כחלון החליט: מס של 1,000 שקל בחודש לבעלי 3 דירות

בעלי 4 דירות ישלמו מס מיוחד של 22 אלף שקל בשנה, ובעלי 5 דירות - 37 אלף שקל ■ באוצר מעריכים: מס הדירות יכניס מיליארד שקל לקופת המדינה ■ ח"כ יוליה מלינובסקי: התכנית לפגיעה בשוכרים ובמשכירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רמת השרון נדל"ן
בנייה ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

שר האוצר משה כחלון החליט באחרונה לכלול בחוק ההסדרים ל-2018-2017, הטלת מס מיוחד על בעלי 3 דירות ויותר, שישלמו מס של 1,000 שקל בחודש, שיסתכם ל-12 אלף שקל בשנה. כך נחשף אתמול (ה') בחדשות 2.

לפי המתווה המתגבש באוצר, שיופיע בחוק ההסדרים החדש, בעלי 4 דירות ישלמו מס מיוחד של 22 אלף שקל בשנה, ובעלי 5 דירות ישלמו מס של 37 אלף שקל בשנה. על כל דירה נוספת, המס יגדל ב-15 אלף שקל בשנה.

>> כחלון: בועת הנדל"ן תתפוצץ, אנשים יקפצו מהגג

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי החישובים שנעשו באגף כלכלה באוצר, רשות המסים ואגף התקציבים, מיסוי של בעלי 3 דירות ומעלה יכניס לקופת המדינה מיליארד שקל בשנה, ויסייע בסגירת הבור התקציבי בתקציב 2017, העומד על 14 מיליארד שקל, והבור בתקציב 2018, העומד על 8 מיליארד שקל.

לפי המידע שנמצא באוצר, יש בישראל לפחות 60 אלף תושבים בעלי שלוש דירות ויותר, חלקם משכירים אותן, חלקם משכירים רק חלק מהם. כ-38 אלף אזרחים מחזיקים ב-3 דירות, עוד כ-10,000 מחזיקים ב-4 דירות, מעל ל-3,000 אזרחים מחזיקים ב-5 דירות וכ-350 מחזיקים ב-10 דירות ומעלה. כיום חלק גדול מבעלי דירות אלו מתחמק מתשלום מס כחוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

באוצר סבורים כי הטלת מס מיוחד על בעלי 3 דירות ויותר נכונה מבחינה מיסויית וגם מבחינה חברתית. הרעיון להטיל מס על מחזיקי הדירות נבחן באוצר בחודשיים האחרונים. החשש הוא כי מחד רשויות המס יתקשו בגביית המס המיוחד ומאידך בעלי הדירות ינסו וגם יצליחו להעביר את מרבית הנטל של המס לשוכרי הדירות, מה שיפגע בצורה קשה בכל פרויקט הבנייה להשכרה, שהוא מספינות הדגל של שר האוצר הנוכחי. 

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה בתגובה להחלטה: "התכנית של שר האוצר תוביל לפגיעה קשה הן בשוכרי הדירות והן במשכירים. היזומה אינה מביאה כל בשורה משום ששוק השכירות פרוץ ולפני הנתונים האחרונים כשליש מהמשכרים מעלימים מס. כמו כן, הטלת מס על משכירי הדירות אינה שוויונית, הרי קיים הבדל משמעותי בין אדם שבבעלותו 3 דירות בתל אביב לעומת אדם שבבעלותו 3 דירות בפריפריה.

"התכנית אינה נותנת כל פתרון לבעיית שוכרי הדירות. צריך להקל על שוכרי הדירות בישראל שכורעים תחת הנטל במקום להקשות עליהם. אני קוראת לשר האוצר לתמוך בהצעת החוק שהגשתי המבקשת להקנות נקודת זיכוי במס הכנסה לשוכרים באמצעות יצירת מאגר נתונים של משכירי דירות ומאבק בהעלמת מס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker