מלחמה ברמת השרון: למה התושבים לא רוצים מגדלים?

54% מתושבי העיר מתנגדים לתוכנית, שכוללת הקמת מגדלים של עד 30 קומות בכמה מתחמים - כך עולה מסקר שהזמין פעיל עירוני ממכון סמית ■ עם זאת, מחצית מהתומכים בתוכנית סבורים כי היא תציע יותר דירות לזוגות צעירים, וכרבע מהם סבורים שהיא תשפר את פני העיר

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

כיצד תיראה רמת השרון בעתיד? בזמן שרשויות התכנון הארציות והמחוזיות דוגלות בהפיכתה לעיר עם בנייה צפופה וגבוהה בהרבה מהנהוג כיום, והעירייה דנה בשינויים שיש לערוך בתוכנית המתאר שנהגתה לפני שנתיים - כמה מתושביה יוזמים התנגדות אקטיבית למה שהם רואים כשינוי בצביון העיר, שכיום מאופיינת בעיקר בבנייה נמוכה. יוזמת ההתנגדות האחרונה הגיעה מצדו של פעיל ציבור, עו"ד לירן זילברמן, שהזמין סקר המראה כי 54% מתושבי העיר מתנגדים לתוכניות להקמת מגדלים ברמת השרון.

עתידה התכנוני של רמת השרון נתון כבר כמה שנים במחלוקת קשה. מוסדות התכנון הארציים והמחוזיים אינם מקבלים את היותה עיר בעלת צביון כפרי, שממוקמת בלב אזור הביקוש הלוהט בישראל, והם מעוניינים להגביה ולצופף אותה באמצעות תוכניות בנייה לרבי קומות ותוכניות צפופות במיוחד של פינוי־בינוי.

ראשי העיריות, יצחק רוכברגר, שכיהן כראש העירייה בין 2003 ל–2013, שירה אבין, שכיהנה בתפקיד מפרישתו ועד לבחירות לראשות העיר שנערכו בינואר השנה, וראש העיר הנוכחי, אבי גרובר, הביעו עמדות שונות כלפי בניית המגדלים. הראשון קידם תוכניות לבנייה גבוהה וצפופה, שהולידה פרויקטים גבוהים של פינוי־בינוי במזרח העיר.

בחודשים הקרובים אמורה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ברמת השרון לדון בתוכנית המתאר, שכוללת בין היתר מתחמים שבהם יוּתר להקים מגדלים של עד 30 קומות, בעיקר בגבול הצפוני עם הרצליה ובמתחם המערבי - דבר שמעורר התנגדויות בקרב תושבים.

רמת השרוןצילום: עופר וקנין

"האוכלוסייה תכפיל את עצמה"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ההתנגדויות להקמת מגדלים ברמת השרון אינן חדשות. במשך עשורים עשו ראשי המועצה המקומית, שרק ב-2002 נהפכה לעירייה, כל מאמץ להותיר את רמת השרון כיישוב כפרי ככל הניתן, שמבוסס ברובו על בנייה צמודת קרקע, וחלק ניכר מהאוכלוסייה המקומית תומך בגישה הזאת.

מאבקים דומים נראו בעיר בשנים האחרונות, בהם המאבק בתוכנית להקים במתחם תעש רמת השרון אזור מגורים של כ-22 אלף יחידות דיור. גם ראשת העיר לשעבר אבין תמכה בהתנגדות ואף הביעה התנגדות מטעם העירייה.

תושבי מערב העיר נלחמו בוועדות התכנון והבנייה בתוכנית נקודתית של יזמים להקים רבי קומות במתחם המכונה "מתחם שתיל", ונחלו הצלחה מוגבלת; באחרונה נרתמו מאות תושבים למאבק בתוכנית פינוי־בינוי במתחם אילת שבשכונת מורשה להקים מגדלים בני 22 קומות מעל קומות מסחריות. התוכנית קודמה על ידי ראש העירייה לשעבר רוכברגר.

אבי גרובר
אבי גרוברצילום: דודו בכר

התוכנית שבה נלחם עתה זילברמן החלה להיות מקודמת עוד בימיה של אבין. "התוכנית מנוגדת בעיקרה לכל מה שאיפיין את רמת השרון לאורך כל שנות קיומה - שמירה על צביונה כמושבה שקטה. התחדשות ופיתוח הם הכרח המציאות, אבל בניית מגדלים על גבי מגדלים תהרוס את המרקם העירוני ותהפוך אותנו להמשכה של תל אביב", טען זילברמן.

כחלק ממאבקו הזמין זילברמן ממכון סמית סקר עמדות של תושבי העיר. הסקר נערך בקרב 300 תושבים מכל השכונות, והם נשאלו בו לגבי עמדותיהם כלפי התוכנית.

54% מהנשאלים השיבו כי הם מתנגדים לתוכנית האב שמקדם ראש העיר. 61% מהמתנגדים סבורים כי התוכנית תגרום לפקקים, לעומסי תנועה ולמחסור בחניות לכלי רכב. 52% מהמתנגדים סבורים כי התוכנית תהרוס את צביונה הכפרי של העיר. לעומת זאת, 49% מהתומכים בתוכנית השיבו כי היא תציע יותר דירות לזוגות צעירים, 34% מהתומכים השיבו כי הם סבורים שהתוכנית תגרום לפיתוח כלכלי־מסחרי של העיר, 23% השיבו כי התוכנית תפתור את בעיות הדיור בעיר ושיעור דומה ענו כי התוכנית תשפר את פני העיר.

"כיום יש ברמת השרון 44 אלף תושבים, ועל פי התוכנית יתווספו אליהם עוד כ–180 אלף תושבים. רק במרכז העיר כמות האוכלוסייה תכפיל את עצמה. זה גידול עצום והוא יתרחש בלי שהתוכנית מדברת על פיתוח תשתיות שיכילו את הגידול הזה", אומר זילברמן. "התושבים חוששים לעתידה של רמת השרון ולא מתכוונים לאפשר לראש העיר לקדם תוכנית הרסנית שכזאת".

ומה עם התשתיות?

ראש העירייה גרובר אינו נלהב מהתוכנית, וטוען כי הוא מודע לכך שחלק מהציבור יפנה כלפיו אצבע מאשימה על יישומה - אף שרוב התוכניות הנוגעות להקמת מגדלים בעיר אושרו בימי ראשי העירייה הקודמים, והוא עצמו הביע התנגדות לכמה מהן.

"אני נמצא בסוג של מלחמת בלימה בנושא שמירת הצביון של רמת השרון", הוא אומר. "ירשתי מדיניות של שלטון קודם, שדחף ליחס נדיב מאוד של צפיפות בפרויקטים של פינוי־בינוי, ללא התייחסות לתשתיות בסיסיות כמו תנועה, בתי ספר, מוסדות ציבור ושטחי ציבור. מבנים רבים נמצאים בהליכי בנייה ואני צריך להתמודד עם הנחשול הזה, שפוקד את העיר ושצריך להתאכלס בקרוב.

"כרגע אנחנו עובדים על תוכנית המתאר, והנוסח הנוכחי אינו הנוסח הסופי שלה. כמה מהאזורים הנכללים בה כוללים צפיפות גבוהה מדי. אנו מעסיקים אנשי מקצוע טובים כדי לבדוק ולשנות אותה, אולי בצורה של ניוד זכויות בנייה מאזורים צפופים מאוד לאזורים אחרים".

לנוכח המצב נראה כי כמעט כל תוכנית שתתקבל תזכה לביקורות חריפות - בעיקר מצד התושבים, שהיו רוצים לשמר את רמת השרון כעיר הכפרית של פעם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker