עיריית ת"א אישרה את התוכנית לקירוי איילון והקמת "פארק גג האיילון" ב-2 מיליארד שקל

מדובר בתוכנית שתשתרע על כ-240 דונם, מעל נתיבי איילון ■ הכביש, הנחל ומסילת הברז יקורו ■ השטח המקורה יוקצה למסלולי אופניים והליכה, שטחים ירוקים ובתי קפה - מעל נתיבי איילון

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמייה של נתיבי איילון מקורים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו אישרה הבוקר (ד') את תכנית האב לפרויקט קירוי האיילון. מדובר בתוכנית שתשתרע על כ-240 דונם, מעל נתיבי איילון, תוך חיבור הצד המערבי של תוואי האיילון עם הצד המזרחי, באמצעות קירוי הכביש, הנחל ומסילת הברזל, והקצרת השטח המקורה למסלולי אופניים והליכה, שטחים ירוקים ובתי קפה - מעל נתיבי איילון.

בכך, מתכוונים בעירייה להוסיף רצועת ענק של שטחים ירוקים בלב מרכז העסקים והמרכז העירוני. עלות הפרוייקט, הנחשב לאחד מהפרוייקטים המקומיים הגדולים בארץ, 2 מיליארד שקל.

נתיבי איילון מהווים את אחד מעורקי התחבורה הראשיים והמשמעותיים במערך התנועה הארצי. בממוצע עוברים בהם כ-750 אלף כלי רכב ביממה והם נחשבים לציר התחבורה העמוס ביותר בארץ, כאשר תנועת הרכבים והרכבות מייצרת מטרד רעש וזיהום אוויר, המשליכים באופן מהותי על שימושי הקרקע במקום.

התכנית באה לפתור את הבעיות שנגרמות מהקומפלקס באיילון, והיא שמה דגש על חיבוריות והמשכיות של תנועת הולכי רגל ושבילי אופניים לרוחב בכיוון מזרח ומערב, דרך צירים עירוניים ראשיים, כדוגמת רחובות לה גווארדיה ולוינסקי.

התכנית, שנערכת ע"י משרד לרמן אדריכלים בע"מ ומחלקת תכנון מזרח באגף תכנון העיר במינהל ההנדסה של עיריית תל אביב, אמורה לחבר, על פי עיריית תל אביב, בין פארק הירקון מצפון ופארק אריאל שרון (חירייה) מדרום, והקמת ציר הולכי רגל ואופניים רציף המקשר בין פארקים אלו ומוקדי הפעילות העירוניים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף, התכנית כוללת התייחסות מיוחדת למוקד העירוני באזור תחנת רכבת בעזריאלי. בהמשך, הליך התכנון יקבל אזור זה תשומת לב מיוחדת ומפורטת, במסגרת הליך תכנון הנערך ביחד עם משרד התחבורה ורכבת ישראל.

מהעירייה נמסר כי בהיבט התחבורתי, הקמת הקירוי תתמוך בפיתוח עירוני מוטה תחבורה ציבורית ותאפשר שיפור משמעותי ברמת השירות להולכי רגל, בפרט עבור יוממים העושים שימוש במערכת הסעת ההמונים המרוכזת באזור זה, אשר מצויות בו תחנות רכבת ישראל הגדולות בארץ ואשר היקף המשתמשים בהן צפוי לגדול באופן משמעותי ביותר בשנים הבאות, עם הנחת מסילה רביעית באיילון.

הקירוי והמרחב הציבורי הפתוח שיוקם מעליו ישנו את האופן שבו נחווה אזור זה על ידי מאות אלפי התושבים, המועסקים והמבקרים בעיר, בפרט במרכז העסקים הראשי שלה.

הפרויקט תואם את תכנית המתאר החדשה של העיר תל אביב, שאושרה לאחרונה למתן תוקף ובכוונת העירייה ליישם את הפרויקט בהדרגה החל מהשנים הקרובות, כאשר במסגרת התכנון צפויה התחלה הדרגתית של ניצול השטחים החדשים שיפיק פרויקט הקירוי לטובת הציבור עד לסיומו. כבר כיום התכניות המקודמות על גדות האיילון כוללות הנחיות והתייחסות להיבט של קירוי האיילון.

איתי פנקס, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו ויו"ר וועדת ההיגוי לפרויקט קירוי איילון, אמר כי "קירוי האיילון הופך מחזון למציאות קיימת. צעד אחד צעד ואישור אחר אישור, רצועת התשתיות העמוסה ביותר במזרח התיכון בדרך להפוך לזיכרון ישן ובמקומה תקום ריאה ירוקה גדולה ומרכז אורבאני חדש ותוסס שיחבר את העיר מכל צדדיה, עם הפנים לדרום. תכניות בינוי הנדלן סביב האיילון  כבר מתאימות עצמן לקירוי ובהשפעות החיוביות שלו ניתן יהיה לחוש כבר בעתיד הקרוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker