יהוד מתרחבת: מקבלת קרקע 
להקמת 3,600 דירות ואזור תעסוקה

השר דרעי החליט לאמץ את המלצות ועדת גבולות שהוקמה במשרד הפנים ב-2013 לבדיקת הסוגיה ■ בנוסף, הוחלט לבטל את הסכם חלוקת ההכנסות מהשטח שנחתם בין יהוד למועצה האזורית דרום השרון, ולהקים ועדה שתבחן את העניין

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שטחה המוניציפלי של העיר יהוד-מונוסון צפוי להתרחב בכ–817 דונם, לאחר ששר הפנים, אריה דרעי, החליט בשבוע שעבר לאשר את המלצתה של ועדת גבולות שהוקמה במשרד הפנים ב–2013 לבדיקת הסוגיה. כיום מקודמת במקום תוכנית שיזמה עיריית יהוד להקמת שכונת מגורים בת 3,600 דירות, לצד אזור תעסוקה ומסחר רחב היקף, של 220–250 אלף מ"ר בנוי. באחרונה הוגשה התוכנית לוועדה לתכנון מהיר (ותמ"ל).

השטח שתקבל יהוד, הידוע כמקב"ת (משבצת קרקע בלתי מתוכננת) גני יהודה, על שם היישוב שעד לפני כמה שנים השתמש בו לחקלאות, תחום על ידי יהוד ממזרח, סביון וקרית אונו מצפון, כביש 4622 ממערב וכביש 461 מדרום.

"הוועדה סברה כי השטח חיוני לפיתוח ולבניית מגורים באזור המרכז", נכתב בהמלצות של ועדת גבולות. הוועדה אף קיבלה את בקשתה של ראשת העיר יהוד־מונוסון, יעלה מיקליס, לבטל הסכם בין העירייה למועצה האזורית דרום השרון לחלוקת הכנסות מהיטלי השבחה שיתקבלו מהשטח.

"לא הובהר לה מדוע צריכה רשות מקומית, המבקשת ומקבלת שטח כדי לפתחו למגורים, לשתף רשות שכנה בהכנסות מהיטלי ההשבחה הנחוצים לרווחת הציבור ולפיתוח השטח", כתבו בוועדה.

בניינים ביהוד-מונוסון שהוקמו במסגרת פרויקט פינוי-בינויצילום: דודו בכר

עם זאת, כדי שיינתן מענה מספק למחלוקות הכלכליות בין הרשויות השכנות, המליצה הוועדה על הקמת ועדת חקירה לחלוקת הכנסות בין יהוד, סביון ודרום השרון, ואולי אף קרית אונו ואור יהודה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יש לציין כי דרישותיה של יהוד לא התקבלו במלואן. לבקשה להעברת שטח נוסף לתחומי העיר — שטח פתוח צר בינה לבין סביון, שבו ביקשה העירייה לסלול כביש — הוועדה סירבה.

בעקבות קריאת מסקנות הוועדה, המליצה גם מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן־בכור לשר דרעי על קבלתן. הוזמן־בכור קבעה כי "לעיריית יהוד־מונוסון קיים מחסור בעתודות קרקע לבנייה ותעסוקה, ובשטחים המומלצים להעברה, הקרובים לנמל התעופה הבינלאומי, קיים פוטנציאל לצמיחה, לקידום תוכניות לבנייה למגורים וליצירת מקומות תעסוקה". היא הסכימה גם כי "אין לאשר את ההסכם בין דרום השרון ליהוד־מונוסון. היטלי השבחה ופיתוח בעקבות פיתוח שכונת המגורים העתידית נדרשים ליהוד־מונוסון". דרעי אישר המלצות אלה במלואן.

מקליס בירכה על ההחלטה, ובפרט על ביטול הסכם חלוקת ההכנסות שיזם קודמה בתפקיד, יוסי בן דוד: "ההחלטה מטיבה עם תושבי העיר הוותיקים, שלא יצטרכו לממן את הקמת השכונות החדשות בעוד מחצית ההכנסות מועברת לרשות אחרת. ההסכם היה גורם לעומס כלכלי עצום על העירייה והיה יכול להביא את העיר לפשיטת רגל". עוד אמרה: "אנו פועלים לכך שבינוי השכונה ימנף את השכונות הוותיקות בעיר, באמצעות הסכם גג".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker