ועדת הכלכלה אישרה את התקנות להגבלת הסחר בקרקעות החקלאיות

התקנות נועדו להגביר את השקיפות, ויחייבו מוכרי קרקע חקלאית לספק נתונים על סבירות הפשרת הקרקע וערכה הנוכחי ■ בשנים האחרונות נרכשו קרקעות חקלאיות רבות להשקעה - ובמקביל התרבו התלונות על מעשי הונאה הקשורים בסחר בהן, כמו בפרשת חברת אדמה של אורן קובי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה אתמול תקנות שהגיש משרד הכלכלה, שנועדו לקבוע חובת גילוי של פרטים במקרה של מכירת קרקע שאינה זמינה לבנייה. ברוב המקרים מדובר בקרקעות חקלאיות, שבשנים האחרונות רבים עסקו 
ברכישתן לצורכי השקעה - ובתקופה האחרונה התרבו התלונות על מעשי הונאה שקשורים בסחר בהן.

הבעייתיות הגדולה של סחר בקרקעות חקלאיות נחשפה בפרשת חברת אדמה של אורן קובי, שבה נטען, בין היתר, כי לקרקעות שנרכשו אין סיכוי רב להיות מופשרות לבנייה בעתיד הקרוב - דבר שהפך את ההשקעה בהן לבלתי־כדאית.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, שהשתתף אתמול בדיון, סיפר כי אחת הטכניקות של סוחרי הקרקעות החקלאיות היא להביא את המשקיעים למשרדים מפוארים, להציע להם הנחה של 200–300 אלף שקל על רכישה במקום, ומשם לקחת אותם במכונית יוקרה למשרד עורכי דין ולהחתימם באותו מעמד. לכן, הבהיר דנוס, חשוב לתת לרוכשים את המידע עוד לפני חתימת העסקה, כפי שמוצע כעת בתקנות.

אורן קובי צילום: עופר וקנין

התקנות החדשות, שנוסחו על ידי הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, משרד המשפטים והשמאי הממשלתי, נועדו להגביר את השקיפות ולחייב מוכרי קרקעות לספק לרוכשים מידע על סיכויי הפשרת הקרקע לבנייה, וכן מידע על העלויות הצפויות להם במקרה של הפשרה.

לפי התקנות שאישרה הוועדה, מי שמפרסם קרקע שאינה זמינה לבנייה יחוייב לציין בפרסומת באופן ברור ובולט כי היא אינה זמינה לבנייה. בפרסומת כתובה נקבע כי הגילוי יהיה באופן ברור ומובלט, בגודל שלא יפחת מזה של האותיות הגדולות ביותר באותה פרסומת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כמו כן, נקבעה חובת גילוי פרטים במהלך מכירה, שלפיה המוכר חייב למסור לרוכש שומה הכוללת את הפרטים הבאים בלבד: האם סבירות מימוש תוכנית שינוי הייעוד היא קלושה או לא קלושה; ייעוד הקרקע נכון למועד עריכת השמאות וייעודה לאחר תוכנית שינוי הקרקע; שווי הקרקע הנוכחי; שווי הקרקע המשוער במקרה של שינוי הייעוד; משך הזמן הצפוי לשינוי הייעוד; וסך כל ההוצאות שצפוי הרוכש לשלם במהלך שינוי ייעוד הקרקע.

עוד נקבע כי המוכר ימסור את המידע הזה ללא תשלום, שבעה ימים לפני מועד החתימה על זיכרון הדברים או העסקה. התקנות יכנסו לתוקפן חודש לאחר פרסומן ברשומות, ויחולו גם על פרסומות ושיווק שהתחילו עוד לפני כניסת התקנות לתוקף, בתנאי שהרוכש עדיין לא חתם על החוזה.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר כי "בלא מעט מקרים מתברר שהרוכש מקבל חלקה שהסיכוי שיראה עליה בית כמעט ולא קיים". לדבריו, התקנות החדשות לטפלו בתופעה.

כלכלנית הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, בתיה גוטל, אמרה כי כבר לפני 4–5 שנים זיהו ברשות את נושא הקרקעות החקלאיות כבעייתי. לדבריה, ברשות גילו שהרוכשים הם בעלי הכנסה ממוצעת של 9,000 שקל, בסביבות גיל 40, שאין בבעלותם דירה. היא הוסיפה כי רבים מהם בכלל לא מבינים שהם למעשה רוכשים "טופס הגרלה", שאולי תצליח ואולי לא. לפיכך, התקנות נועדו לאפשר לרוכשים להעריך בצורה טובה יותר את הסיכויים, בהתאם לתקן שערך השמאי הממשלתי, שיכול להעריך סיכויי הפשרת קרקע חקלאית.

ח"כ עבד אלחכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) העיר בדיון כי גם במקרים שבהם יש אפשרות להפשרה, ייתכן שהתוכנית תידחה ומועד ההפשרה יישאר לא ידוע. גוטל השיבה כי מטרת התקנות היא להציג לרוכש את תמונת המצב במועד הרכישה בצורה ברורה ככל האפשר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker