השופט הכריע: פירוק לכל החברות של ענבל אור ומינוי כונס לכל נכסיה

השופט אורנשטיין קבע כי החברות נמצאות במצב של חדלות פרעון ורמז: "טוב יעשה המחוקק אם יתערב בהסדרת קבוצות רכישה" ■ ענבל אור לאחר ההחלטה: "אם אני אישה בלונדינית - אז קשה להאמין בי?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ענבל אור
ענבל אורצילום: ניר קידר

אור סיטי נדל"ן של ענבל אור נכנסת לפירוק: נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין הורה היום על פירוק החברה שהיתה בחודשים האחרונים בהליכי פירוק זמני. אורנשטיין כינס היום דיון מיוחד בנוכחות אור עצמה והמפרק הזמני, עו"ד איתן ארז להקראת ההחלטה שלו.

אורנשטיין רמז למחוקק להתערב בנושא של קבוצות הרכישה. לדבריו, יש לקבוע מנגנון שיבטיח את כספי הרוכשים. בנוסף, הורה השופט על צו כינוס קבוע לנכסיה של אור וקבע כי היא תשלם סכום חודשי של 5,000 שקל לקופה. עו"ד איתן ארז מונה כמנהל מיוחד לכינוס הנכסים וניתן נגד אור גם צו עיכוב יציאה מהארץ.

אורנשטיין מינה את ארז למנהל מיוחד של החברות. בהחלטה המשתרעת על פני 56 עמודים סקר אורנשטיין את מצב החברות של אור וקבע כי הן חדלות פירעון. הוא ציין כי כלל נושיה של אור מתנגדים להסדר, והתייחס גם לכל ניסיונותיה של אור למצוא משקיעים. בתום הקראת פסק הדין, ביקש עו"ד אוריאל זעירא, פרקליטה של אור, עיכוב ביצוע של 14 יום לצורך הגשת ערעור אך השופט דחה את הבקשה.

אורנשטיין ציין כי בחן את השאלה האם החברות של אור "סולבנטיות" כעמדת אור בעקבות חובות ניכרים של קבוצת החברות לנושים והעדר כספים בקופה לפרוע את החובות העצומים בעשרות מיליוני שקלים; ביטולי רכישות קרקע; ביטול עסקות עם רוכשים וחובת השבת כספיהם; הסתייגות מדו"ח רו"ח סומך שהוגש מטעם החברות ונוכח כשלים שנמצאו בו; בעייתיות בשמאויות שהגישו החברות באמצעות השמאי חיים מסילתי שעליו נסמך גם דו"ח רו"ח יואב סומך.

אורנשטיין הדגיש גם את היעדר התוחלת של מציאת משקיע ותרחיש של הסדר נושים. "במסגרת זו הצבעתי על כך שכלל נושיה של אור מתנגדים להסדר וכן פירטתי את הניסיונות שלה למציאת משקיע, שכולם העלו חרס".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדבריו, הדוגמה האחרונה בהקשר זה התרחשה במהלך כתיבת פסק הדין, בשעה שאור הגישה הודעה על מציאת משקיע שהמציא המחאה בנקאית בסך של 6,154,200 שקל להוכחת רצינותו. "בהמשך התברר מעמדת ב"כ הבנק כי עסקינן בהמחאה שבוטלה באותו יום בו הוגשה לבית המשפט, כאשר לגירסת אור היא לא ידעה לטענתה על ביטול ההמחאה. ממילא הצעת אותו משקיע מבוססת על פרויקט ז'בוטינסקי שלאור אין בו זכויות ומשכך אין לפנינו הצעה מבוססת" אמר השופט.

לצורך מענה על השאלה האם להורות על צו כינוס לאור עצמה בחן אורנשטיין את מעשה פשיטת הרגל המיוחס לה על ידי לוזון בדבר הברחת נכסים, כמו גם העדפה אסורה של נושים במכירת הדירה בפרויקט "מציצים", שנמכרה קודם לכן לנרקיס ומבלי ליידע אותו על כך. אורשנטיין התייחס גם להסדר הגישור שערך ארז בעניין זה וקבע: "לא ראיתי לקבל את עמדת אור, שהסדר הגישור מאיין את מעשה פשיטת הרגל, שכן לא זו בלבד שהיא התנגדה להסדר הגישור אלא שאין בו כדי לרפא את עוצמת הפגם שדבק בה בעת שמכרה את הדירה ללוזון, לקחה ממנו מקדמה במיליוני שקלים ולא גילתה לו שהדירה נמכרה לנרקיס סמוך לפני כן.

"גם אם סברה אור שלפי המוסכם בינה לבין נרקיס והמוכחש על ידו, המכירה לא נכנסה לתוקף, חובה הייתה עליה לגלות את דבר המכירה ללוזון ועל מנת לאפשר לו לשקול האם הוא מוכן לרכוש את הדירה בנסיבות הקיימות ולהסתכן, וכמות שהתברר בדיעבד. הבהרתי שאין בהסדר הגישור לאיין את מעשה פשיטת הרגל שכן עדיין נותר חוב ללוזון במאות אלפי שקלים שאור חייבת לו ובהעדר מקורות לפרוע אותו".

אורנשטיין התייחס גם למצבת החובות לאהניכרת של אור שכוללת גם ערבויות אישיות לכ-71 רוכשים בהיקף של כ-10 מיליון שקל, והתייחס גם לטענתה הנתמכת בחוות דעת גרפולוגית שחתימותיה על חלק מהערבויות זויפו. "אור נמנעה מטעמיה לחשוף את מלוא רכושה ונכסיה, מסרה מידע חלקי ומטעה ושוכנעתי שאין ביכולתה לפרוע את חובותיה. לכל אלה יש להוסיף את הסממנים שציינתי באשר להעדר מהימנותה כגון הנתונים השגויים בדוחות המבוקרים של החברות; שימוש בכספי הרוכשים לצרכיה הפרטיים; פלישה לדירה שבבעלות אחת החברות; מכירה בכפל של דירת מציצים; הצגת שווי של דירה אחרת בפרויקט "מציצים" שמסתבר שנמכרה לאחר והתמורה שולמה במלואה; כשלים במכירת דירה ברחוב ריינס; אי הקפדה על כך שכספי רוכשים יופקדו בנאמנות ייעודית להם, ועוד".

לצד כל אלה, הביא אורנשטיין לדבריו, בחשבון את הפגיעה בנושים הרבים שיש לעשות הכל כדי למזער את הנזקים שכבר נגרמו להם, ואלה הולכים וגדלים. "ניתן יהיה במסגרת הליכי הפירוק וכינוס הנכסים להגיע להסדרים פרטניים בפרויקטים השונים, להקטין את הנזקים ולסייע לנושים" אמר.

ענבל אור
ענבל אורצילום: ניר קידר

הוא הוסיף כי מסקנה חשובה שמתבקשת מנסיבות המקרה היא שטוב ייעשה אם המחוקק יתערב בהסדרת עניינן של קבוצות רכישה ועל מנת שתופעות מעין אלה לא תחזורנה על עצמן. "כוונתי בין היתר לכך שכספי פרויקט יופקדו בנאמנות, וייקבע מנגנון שיבטיח שהכספים ישמשו רק לצרכיו של אותו פרויקט, ולא ניתן יהיה לעשות בהם שימוש למטרות אחרות. עוד יש להבטיח שכל עוד לא נרכשה הקרקע מושא הפרויקט, ניתן יהיה להשיב את כספי חברי קבוצת הרכישה שיופקדו עד אז בחשבון נאמנות.

"עניין נוסף שיש לתת לו את הדעת הוא זהות מארגן קבוצת הרכישה או היזם של הקבוצה, שכן יש לבחון את כישוריו, יכולותיו לשמש ככזה, בצד למהימנותו. ער אני לכך שמנגנוני פיקוח כאמור כרוכים מן הסתם בעלויות שאותן רוצים לחסוך במסגרת התארגנות קבוצת רכישה, אך ההפסד הצפוי עלול לעלות על הרווח במקרים רבים, ועל מנת "שלא יצא שכרו בהפסדו"".

ענבל אור אמרה לאחר הדיון כי בכוונתה לערער על ההחלטה "ולהילחם עד הסוף". עוד אמרה אור: "אם אני אשה בלונדינית - אז קשה להאמין בי? ואם היה מישהו אחר - היה קל יותר?".

"אתם תקבלו דירה או כסף"

אתמול בערב כינסה אור אסיפת נושים אליה הגיעו כמה עשרות לקוחות החברה ואמרה: "מי שחייבים לו כספים, כמו בפרויקטים בהם לא הושלמה רכישת הקרקע - צריך את ההסדר ואת הכסף שלו. אני נמצאת איתכם ואתם תקבלו או דירה או כסף.  אלא שקהל המאזינים הגיב בסקפטיות לדבריה ואף נשמעו צעקות בתגובה; "איך אפשר להאמין לך?". עורך דינה של אור, אוריאל זעירא הסביר לנוכחים במפגש: "אנחנו עומדים על כך שלא יינתן צו פירוק - לא כדי שלענבל יצא משהו באופן אישי. כל המטרה של ההליך היקר הזה, היא שכל מי שקנה דירה או נרשם לפרויקט יקבל את ההחזר המקסימלי".

בשבוע שעבר קיים אורנשטיין דיון בשאלת פירוקה של אור סיטי נדל"ן. אור עצמה  שהיתה אמורה להתייצב על דוכן העדים ולהיחקר על ידי המפרק הזמני, איתן ארז, אולם טענה כי היא לא חשה בטוב ולכן לא יכולה להעיד. בדיון העידו בין היתר רו"ח יואב סומך שהגיש חוות דעת מטעם אור ומלך השוק האפור, שלי נרקיס שסיפר על דוכן העדים על הרגע בו גילה כי הדירה שאור מכרה לו נמכרה גם ללוזון. "הייתי בטורקיז, פגשתי בחור בשם מוטי שאמר לי ענבל מכרה את הבית, אמרתי לו למי? אני קניתי את הבית. אחר כך ענבל ביקשה ממני שאני אגיע דחוף לבית שלה". נרקיס סיפר על הסכם המכר שנחתם במשרדו של וינרוט ואמר: "מהיום שאור הסתבכה, ליוויתי אותה 24 שעות ביממה. היא ביקשה ממני שאני אבוא לוינרוט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker