"התושבים אולי ירוויחו דירה חדשה, אבל הם יקומו בוקר אחד ויגלו שאין להם איך לצאת מהעיר"

ראשי ערים נגד יצחקי: "הסתכלות שגויה על משבר הדיור, נחזור לימי המעברות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור יצחקיצילום: מוטי מילרוד

שורה של ראשי ערים זועמים על יוזמתו החדשה של משרד האוצר, לאפשר קידום של בנייה חדשה למגורים ללא תנאים מקדימים שדורשות כיום הוועדות המחוזיות, כחלק מתוכניות הבנייה המאושרות על ידיהן. עם התנאים נמנות סלילת כבישים ומחלפים, בניית מכוני טיהור שפכים והקמת מוסדות ציבור.

אותם ראשי ערים, בעיקר מאזור המר­כז, טוענים כי כבר כיום מתקשות התשתיות הקיימות לעמוד בצרכים, וכי המשך בנייה מסיבית למגורים תוך הזנחת תשתיות נלוות, כמו ביוב, כבישים או תחבורה ציבורית, יוביל לאסון.

שלום בן משהצילום: זאב שטרן

את היוזמה החדשה חשף TheMarker בתחילת השבוע, ולפיה תוקם ועדת משנה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שתוסמך לבטל את התנאים המקדימים לבניית תשתיות שקבעו הוועדות המחוזיות. גם מרכז השלטון המקומי ופורום הערים העצמאיות (פורום ה-15) מתחו ביקורת חריפה על היוזמה, והכלילו אותה בעילות השביתה שעליה הכריזו אתמול, ושצפויה להתחיל ב-31 באוגוסט.

"המדיניות שלפיה יש לקדש את בנייתן של עוד ועוד יחידות דיור תוך הזנחת כל שיקול אחר - ובכלל זאת רמת החיים המינימלית של האזרחים - נהפכת לקיצונית ומוגזמת", אמר ראש עיריית פתח תקוה, איציק ברוורמן, המצוי בעימות ממושך מול משרד האוצר בשל סירובו לקדם בנייה בשטח מחנה סירקין המיועד לפינוי. "זה הגיע לאבסורד של ניסיון לדחוף לבניית שכונות בלי תשתיות כמו ביוב. נחזור לימי המעברות".

אבי גרוברצילום: דודו בכר

לדברי ברוורמן, הוא נתקל בגישה זו בכמה שיחות שקיים עם יו"ר מטה הדיור באוצר, אביגדור יצחקי. "הוא אומר שוב ושוב, 'זה לא מעניין אותי, אני צריך דירות'. באוצר חייבים להפנים שגישה כזו היא בלתי־אפשרית. התושבים אולי ירוויחו דירה חדשה, אבל הם יקומו בוקר אחד ויגלו שאין להם ביוב וגם לא איך לצאת מהעיר. מאכזב לראות שבמקום למצוא פתרונות אמיתיים, לוחצים להציג הישגים מהירים בלי לחשוב על התושבים. זה אבסורד שלא יעלה על הדעת".

"התושבים ישלמו על התכנון הגרוע"

איציק ברוורמןצילום: זאב שטרן

בדיון שהתקיים לפני כחודש במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שבראשה עומד יצחקי, על העומסים שיוצרים פרויקטי תמ"א 38 על התשתיות העירוניות, אמר: "שייקחו שק שינה בבוקר יום ראשון, יגיעו לעבודה, יישנו על הרצפה ויחזרו ביום חמישי. זה לא מעניין אותי. אני לא אחכה לכבישים בשביל לבנות דירות".

ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, שבעירו מתבצעת כיום הבנייה המסיבית ביותר למגורים, לא מצא את דבריו של יצחקי משעשעים במיוחד: "האמירה הזאת לא כל כך מוצלחת, בלשון עדינה", אמר ל-TheMarker. לדבריו, "ההתייחסות ליעד של בניית עוד ועוד דירות כיעד עליון, ולא משנה מה המחיר, זו הסתכלות מצומצמת מאוד על משבר הדיור. אם אני בונה בתים ואין להם את השירותים המינימליים הנדרשים, כמו כבישים, תחבורה ציבורית או מוסדות חינוך, אני עושה סיכול ממוקד לתושבים שלי - גם החדשים וגם הוותיקים. הם אלה שייפגעו וישלמו את המחיר על התכנון הגרוע. הם יבואו אלי בתלונות, לא אל יצחקי".

לדברי בן משה, תחום הבנייה אכן סובל כיום מחסמים רבים, ויש מקומות שבהם יש לטפל, "אבל לפעול בקיצוניות זה לא נכון".

ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, הודיע גם הוא על התנגדות נחרצת ליוזמה. "כיום אני מוצא את עצמי עם בנייה מסיבית בשכונת מורשה במזרח העיר, בלי שהמדינה דואגת לפתרון תחבורתי מינימלי".

כיום מקודמים כמה פרויקטים בשכונת מורשה, בהם גם פרויקט שכירות ארוכת טווח. ואולם לדברי גרובר, אין בכוונתו לחתום על היתרי בנייה נוספים בשכונה, אלא אם יותנה אכלוס הפרויקטים החדשים ביצירת כניסה ויציאה מהשכונה לכביש 4 החולף בסמוך לה.

"כבר שנים שהעירייה מבקשת לקדם סלילת כביש שיחבר את השכונה לכביש 4 - והמדינה מתעלמת. לכן, עד שהמדינה לא תדאג שההליכים לבניית כבישים יהיו מהירים יותר, אסור לנו להסכים שהתנאים התחבורתיים המוקדמים יצאו מהתוכניות. זה יהפוך את החיים של התושבים לגיהנום".

מפורום ה-15 נמסר: "אנו מתנגדים להצעת האוצר, שסותרת כל היגיון תכנוני אורבני, וסופה לפגוע באיכות החיים של התושבים בערים. ההתניות בתוכניות נועדו להבטיח את המימוש של היעדים הציבוריים האלה - וביטולן על ידי המועצה הארצית ייצור מצב אבסורדי בערים על חשבון התושבים".

ממשרד האוצר נמסר: "המשרד פועל להגדיל את היצע הדיור כמענה לעליות מחיר. במסגרת זו מוצע להרחיב את הסמכות הנתונה כיום לוועדות המחוזיות להסיר התניות גם לטובת ועדת משנה של המועצה הארצית, וזאת במקרה שהוועדה המחוזית אינה נותנת מענה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker