גלנט מקים אגף לקידום הדיור במגזר הערבי - בראשות יועץ מתקופת שירותו הצבאי

האגף למיעוטים המוקם במשרד השיכון יעסוק בהסרת חסמים ובקידום תוכנית מחיר למשתכן במגזר הערבי ■ לראש האגף 
מונה אלוף משנה (מיל') יוסי חדד, מקים גדוד הסיור הבדואי ■ משרד השיכון: "חדד נבחר בהליך מכרז תקין"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
סכנין
סכניןצילום: אי־פי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אגף חדש לענייני מיעוטים מוקם בימים אלה במשרד הבינוי והשיכון, כדי לטפל במימוש תוכניות הדיור של הממשלה ביישובים הערביים, הדרוזיים והצ'רקסיים, וכן להסיר את חסמי הבנייה במגזר המיעוטים. לפני כמה חודשים אף מונה מנהל לאגף החדש. לתפקיד נבחר אלוף משנה (מיל') יוסי חדד, מקים גדוד הסיור הבדואי ומקורבו של שר השיכון, יואב גלנט.

אחת המשימות המרכזיות שעומדות בפני האגף בתחילת דרכו היא הטמעת תוכנית מחיר למשתכן ביישובים הערביים. מכרז ראשון במסלול מחיר למשתכן במגזר הערבי, לבניית 400 דירות מוזלות, נחתם לפני שבועיים בעיר נצרת, ומכרז נוסף לבניית כ–180 דירות בעיר סכנין הסתיים לפני כמה ימים, אך עדיין לא פורסמו תוצאותיו. האגף החדש צפוי לעסוק גם בקידומה של התוכנית להקמת עיר ערבית חדשה בגליל, וכן בבניית מוסדות ציבור ופיתוח תשתיות במרקם הבנוי ביישובים.

יישום התוכנית במגזר הערבי כרוך במספר רב של אתגרים, שכן חלק מעיקריה — ובראשם מגורים בבניין משותף, שבו אין קשר משפחתי בין השכנים — מנוגדים למקובל בחלקים של החברה הערבית. לדברי עו"ד קייס נאסר, מומחה תכנון ובנייה בחברה הערבית, צורת מגורים זו אמנם משתרשת והולכת בקרב מעמד הביניים המשכיל והעירוני בחברה הערבית, אך בחלקים נרחבים באוכלוסייה זו עדיין מקובלים המגורים בבתים צמודי קרקע או בבנייני דירות שדייריהם משתייכים לאותה החמולה.

לדברי מקור במשרד השיכון, מסיבות אלה נדרשו במשרד ובעיריית נצרת לבצע קמפיין שיווק אגרסיבי בקרב יזמים — בניסיון להביא להצלחתו של המכרז בשכונת הגליל בנצרת.

"מחיר למשתכן מספק פתרון דיור לזוגות עובדים אקדמאים, שמורגלים במגורים בדירות המרוחקות ממשפחתם המקורית, ולעתים אף לא באותה העיר. בתחילת דרכם, לזוגות כאלה אין ההון הנדרש כיום לרכישת מגרש באזור נצרת, שמחירו 2 מיליון שקל, אז ברור כי מדובר בפתרון מיטבי מבחינתם לתחילת הדרך", אומר נאסר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"לענות על הצרכים 
של כל יישוב ויישוב"

אלוף משנה (מיל') יוסי חדד, ב–2009
אלוף משנה (מיל') יוסי חדד, ב–2009צילום: אלי הרשקוביץ

ממשרד השיכון נמסר כי "לפני כמה חודשים הוקם לראשונה במשרד אגף לענייני מיעוטים. בין תפקידיו של האגף — גיבוש תוכנית אסטרטגית, בשיתוף ובתיאום הרשויות השונות, במטרה להוציא לפועל תוכניות שיענו על האתגרים ועל הצרכים של כל יישוב ויישוב במגזרי המיעוטים.

"האגף יפעל ליישום החלטות הממשלה הנוגעות לפיתוח ולשיווק יחידות דיור, ולהסרת חסמים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים. כמו כן, האגף יפעל לקידום פעילויות המשרד במגזר הבדואי בצפון. פעילות האגף החדש שהוקם מתרכזת בימים אלה בזיהוי ומיפוי צורכי המיעוטים שבתחומי אחריות המשרד, גיבוש מדיניות ופיתוח כלים למימושה".

זהותו של ראש האגף החדש מעוררת אף היא עניין רב — וגם ביקורת. על פניו, ניתן היה לצפות כי לראש אגף שתכליתו היא התאמת מדיניות הדיור של הממשלה לצרכיה ואופייה של האוכלוסייה הערבית, ימונה בן מיעוטים — אלא שמי שמונה הוא קצין בכיר בדימוס, ובעל היכרות מוקדמת עם שר הבינוי והשיכון מתקופת שירותם הצבאי של השניים.

דווקא במסגרת הצבאית רכש חדד היכרות מעמיקה למדי עם חלקים במגזר הערבי. בין היתר הקים את הגדוד הבדואי בצה"ל, פיקד על מערך הגששים בפיקוד דרום, והיה יועץ אלוף פיקוד הדרום לענייני המגזר הבדואי. אחד האלופים שלהם ייעץ היה גלנט.

ממשרד השיכון נמסר: "חדד מונה למנהל אגף מיעוטים במשרד הבינוי והשיכון לפני כמה חודשים, לאחר שנבחר בהליך מכרז תקין ועמד בפני ועדת בוחנים בהתאם להוראות התקשיר. בימים אלה מתקיים הליך מכרזי נוסף לאיוש מנהל תחום באגף, אותו עתיד למלא בן מיעוטים, על פי תקן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker