דעה |

כחלון שולח את החזקים והעשירים לגבות מס מהחלשים

לא ניתן להבין את המהלך התמוה של כחלון שמתכנן להשית מס של עשרות אלפי שקלים על בעלי 3 דירות ומעלה

ירון כהן צמח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לא ניתן להבין את המהלך התמוה של כחלון שמתכנן להשית מס של 22 אלף שקל על "בעלי 3 דירות ומעלה". לא ניתן להבין זאת מכיוון שברור לכל אדם שאין זה מס על בעלי הדירות אלא זהו מס על השוכרים – אותם בעלי דירות מקצוענים וסתם כאלה שהיה להם סכום כסף להשקיע בדירה שלישית לא יהססו לפגוע בשוכרים בכדי לשמור על כיסם.

כמה תמוה? הרבה תמוה. לכאורה נראה שהכוונה מבורכת - בואו נמסה את מי שיש לו הרבה כי כך ניצור צדק חברתי. אבל תוצאות רעיון ההבלים של האוצר למסות בצורה כזו  ברור לכל אדם בר דעת – המס יגולגל במהרה לשוכרים, והם אלו שיעבירו את עלותו למשכירים, אשר ישלמו את המס. כלומר, מי שישלם את המס הוא מי שמלכתחילה החלש בעסקה – זה ששוכר את הדירה ולא זה שמשכיר אותה.

משה כחלון בכנסתצילום: אמיל סלמן

מרבית מאלה ששוכרים דירה הם צעירים או כאלה שלא הגיעו לסף ההון העצמי שדרוש ללקיחת משכנתא. במידה מסוימת, המס הזה, שיגולם בהעלאת שכר דירה ידחוף אותם לזרועות הבנקים כך או כך – או שייאלצו להתאמץ ולגייס הון עצמי בכדי לקחת משכנתא ולרכוש דירה, או שההון הדרוש למחיה יקטן והם ייאלצו לפנות לבנקים ולחיות על חוב. כמובן שיהיה מי שיבחר בדרך שלישית והיא לחפש דירות בשכירות נמוכה יותר בהתאם להכנסתו. כלומר אם אתה שוכר בתל אביב, אזי תיאלץ לצאת ולשכור בפריפריה.

מה שלא יקרה הוא שזה בוודאי לא ישחרר דירות לשוק וממילא לא יוריד את מחירי הדיור - אלא רק יגרום לעלייה מהירה של מחירי השכירות; כן, גם לדירות שבעליהן מחזיק בפחות מ-3 דירות - ויביא להמשך רמיסת הזוגות הצעירים. לכן לא ברור בכלל כיצד המס הזה אמור הזה "נכון מבחינה מיסויית וגם מבחינה חברתית" כפי שטוענים פקידי האוצר. אלא אם כן הנכונות שלו היא מחזק את החזקים ומחליש את החלשים, אשר נענשים על כך שהם חלשים ולא מסוגלים לרכוש דירה בעצמם.

ניתן לתאר ישיבה באוצר, שבה משתתפים כל מיני אנשים שחושבים שזה רעיון מצוין, צודק והוגן, והוא מבטא באופן מוחלט את רוח המחאה החברתית שאך באחרונה חגגה 5 שנים. ניתן לתאר שיושב לו כחלון וחושב לעצמו "הנה, אני מקיים את הבטחת הבחירות שלי למען מעמד הביניים, הנה אני מטפל בבעיית הדיור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מעניין גם לשמוע מה דעתם של שועי הארץ, כמו השר חיים כץ, אשר מחזיקים בכמה דירות – האם הם יצביעו בעד הצעת חוק זו או שמא יימנעו? אם יצביעו נגד, אפשר יהיה להריע להם בעצירת ההצעה הפוגענית הזו. אך אם יצביעו בעד, הרי ברור שהם מבינים שהם לא ייפגעו כלל, ומי שישלם את המס אלו שוכריהם.

גם אם לא נעים לשמוע את זה, מבחינה מעשית, במהלך הזה כחלון בעצם שולח את העשירים לגבות מס מהחלשים - בלי שום קשר אם יש למס הצדקה מבחינה תקציבית או לא. כחלון משדר ברעיון הזה איבוד כל כיוון וכל שיקול חברתי כפי שהבטיח במערכת הבחירות וכפי שהוא מצהיר מול כל מצלמה.

ראוי שבמשרד האוצר יעשו חישוב מסלול מחדש, ויחשבו מחדש על הצעת החוק הפוגענית הזו.

ד"ר ירון כהן צמח מרצה ומלמד בפילוסופיה של העסקים והכלכלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker