח ממחיר למשתכן? שהמדינה נותנת כרית ביטחון? למי אתם לא נותנים משכנתא? יש קבוצות אינטרסים גדולות, כולל הבנקים, שלא רוצים שהמחירים יירדו.

שר האוצר התייחס לטענות נגדו, ואמר כי "רפורמה גדולה היא רפורמה קשה. מי שחושב שיעביר רפורמה בלי שיכו בו כל היום, בו ובמקורביו ובקרוביו – שלא יתחיל. מי שלא יודע לעמוד בדברים האלה - שלא יתחיל. זה עוד כלום לעומת מה שמחכה לי. התחלות הבנייה הן כפול מ-2009, חיבורי החשמל הם כמעט 57 אלך, כשבעבר היו 20-30 אלף".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker