לשכת עורכי הדין: עורך הדין של הקבלן יוכל לטפל ברישום דירות - וגם לתבוע את הרוכשים

ב-2014 התקבל חוק לפיו קבלן לא יוכל לגבות מרוכשי דירות יותר מ-5,000 שקל שכר טרחה בעבור עורך הדין, שכר שיכל להגיע בעבר ל-1.5%-2% ממחיר הדירה ■ בעקבות עתירה לבג"ץ, לשכת עורכי הדין עושה סדר

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אייל טואג
אריק מירובסקי

עורך הדין של הקבלן, שביד אחת מטפל ברישום דירה בטאבו על שם הרוכש - יוכל ביד השנייה לייצג את הקבלן, בתביעה כנגד אותו רוכש. כך קבעה לשכת עורכי הדין באחרונה, בעקבות פנייה של עורך דין.

בדצמבר 2014 התקבל חוק, אותו יזם מאיר שטרית, לפיו קבלן לא יוכל לגבות מרוכשי דירות יותר מ-5,000 שקל שכר טרחה בעבור עורך הדין. זאת בעוד שבעבר שכר עורך הדין הגיע ל-1.5%-2% ממחיר הדירה.

בעקבות זאת, עתר בשנה שעברה עורך דין חגי אדורם לבג"ץ. באמצעות עו"ד אסף פוזנר ממשרד קמחי פלד פוזנר שילה ושות', טען אדורם כי לקוחות הקבלן חושבים שהוא גם עורך הדין שלהם, ופונים אליו בשלל שאלות והתייעצויות. לטענתו, הדבר פוגע ביכולתו לייצג את הקבלן, ואף לתבוע את הרוכשים במידת הצורך. אדורם ביקש לציין בפסק הדין כי כשעורך דין מטעם הקבלן מקבל תשלום של רוכשי דירות, על מנת לטפל ברישומן, לא נוצרים ביניהם יחסי עורך דין-לקוח.

באפריל השנה המליצו לאדורם השופטים יורם דנציגר, נועם סולברג ומני מזוז, במסגרת פסק הדין בעתירה, למשוך את עתירתו. זאת, משום שקבעו כי בין עורך הדין של הקבלן לרוכשים כן נוצרו יחסי עורך דין-לקוח לצורך רישום הדירה. השופטים המליצו לאדורם לפנות ללשכת עורכי הדין לקביעה מדוייקת יותר באשר למהות היחסים הנוצרים בין עורכי הדין של הקבלן לבין רוכשי הדירות.

אדורם פנה באמצעות פוזנר ללשכה, וממחלקת האתיקה ענו כי למרות שהקונים הם לקוחות לעניין רישום הבית המשותף, בכל דבר אחר יכול עורך הדין של הקבלן לתבוע אותם, ולייצג את הקבלן בתביעה נגדם. יחד עם זאת, על עורך הדין להדגיש את הדברים בפני הרוכשים. תשובה זו של מחלקת האתיקה עומדת בניגוד למצב שקדם לחוק שטרית, שבו הוראה של הלשכה קבעה שרק לאחר סיום הרישום של הדירה בטאבו יוכל עורך דין לייצג את הקבלן נגד הקונים.

לדברי עורך דין פוזנר, לאחר ההחלטה של הלשכה, אם הרוכש יתבע את הקבלן על כך שמסר לו את הדירה באיחור - עורך הדין של הקבלן יוכל לייצגו בתביעה נגדו, בניגוד למצב עד היום. "אם למשל הקונה יתבע את הקבלן בגין ליקויי בניה, עורך הדין יוכל לייצג את הקבלן גם אם הליך הרישום בטאבו לא הסתיים. ואם יש כל מחלוקת אחרת עורך הדין של הקבלן יוכל לייצג אותו נגד הרוכש, למרות שבענייני רישום הוא מטפל גם ברוכש", כך פוזנר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker