|

מימוש דירה בפשיטת רגל: 
האם החייב רשאי להתנגד?

מימוש דירת מגורים של חייב יכול להתבצע גם במסגרת הליכי פשיטת רגל

דן הלפרט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוצאה לפועל. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
הוצאה לפועל. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מוטי קמחי

כדי לגבות חוב של אדם, נוקטים נושיו הליך הוצאה לפועל, שבמסגרתו מבוצעות פעולות שונות שמטרתן גביית החוב. כשלחייב זכויות במקרקעין, מבקש הנושה ("הזוכה") במסגרת הליך ההוצאה לפועל למנות כונס נכסים, שתפקידו לתפוס את נכס המקרקעין ולממשו. לצורך מימוש הנכס, מבצע כונס הנכסים פעולות שונות, תוך שהוא נשמע להוראותיו של ראש ההוצאה לפועל.

תחילה, על כונס הנכסים להעריך את שווי הנכס באמצעות חוות דעת שמאית. נהוג לתת ביטוי לעובדה שאין מדובר במכירה חופשית של הנכס, אלא במכירה כפויה במסגרת הליך הוצאה לפועל, ולכן יפחית השמאי בשומתו את מחיר הנכס (בגין "מימוש מהיר/כפוי"); לאחר מכן, יפרסם כונס הנכסים את הדירה למכירה (בעיתונות או באינטרנט) ויזמין רוכשים פוטנציאליים לתת הצעה כספית (שאליה תצורף ערבות בנקאית להבטחתה). מגיש ההצעה הגבוהה ביותר במסגרת ההתמחרות שיקיים כונס הנכסים, יזכה בדרך כלל לרכוש את הדירה וייערך עמו הסכם מכר כמקובל.

מימוש דירת מגורים של חייב יכול להתבצע גם במסגרת הליכי פשיטת רגל (בין שיזם אותו החייב ובין שנפתח ביוזמת נושי החייב). הליך פשיטת הרגל מתנהל בבית המשפט המחוזי, בפיקוח כונס הנכסים הרשמי. לצורך ניהול ההליך, ממנה בית המשפט מנהל מיוחד או נאמן (מדובר בעורכי דין מקצועיים שנבחרו לבצע תפקיד זה לאחר מיון קפדני). על הנאמן מוטל, בין השאר, לפעול למימוש נכסיו של החייב.

כשלחייב נכס מקרקעין, יפעל הנאמן לממשו בכפוף להנחיותיו של בית המשפט. הנאמן, כמו כונס הנכסים בהליך ההוצאה לפועל, יפעל למימוש נכס המקרקעין שבבעלות החייב על פי השלבים המקובלים במסגרת הליך ההוצאה לפועל. כספי התמורה שישולמו על ידי רוכש הנכס ישולמו לקופת פשיטת הרגל ויחולקו על ידי הנאמן לנושי החייב.

נשאלת השאלה האם רשאי החייב עצמו להתנגד להליך המימוש? האם תישמע טענת החייב כי יש לבטל את המכר ולהותיר את הדירה בידו? סוגיה זו נדונה באחרונה בבית המשפט העליון במסגרת ערעור שהגיש חייב בהליך פשיטת רגל נגד החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה להורות על פינויו מביתו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במסגרת עתירתו לעליון, טען החייב כי ההסכם למכירת ביתו נערך למראית עין; כי יש לעכב את פינויו מהבית לנוכח הסדר נושים העשוי להירקם בינו לבין נושיו במסגרת הליך פשיטת הרגל; וכי הוא זכאי לדיור חלופי בעת פינויו. מנגד, טענו כונס הנכסים הרשמי ורוכשת הבית כי הסוגיות האלה נדונו והוכרעו כהלכה בבית המשפט המחוזי, ואין מקום להתערב או לשנות מהכרעתו.

לאחר בחינת טענות הצדדים קבע בית המשפט העליון כי אין מקום לשנות מהחלטת בית המשפט המחוזי. העליון החליט לדחות את טענת החייב כי ההסכם למכירת הבית הוא הסכם למראית עין, מכיוון שלא הוצגו כל ראיות לתמיכה בטענה זו. בית המשפט הוסיף וקבע כי החייב עצמו חתם על הסכם המכר ואף שולמה מלוא תמורת המכר 
(6 מיליון שקל) והופקדה בחשבון נאמנות. משמעות כל אלה היא שלא ניתן לקבל את טענת החייב שלא היתה כוונה למכור את הבית.

גם טענת החייב כי יש לזכותו בדמי דיור חלופי נדחתה על ידי העליון, שקבע כי היה על החייב להעלות טענתו זו בפני בית המשפט המחוזי, ולא להעלותה לראשונה במסגרת עתירתו לעליון. נוכח כל אלה, הורה בית המשפט על פינוי החייב מהבית.

הכותב הוא עורך דין מומחה במקרקעין, בעל משרד עורכי דין ונוטריון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker