מס ישיר: מי הם חברי הכנסת שחוששים מהמס החדש של כחלון באופן אישי

הצעת האוצר מעוררת התנגדות חריפה במשכן ■ מיקי זוהר, המחזיק בחמש דירות בקריית גת: "המס שולי מבחינתי. החשש הוא שהשוכרים ישלמו את המחיר" ■ ומי הם שאר הח"כים שמחזיקים בבעלותם שלוש דירות ויותר?

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר נתניהו, בנימין נתניהו, שרה נתניהו ואבנר נתניהו
משפחת נתניהוצילום: קובי גדעון / לעמ

הצעת משרד האוצר למסות בעלי שלוש דירות או יותר תעלה בקרוב להצבעה בוועדת הכספים, כאשר זו תתבקש לעגן את המס החדש בחוק ההסדרים ובחוק התקציב. נכון לעכשיו, ניצבת ההצעה מול התנגדות רחבה מצד חברי כנסת, ולפי הערכות של יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), היא לא תזכה לרוב.

חששם המוצהר של רבים מחברי הכנסת הוא כי המס החדש של משה כחלון על משקיעי הדירות "יגולגל" בסופו של דבר אל ציבור שוכרי הדירות, ובמלים אחרות - יביא להתייקרות במחירי השכירות; עמדה נוספת המושמעת תדיר היא שאם משקיעים ימכרו את הדירות שרכשו לצורך השקעה - מלאי הדירות להשכרה יקטן.

יש לזכור, עם זאת, כי בין חברי הכנסת ישנם גם כאלה שסוגיית המס החדש נוגעת להם באופן ישיר. מבדיקת TheMarker עולה כי לפחות לחמישה מחברי הכנסת יש שלוש דירות ויותר הרשומות על שמם. אלה עתידים - במידה שההצעה תעבור - להיפגע מהמס החדש.

הטבלה המלאה - איפה גרים הח"כים ובאילו נכסים הם מחזיקים:

ואלה הח"כים הנדל"ניסטיים ביותר במשכן: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ורעייתו מחזיקים בבית פרטי בקיסריה וכן בדירה ברחוב עזה בירושלים, שערכם המצטבר מגיע לכ-25 מיליון שקל. בנוסף, בבעלותם החלקית של הזוג נתניהו שני בתים שקיבלו בירושה, ששוויים הכולל נאמד ב-3-4 מיליון שקל: באחד, ירושה מאביו המנוח, מחזיק ראש הממשלה יחד עם עידו אחיו. מדובר בבית פרטי גדול עם חצר, ברחוב הפורצים בשכונת קטמון בירושלים; הבית השני, בית אביה של שרה נתניהו, נמצא בשכונת רמות בבירה ושוויו נאמד בכ-2 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שווי הנדל"ן של משפחת נתניהו עשוי אפוא להגיע ל-29-28 מיליון שקל. מגזין "פורבס" העריך בעבר את הונו של נתניהו בכ-41 מיליון שקל - לא כולל שתי הדירות שקיבל בירושה.

לח"כ מיקי זוהר (הליכוד), חמישה נכסים בבעלותו, כולם בעיר מגוריו, קריית גת. בתפקידו כמרכז הקואליציה בוועדת הכספים יצטרך זוהר לגייס את תמיכתם של חברי הוועדה במס החדש, וזאת בניגוד לעמדתו. בתשובה ל-TheMarker אמר זוהר כי התנגדותו להטלת המס אינה קשורה במספר יחידות הדיור שבבעלותו: "סכום המס שולי ביחס לדמי השכירות שהנכסים שלי מצופים להניב. החשש הגדול שלי הוא בעיקר שהשוכרים ישלמו את המחיר ולא בעלי הנכסים".

לפי נתונים שאסף העיתונאי והפעיל החברתי, תומר אביטל (100 ימים של שקיפות), גם שר הרווחה, חיים כץ (הליכוד), מחזיק ביותר משלוש דירות - שאת חלקן קיבל בירושה. בנוסף לשני בתים בישוב מגוריו שוהם, מחזיק כץ בבעלותו דירה בפתח תקווה ודירה מחולקת בבני ברק.

מיקי זוהרצילום: אדי ישראל

לח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), המתגורר במבשרת ציון, שתי דירות בתל אביב ובגבעתיים, שאותן הוא משכיר.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) מחזיקה בבעלותה שתי דירות שהורישו לה הוריה בדרום תל אביב, בנוסף לבית מגוריה בהרצליה. בבעלותו של ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) חצי דירה בתל אביב וחצי דירה בערד שהתקבלה בירושה. בנוסף, הוא מחזיק בבעלות את בית מגוריו בתל אביב.

אם הצעת האוצר תבשיל לחוק ולא יחולו שינויים בהגדרות המס החדש, הרי שבעלות רשומה חלקית על נכס, אפילו בשיעור של שליש, תחייב במס כאילו הייתה בעלות מלאה.

אף שחברי כנסת מחוייבים להצהיר על נגיעה אישית לנושא עליו הם מצביעים (זכורה הימנעותם של משה כחלון וחיים כץ מהצבעה על מתווה הגז מפאת חברותם עם קובי מימון), הרי שבסוגיות של מסים הנוגעות לכלל המשק - כמו המס על בעלי דירות מרובות - כל חברי הכנסת רשאים להשתתף בהצבעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker