יקר מדי? שיא במספר הדירות החדשות - אבל הקונים לא מגיעים

רכישת הדירות החדשות ירדה במחצית הראשונה של השנה השנה ב-3.4% לעומת המחצית הראשונה של 2015 ■ היצע הדירות בשיא

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמת גן
רמת גן. העיר שבה נמכרה כמות הדירות החדשות הגדולה ביותר בארץצילום: עופר וקנין

"אין הרי מחסור בדירות. היום יש 30 אלף דירות במלאי שקבלנים לא מוכרים. המשקיעים הפסיקו לרכוש. גם הזוגות הצעירים לא רצים לקנות. מנסים באופן מלאכותי לנפח את הבועה הזאת", כך אמר שר האוצר משה כחלון, בראיון לערוץ 10, לפני כשבועיים. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) מחזקים את דבריו, לפחות בעניין הביקושים וההיצע. בעוד שהיצע הדירות שומר על רמות גבוהות מאוד, הביקושים לדירות רשמו ירידה. כך, לפחות, במחצית הראשונה של 2016.

בתקופה זו נמכרו כ-15,770 דירות חדשות, נמוך בכ-3.4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. העיר שבה נמכרה כמות הדירות החדשות הגדולה ביותר בארץ במחצית זו היתה רמת גן עם 900 דירות חדשות ואחריה ירושלים, שבה נמכרו 886 דירות. בנתניה נמכרו 877 דירות חדשות ואילו בתל אביב נמכרו 853 דירות חדשות בחצי הראשון של השנה.

הירידה ברכישת הדירות החדשות פקדה את כמעט את כל אזורי הארץ, בניגוד למחוז דרום, שבו נרשמה דווקא עלייה של 26% ברכישת הדירות. במחוז ירושלים נרשמה ירידה של כ-18%, במחוז הצפון - כ-12%, במחוז חיפה - כ-7%, במחוז תל אביב - כ-4% ובמחוז המרכז - כ-1%.

מקומות שמזוהים עם מבצעי הממשלה,  כמו ראש העין (736 דירות שנמכרו במחצית הראשונה של השנה), עפולה (394) וקרית גת (372) - נכללו בין 21 הערים שבהן נמכרה כמות הדירות הרבה ביותר.

לפי נתוני הלמ"ס, לא חסרות דירות חדשות. בסוף יוני 2016 הגיע היצע הדירות הלא מכורות ל-28,070 - שיא של עשור וחצי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker