עד 18 אלף שקל בשנה: התוכנית החדשה של כחלון למיסוי בעלי הדירות

המס החדש על דירות להשקעה: 1% מערך הדירה - החל מהדירה השלישית ■ באוצר צופים כי המס החדש יגדיל את הכנסות המדינה ב-800 מיליון שקל

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של דירה בחריש של "נתיב פיתוח"
50 אלף בעלי דירות מחזיקים ב-180 אלף נכסיםצילום: Arceffect

המס החדש שתטיל הממשלה על בעלי 3 דירות ומעלה יהיה 1% משווי הדירה השלישית ומעלה - כך הודיע היום משרד האוצר. סכום המס המקסימלי יהיה 18 אלף שקל לדירה לשנה. במשרד האוצר צופים כי המס החדש יגדיל את הכנסות המדינה בכ-800 מיליון שקל.

החל מ-1 בינואר ישלמו בעלי דירות שלהם שלוש דירות ויותר מס חדש - מס ריבוי נכסים, בשיעור של 1% מערך הדירה. המס ישולם על כל דירה מהדירה השלישית ומעלה, כאשר בעל הדירות יוכל לבחור את הדירה הזולה ביותר מבין השלוש שאותה הוא רוצה למסות. אם הוא לא יודיע לרשות המסים באיזו דירה הוא בחר, תבחר הרשות את הדירה הזולה ביותר לדעתה והיא תמוסה.

קביעת שווי הדירה ייעשה על פי אומדן שתערוך המדינה על בסיס שווי של מטר למגורים ולפי שטח הדירה. האומדן יפורסם בטבלה ב-31 בדצמבר. המס נקבע בשיעור של 1% בשנה מערך הדירה וסכום מקסימלי של 1,500 שקל בחודש. אותו מס יחול גם על הדירה הרביעית והחמישית של אותם בעלים וכן הלאה. בעלות על דירה נחשבת כאשר הבעלים מחזיק לפחות בשליש מהדירה.

על פי טיוטת ההצעה, מטרת המס היא לגרום לחלוקת הכנסות נכונה יותר, לצמצם את אי השוויון, לתמרץ בעלי דירות למכור אותן ובכך להגדיל את היצע הדיור ולהוריד את המחירים.

לפי נתוני רשות המסים, 50 אלף בעלי דירות מחזיקים ב-180 אלף נכסים וההכנסה הממוצעת של משק בית שבבעלותו שלוש דירות ומעלה עומדת על פי 3 מההכנסה הממוצעת למשק בית בישראל. על פי נתוני הלמ"ס, רמת ההכנסה הממוצעת של שוכרים היא מחצית מרמת ההכנסה הממוצעת של בעלי דירה וסכום העושר של בעלי דירה, שבתוכו משוקלל גם שווי הנכסים וההכנסות הפיננסיות, גדול פי 15 מהעושר של אלו הגרים בשכירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני כשבועיים פורסם לראשונה על כוונתו של שר האוצר, משה כחלון, להטיל מס חדש על בעלים שמחזיקים בשלוש דירות ויותר, כאשר המס אינו מוטל על השתיים הראשונות, אלא על הדירה השלישית ומעלה.

כחלון. שינויים בתוכנית שפורסמה לפני שבועייםצילום: גיל כהן מגן

בגירסה הקודמת דובר על מס אחיד לכל הדירות, כך שעל הדירה השלישית ישולם מס שנתי בגובה 12 אלף שקל, המס על הדירה הרביעית יהיה 10,000 שקל (בסך הכל 22 אלף שקל על הדירה השלישית והרביעית) ומס של 15 אלף שקל על הדירה הרביעית (ובסך הכל 37 אלף שקל בשנה).

ההצעה הזו אינה שוויונית שכן המס המשולם עבור דירה בקריית שמונה זהה לזו בתל אביב, כשההכנסה מהשכרת כל אחת מהן שונה. ההצעה הנוכחית מדברת על מס בשיעור של 1% מערך הדירה, כך שהמס המשולם עבור דירות יקרות גבוה יותר מדירות זולות. ושיעור המס זהה לדירה השלישית, הרביעית, החמישית וכן הלאה. ככל שערך הדירה נמוך יותר - המס המשולם נמוך יותר ולכן בעלי הדירות יבחרו בנכס הזה מבין שלוש הדירות שלהם לביות הנכס הממוסה.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, תקף את ההחלטה: "זו תוכנית להעשרת קופת האוצר ב-800 מיליון שקלים נוספים. מדובר בהחלטה פופליסטית, שלא מוסיפה אפילו לא דירה אחת נוספת לשוק הדיור. ההחלטה תחסיר עוד דירות משוק הדירות להשכרה, שגם כך הולך ומצטמק. באזורי הביקוש, המס יגולגל לשוכרים, וגם משכירים עם שתי דירות יתפסו 'טרמפ' על ההחלטה ויעלו את דמי השכירות"

"בנוסף, ההחלטה אינה מידתית. בעלים של 3 דירות בשווי 10 מיליון שקל כל אחת ישלמו 18 אלף שקל בשנה, בדיוק כמו בעלים של דירה ששווייה 1.9 מיליון שקל בלבד. ההחלטה גם אינה מביאה בחשבון בעלות בדירות שכלל אינן מושכרות ולא מניבות הכנסה".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס. "המס יגולגל לשוכרים, וגם משכירים עם שתי דירות יתפסו 'טרמפ' על ההחלטה ויעלו את דמי השכירות"צילום: דודו בכר

חיים לוי, מחבר הספר נדל"ן בג'ינס ומומחה בהשקעות נדל"ן, הסביר מהן  האלטרנטיבות למשקיעים: "משקיע שלו שלוש דירות יכול להעביר אחת מהן על שם של אחד הילדים, שגילו מעל 18. משקיע שיש לו יותר דירות צריך לשקול אם להעביר את הפעילות שלו לפעילות עסקית במסגרת חברה או עוסק. בכל מקרה, הוא יצטרכו לשלם יותר מס, אך כדאי לקבל ייעוץ מס ולבדוק מה המסלול שבו ישלם את המס הנמוך ביותר.

"בכל מקרה אני מאמין שמשקיע ינסה לגבות את המס מהשוכרים שלו בצורה של העלאת דמי השכירות. למשל משקיע שגר בשכירות ומשכיר שלוש דירות, ושווי הדירה הזולה 1.1 מיליון שקל - ישלם 900 שקל בשנה והוא יפרוס את הסכום הזה על פני שלוש הדירות שהוא משכיר - כ-300 שקל לדירה. כמובן, שלמשקיע שמשכיר חמש דירות כאלה וצריך לשלם מס בגובה 2,700 שקל - יהיה קשה יותר להשית את העלות על חמשת השוכרים, כמעט 550 שקל לדירה".

אהרון נמדר, דיקאן ביה"ס לנדל"ן במכללה האקדמית נתניה, מסכים כי המס החדש עשוי לגרום לעלייה בדמי השכירות: "המס לא עושה צדק לשוק הנדל"ן הישראלי, משקיעי הנדל"ן יישארו בשוק והתזוזה שלהם תהיה מהשקעה בפריפריה להשקעה באזורי הביקוש הגבוהים, קרי תל אביב. כיום תשואה על השכרה עומדת בכ-2%-2.5% בשנה ומשקיעים על דירה שלישית צריכים לשלם 1% מס על הדירה. המשקיעים יגלגלו את המס על השוכרים ומחירי השכירות יעלו. כדי להביא לשינוי מהותי בשוק הנדל"ן הישראלי חייבים להמשיך לבנות עוד 65 אלף דירות בשלוש השנים הקרובות. זו הדרך היחידה להוריד את מחירי הדירות לקנייה ובכך גם לעזור לשוק השכירות בישראל שממשיך לצבור תאוצה".

עו"ד ליאת קיסרי, שותפה במשרד ברנע ושות', סבורה שבעלי הדירות ימצאו את הדרך החוקית להתחמק מתשלום המס. "ייתכן מצב לפיו המחזיקים ב-3 דירות ומעלה יעבירו את אחזקת הזכויות בדירות הללו לחברות בע"מ שמוחזקות על ידן והדבר יקשה על רשויות המס לאכוף את ההצעה. באופן זה הם יוכלו לשמור על הרכוש המשפחתי תחת בעלות אחת, לגלגל את הכספים בחברה להשקעות נוספות ולחסוך בתשלום דמי ביטוח לאומי. אופציות נוספות אפשריות על מנת להימנע מתשלום המס הוא העברת דירת המגורים במתנה לילדים או רכישתה מלכתחילה על שמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker