לראשונה: מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בתל אביב - מעל 3 מיליון שקל

חדשות לא טובות לשר האוצר משה כחלון ■ יום לאחר שמדד מחירי הדירות הצביע על ירידה במחירים, קובע השמאי הממשלתי: המחירים דווקא עולים ■ כמה תעלה לכם היום דירת 4 חדרים? הנה הרשימה המלאה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניה בצפון תל אביב
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אחרי יום של קורת רוח, לאחר פרסום מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, על ירידה של 0.3% במחירי הדירות בחודשים מאי-יוני, מגיעה סקירה קצת פחות נעימה לשר האוצר, משה כחלון. על פי דו"ח השמאי הממשלתי, מחירי הדירות עלו בממוצע ב-2.5% ברבעון השני של השנה.

שיאניות עליית המחירים הרבעונית הן אשדוד, כפר סבא ורמלה, שרשמו עליות מחירים ממוצעות של 5% במחירי הדירות; ואילו תל אביב ואשקלון רשמו עליות מחירים שנתיות גבוהות במיוחד של 13% במחירי הדירות. חורגת מכולן היא ירושלים, שבה נרשמה ירידה שנתית של 3%.

לדברי השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, מדובר בהמשך המגמה שנצפתה ברבעונים האחרונים. "השפעות תוכנית מחיר למשתכן טרם באו לידי ביטוי ברבעון הנסקר בערים שנצפו. בין היתר משום העובדה שכמות קטנה יחסית של דירות הגיעה עד כה אל הצרכן הסופי וכן בשל מיעוט פרויקטים מסוג זה בערים הנסקרות", נכתב בסקירה.

סקירת השמאי הממשלתי שונה מזו של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בכך שהיא מתמקדת בבדיקת דירות 4 חדרים ב-16 ערים בלבד. הסיבה לכך היא שמדובר בדירות ההומוגניות ביותר, ולכן השוואת המחירים ביניהן היא המדוייקת ביותר. גם כך, סטיית התקן במספר ערים בסקירה מגיעה לכ-30%.

אשדוד. שיאנית ההתייקרותצילום: אילן אסייג

שיאניות העלייה ברבעון השני הן אשדוד (מחיר דירת 4 חדרים ממוצע של 1.464 מיליון שקל), כפר סבא (1.859 מיליון שקל) ורמלה (1.293 מיליון שקל) שרשמו עליות של 5%. תל אביב ממשיכה להדהים עם המשך עליות מחירים גבוהות: 4% רבעוני ו-13% שנתי. תל אביב חצתה לראשונה את רף ה-3 מיליון שקל בממוצע לדירת 4 חדרים. עליות דומות (4% ברבעוון ו-13% שנתי) נרשמו באשקלון, שמחירי הדירות 4 חדרים שלה חצו לראשונה את רף ה-1.1 מיליון שקל והתייצבו על 1.135 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עליות שנתיות בולטות אחרות נרשמו במודיעין  (1.879 מיליון שקל) והרצליה (2.402 מיליון שקל), שבהן מחירי הדירות עלו ב-10% בשנה האחרונה.

העיר שבה נרשמה ירידת מחירים שנתית היא ירושלים. בעיר הבירה ירדו המחירים ב-3% בשנה האחרונה - לרמה של 1.948 מיליון שקל. ייתכן מאוד כי הדבר נעוץ בבעיות במדגם של הרבעון השני של 2015, שבו מחירי הדירות רשמו רמת מחיר של 2 מיליון שקל בממוצע ל-4 חדרים, שמאז הסקירות לא התקרבו אליה. המחיר הנוכחי של דירת 4 חדרים בירושלים הוא 1.948 מיליון שקל בממוצע.

בחיפה נרשמה ירידה קלה של 0.4% ברבעון ועלייה שנתית של 3%. מחיר ממוצע של דירת 4 חדרים בחיפה הוא 1.374 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker