אושר פינוי־בינוי בנווה שרת - בתנאי שהיזם יגייס 60% מהדיירים

היזם מנסה לקדם את התוכנית כבר יותר משמונה שנים, אבל נתקל בהתנגדויות מדיירים שטוענים כי לא שותפו בתכנון ■ הוועדה המחוזית 
תל אביב אישרה להפקיד את התוכנית בפעם השנייה, ונתנה ליזם ארכה להשגת הסכמה מהדיירים עד סוף 2016

רז סמולסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב אישרה בשבוע שעבר להפקיד תוכנית פינוי־בינוי בשכונת נווה שרת בעיר - לפינוי 451 דירות ולהקמת 1,159 דירות ברחוב אח"י דקר. האישור מותנה בכך שהיזם יגייס החתימות של 60% מהדיירים במתחם עד סוף השנה. זאת, עקב התמשכות הליכי קבלת ההסכמות מהדיירים על פני יותר משמונה שנים, והגשת התנגדויות של תושבים רבים להתנהלות היזם, חברת פיבי.

שכונת נווה שרתצילום: אייל טואג

הפרויקט מתפרש על פני 50 דונם, בין הרחובות דבורה הנביאה ושכונת צהלה (במערב), רחוב נהריים (בצפון), רחוב אח"י דקר (במזרח) ורחוב בית אל (בדרום). במתחם יש כיום 22 בניינים ישנים בני חמש קומות, ובסך הכל 451 דירות. על פי התוכנית, במקום ייבנו 1,159 דירות בבניינים של 9–25 קומות. הדיירים המפונים אמורים לקבל דירות חדשות בשטח 83 מ"ר (שטח עיקרי), בתמורה לפינוי. באשר לשאר הדירות שייבנו, 20% מהן יהיו דירות קטנות בשטח עיקרי של עד 70 מ"ר, 60% בשטח של עד 100 מ"ר ו–20% בשטח 100 מ"ר ויותר. נוסף על כך ייבנו שטחי ציבור ומסחר.

לכאורה אמורים הדיירים בשכונה לשמוח על הפרויקט, שישביח את הדירות, אך רבים מהם מתנגדים לתוכנית ולהתנהלות החברה היזמית, בעיקר משום שלטענתם לא שותפו בתכנון.

בדיון בוועדה המקומית בשבוע שעבר, שטח יו"ר הוועדה דורון ספיר את שתי הטענות העיקריות של התושבים המתנגדים: במישור התכנוני, נטען כי קידום התוכנית לא נעשה בהליך מספק של שיתוף הציבור; לגבי התנהלות החברה, נטען כי עורך דין שאמור היה לייצג את המתנגדים נכפה עליהם, וכן אין בנמצא אדריכל מטעם העירייה או התושבים שיבדוק את התוכנית. שגיא תמרי מצוות תכנון צפון במשרד מהנדס העיר אמר בתגובה כי התקיימו שני מפגשים וחלק מהבקשות התכנוניות של הדיירים התקבלו. באשר לטענות נגד היזם השיב תמרי כי "הטענות לא היו תכנוניות, אלא בנושא יחסי יזם־תושבים". לאור זאת דרש ספיר כי התוכנית תוצג שוב לתושבים.

אורי יהל, נציג אחד הבניינים, טוען כי העירייה מגלגלת אחריות: "אם הוועדה המקומית מטפלת רק בטענות תכנוניות, אז שיעבירו את הטיפול למישהו אחראי. היזם מנסה להרים את הפרויקט עשור ולא מצליח, זה הזמן שלו ללכת".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחלוקת נוספת נוגעת לשאלה מה מספר הדיירים שחתמו על הסכמתם לפרויקט. בעוד שבישיבה בשבוע שעבר אמר תמרי כי 62% מהדיירים הסכימו לפרויקט, יהל טען כי "לא כל החתימות הן על הסכמי פינוי־בינוי. הרבה חתימות הן על מסמכי עקרונות מלפני שמונה שנים. אי־אפשר לחייב אנשים להמשיך לעמוד בהתחייבות מאז".

הארכה הנוכחית היא השנייה שמקבלת החברה היזמית לקידום הפרויקט. לפני שלוש שנים, באוגוסט 2013, החליטה הוועדה המקומית לתמוך בפרויקט בתנאי שייערכו בדיקות שונות לגבי פתרונות תחבורה, חניה, הסכמת הדיירים וכיו"ב. החלטה זו, כך נאמר אז, "תהיה בטלה בתוך שבעה חודשים אם לא ימולאו התנאים הקבועים בה". חרף הזמן שחלף מאז, התוכנית אושרה שוב, עם הארכה עד סוף 2016.

צילום: תמיר לוי

מחברת פיבי נמסר: "130 מתוך 197 דיירים שהתקשרו עם עורך דין החברה בשנה האחרונה, חתמו על הסכם, וזאת לאחר חתימת הסכם העקרונות על ידי כ–240 דיירים. להגיד שזה הסכם מלפני שמונה שנים זאת חוכמה שלאחר מעשה. לוקח שנים לאשר תב"ע לפינוי־בינוי בסדר גודל כזה. קיימנו עשרות פגישות עם התושבים, וכל דייר יכול להיכנס לאתר האינטרנט של החברה ולעיין במסמכים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "הוועדה הציבה כתנאי השגת רוב דיירים של 60% בכל בניין, שבלעדיו לא יינתן זמן נוסף ליזם להעביר את התכנית לוועדה המחוזית. העירייה מסתפקת בתצהיר עורך דין על נתוני החותמים. החוזים עצמם הם עניין עסקי בין התושבים ליזם והעירייה אינה צד בעניין. התקיימו כמה פגישות כדי לשמוע את טענות התושבים. טענות בנושאים לא תכנוניים יש להפנות לגורמי אכיפת החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker