המועד החדש לאכלוס מגדלי הצעירים בתל אביב

מדו"ח שהגיש מפרק עסקיה של ענבל אור לביהמ"ש עולה כי חברי קבוצת הרכישה שאירגנה אור צפויים לקבל את הדירות כעשור לאחר שרכשו אותן

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט מגדלי הצעירים בתל אביב
רז סמולסקי

המועד המוערך לאכלוס מגדלי הצעירים בתל אביב הוא סוף 2020. מועד זה ניתן השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי המפרק של עסקיה של אור, עו"ד איתן ארז, במסגרת הדו"חות שהוגשו לבית המשפט, לגבי הנכסים של אור והחברות שבבעלותה. את הפרויקט יזמה ענבל אור ב–2010, והוא מנוהל כיום בידי קבוצת האחים חג'ג'.

שיווק מגדלי הצעירים החל ב–2010 על ידי אור סיטי נדל"ן ובהמשך נכנסה לפרויקט קבוצת חג'ג'. במסגרת הליכי הפירוק של אור סיטי, הגיש השבוע עו"ד ארז דו"ח לגבי מצב הנכסים של החברה ונכסיה הפרטיים של אור, בהם שתי דירות במגדלי הצעירים. הדירות הוערכו על ידי שמאי מטעמה ב–7.46 מיליון שקל לשתיהן יחד, אולם המפרק ביקר בחריפות את השומה בגלל מצבו המדשדש של הפרויקט. הפרויקט נמצא בשלבי חפירה ודיפון, ומבירור עם דניה סיבוס שנשכרה לביצוע הפרויקט, מועד האכלוס העדכני הוא 2020. הדירות של אור נמצאות בהליך התמחרות לקראת מכירה תמורת 4.7 מיליון שקל.

פרויקט מגדלי הצעירים יכלול שני מגדלים בני 46 ו–40 קומות, בהם יהיו 486 דירות ושטחי מסחר ומשרדים בדרך מנחם בגין בתל אביב. הפרויקט שווק ב–2010 על ידי אור והקרקע נרכשה ב–280 מיליון שקל. באוגוסט 2011 נחתם חוזה קבלני עם חברת א.דורי. על פי החוזה, שילמה הקבוצה לדורי 325 מיליון שקל (בתוספת מע"מ) עבור שירות הבנייה בתוספת בונוס של 5 מיליון שקל אם תצליח החברה להקדים את סיום הבנייה מהמועד עליו התחייבה — כארבע שנים. אלא שהיתר בנייה וצו התחלת עבודה הושגו רק שנה לאחר מכן ומועד הסיום נדחה לקיץ 2016.

ואולם, הבנייה התעכבה וא. דורי טענה כי העיכובים נבעו משינויי תכנון בפרויקט. חברי קבוצת הרכישה התלבטו אם להחליף את החברה או להמשיך עמה את העבודות, ובינואר 2015 הושגה פשרה שבה קיבלה א.דורי תוספת של 33 מיליון שקל (כ–10% מהעלות המתוכננת) לתקציב הבנייה, וארכה במסירת הדירות לסוף 2017.

אלא שכמה חודשים לאחר חתימת ההסכם החדש, במסגרת חפירת קומות המרתף הציפו מי תהום את אתר הבנייה ותהליך הייבוש וההשפלה של המים נהפך ארוך ומסובך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מלבד הקשיים ההנדסיים, סבל הפרויקט מבעיה נוספת: א.דורי, שבבעלות של גזית גלוב, נכנסה לקושי תזרימי בעקבות תמחור לא נכון של פרויקטים, דבר שגרם לעיכובים בביצוע של פרויקטים של החברה, בהם מגדל הצעירים. בהמשך נמכרה א.דורי ליזם עמוס לוזון וחברי קבוצת הרכישה החליטו להחליפה בקבלן אחר, דניה סיבוס, שהחלה לעבוד באתר לפני כחודש. במסגרת החוזה שיחתם עמה, היא תבצע את הפרויקט תמורת 400 מיליון שקל ותמסור את הדירות תוך 4.5 שנים.

החלפת הקבלן תעלה לחברי קבוצת הרכישה כסף רב. חוזה הבנייה עם דניה סיבוס שיחתם בסכום של כ–400 מיליון שקל, גבוה מהחוזה המקורי עם א.דורי, שעלותו 360 מיליון שקל, מתוכו שילמה הקבוצה 40 מיליון שקל.

מקבוצת חג'ג' נמסר בתגובה: "סיומו המשוער של הפרויקט הוא אכן ב–2020. הסכם הבנייה מול חברת א.דורי היה 351 מיליון שקל לפי המדד הנוכחי. ההסכם עם חברת דניה סיבוס עומד על 400 מיליון שקל. מדובר בפער של כ–50 מיליון שקל, תוספת של כמאה אלף שקל לדירה. בימים אלו אנו מגישים תביעה בסך עשרות מיליוני שקלים כנגד חברת הביטוח של הקבוצה בגין הנזקים שנגרמו לקבוצה מכוח עליון, שתצמצם את התוספת. רוכשי הדירות ירוויחו בכל מקרה מאות אחוזים מהפרויקט והפגיעה היחידה היא בלוח הזמנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker