הצעד החדש של כחלון בנדל"ן: מס על בעלי קרקעות שלא בונים בהן

חברות בנייה אשר ברשותן קרקע שבה תוכנית לבנייה למגורים, ואשר הבנייה בה אינה מבוצעת, ימוסו מדי שנה ב-2.5% משוויה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרקע חקלאית בצומת ירקונים
לקרקע המצולמת אין קשר לנאמר בידיעהצילום: עופר וקנין

משרד האוצר צפוי להפיץ השבוע לשרים את תזכיר הצעת החוק לחידושו של מס הרכוש על קרקעות לבניה למגורים, המכונה גם "אגרת עיכוב בנייה". על פי ההצעה, חברות בנייה אשר ברשותן קרקע שבה תוכנית תקפה לבנייה למגורים, ואשר הבנייה בהן אינה מבוצעת, ימוסו מדי שנה ב-2.5% משוויה של הקרקע. את החקיקה צפוי האוצר לקדם באמצעות חוק ההסדרים שיחוקק בצמוד לחוק התקציב הבא.

יצוין כי מס רכוש הושת על בעלי הקרקעות עד לשנת 2000, אז הוא בוטל. על פי ההצעה כעת, יחול המס רק על חברות בע"מ ולא על בעלי קרקע פרטיים. עוד מוצע כי המס יחול על קרקעות שבהן זכויות ל-6 יחידות דיור ומעלה בלבד.

במהלך סוף השבוע התייחס יו"ר ועדת הרפורמות, חבר הכנסת אלי כהן (כולנו), להצעה ואמר כי "נושא החלת מס רכוש על קרקעות מאושרות לבניית מגורים אין מטרתו להגדיל את הכנסות המדינה ממסים, אלא לתמרץ את בעלי הקרעות הפרטיות לפתח אותן ולמכור אותן לצרכי בנייה במטרה להגדיל את היצע הדירות למגורים בכלל ולקרקעות באזורי הביקוש בפרט".

כהן הוסיף כי "ביטול המס בשנת 2000 עודד בעלי מקרקעין להחזיק אותן לאורך זמן במטרה ליהנות מעליית ערך הקרקע במקום לבנות עליה. העלאת המס תוביל להגדלת היצע הבנייה למגורים והגברת הפעילות בתחום הדיור".

שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker