הגזירה החדשה שמסעירה את ענף הנדל"ן: כמה בעלי דירות ימוסו?

גורם באוצר: "כשזוג צעיר המבקש לרכוש את דירתו הראשונה מתחרה עם משקיע שכבר מחזיק ב-3-2 דירות - אנחנו בצד של הזוג"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסערה החדשה על כוונת האוצר להטיל מס חדש על בעלי מספר רב של דירות מגורים, שפורסמה לראשונה ביום חמישי בערב, עוררה לא מעט מהומה בקרב משקיעי הנדל"ן למגורים, ובמקביל עוררה חשש גם בקרב שוכרי הדירות כי המס החדש יגולגל בסופו של דבר עליהם - ויביא להתייקרות במחירי השכירות.

על פי היוזמה החדשה, צפויים משקי בית המחזיקים בשלוש דירות למס שנתי של 12 אלף שקל, החזקת דירה רביעית תגרור תוספת מס של עוד 10 אלף שקל - 22 אלף שקל בסך הכל - ואילו החזקת דירה חמישית תביא להגדלת המס ב-15 אלף שקל נוספים, ותעמיד אותו על 37 אלף שקל בשנה.

תל אביב שכירות הוגנת
בנייני מגורים להשכרה בתל אביבצילום: גיא יום טוב

במשרד האוצר הבהירו בימים האחרונים כי מטרתו של המהלך אינה הגדלת הכנסות המדינה ממסים, אלא פגיעה באטרקטיביות של רכישת מספר רב של דירות לצורך השקעה. "כשהזוג הצעיר המבקש לרכוש את דירתו הראשונה והמשקיע שכבר מחזיק ב-3-2 דירות מתחרים על רכישת אותה הדירה על מנת שיוכל להשכיר אותה לזוג ולגרוף רווח, אנחנו מעניקים יתרון לרוכש הדירה הראשונה ומקשים על המשקיע", אמר גורם במשרד.

תגובות ראשונות למהלך מעידות על חשש גדול דווקא בקרב נציגי שוכרי הדירות מפני השלכות לא רצויות של המהלך, ובהן ייקור שכר הדירה ופגיעה בהיצע הדירות להשכרה, שייגרם בשל מכירה מואצת של דירות על ידי משקיעים שיבקשו להימנע מהמס החדש.

לדברי ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), יו"ר שדולת השוכרים בכנסת ויוזמת חוק שכירות הוגנת, "כל ניסיון להורדת מחירי הדיור חייב לכלול גם את שוק השכירות ששני מיליון ישראלים חיים בו. העלאת מס על משכירי דירות עלולה להתגלגל על השוכרים, ובמקום להביא למטרה המבורכת של הורדת מחירי דירות - לעשות את ההפך. אם מעלים את המיסוי, צריך לעשות את זה במקביל להקמת רשם שכירויות כפי שהצעתי בחוק השכירות ההוגנת ולהצעת מסלול תמריצים - כך שמי שמשכיר דירה למשך חמש שנים מבלי להעלות את המחיר לשוכר יוכל לקבל פטור מהמס".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גורמים באוצר טוענים בתגובה כי יכולתם של משכירי הדירות לגלגל את המס החדש אל השוכרים על ידי ייקור דמי השכירות צפויה להיות מוגבלת, וזאת בשל העובדה כי מדובר בחלק קטן יחסית של בעלי הדירות להשכרה הצפויים להיות ממוסים. על פי נתוני רשות המסים, ישנם בישראל כיום 50 אלף משקי בית אשר ברשותם שלוש דירות ומעלה, ומספרן של הדירות אשר עליהן מושתתת תוספת המס (כלומר סך הדירות המוגדרות "שלישית ומעלה") מסתכם ב-80 אלף יחידות, המהוות 13% בלבד מתוך שוק שכירות למגורים, המונה 600 אלף יחידות דיור בסך הכל.

יובל שטלריד, מנהל ארגון ועד שוכרי הדירות, נותר אדיש למס החדש. "המס לא משיג דיור בר השגה, שכירות ברת השגה או דיור הולם. אנחנו לא יודעים מה יוליד המס הזה ולא ברור מה המטרה. לתחושתי המהלכים האלה לא נעשים בראייה לטווח הארוך וההסתכלות היא מלמעלה על כל הארץ כשוק אחד ולא על כל שוק בנפרד. שר האוצר שם דגש על הנגשת דירות לרכישה ולא על טיפול בשוק השכירות, ולראייה ישנם המאמצים שהוא השקיע במחיר למשתכן לעומת אישור חוק שכירות הוגנת.

"אני לא בטוח שמי שמחזיק ב-4 או 5 דירות, ימכור אותן. אולי חלק מהם אבל לא המסה הקריטית של המשקיעים. אנחנו לא שואפים שמשקיעים ימכרו דירות או שמשקיעים חדשים לא יכנסו לשוק. עד היום הפתרונות של המיסים לא ציננו את השוק ולא פתרו בעיות בשוק השכירות".

יריב פז, מנכ"ל ובעלים של קרן פז גרופ להשקעות נדל"ן מניב בישראל ובארה"ב, מתנגד באופן טבעי למס החדש שיוטל עליו: "זה מס שהוא פונקציה של כמות דירות ולא של הכנסה מהן. לא הגיוני שבעלים של שלושה בתים פרטיים בהרצליה פיתוח שמכניסים 100 אלף שקל בחודש ישלם מס בגובה של כ-1,000 שקל בחודש וישאר עם הכנסה של 99 אלף שקל, בעוד בעלים של שלוש דירות בחיפה שמושכרות ב-6,000 שקל בחודש, ישלם אותו סכום ויישאר עם הכנסה של 5,000 שקל בחודש. זה לא מס הגון או הגיוני. זה קנס".

לטענת פז, עלול המס החדש להבריח משקיעי דירות בעיקר בפריפריה. "אם הדירה נמצאת בפריפריה, לא משתלם להחזיק בה עם דמי שכירות של 1,500 שקל בחודש ומס של קרוב ל-1,000 שקל בחודש. לעומת זאת אם מישהו מחזיק בחמש דירות בתל אביב ומכניס מעל 30 אלף שקל בחודש, אז קנס של 3,000 שקל בחודש הוא פחות משמעותי. זה יפגע באנשים שגרים בצפת וירוחם ולא במי שגר בתל אביב".

עוד צופה פז כי לפחות חלק מהמס יגולגל לשוכרים: "משקיעים כמוני ינסו להעלות את דמי השכירות, אולי לא אצליח בכל הגובה של הקנס אבל לפחות מחצית ממנו אני אגלגל לדייר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker