מלחמת שרונה: הנחה של חצי מיליון שקל לדירה - בקרקע היקרה בישראל

במינהל מגורים מאסו בקמפיין שלילי שמנהלים גורמים שונים, בהם גינדי החזקות, כנגד הפרויקט הגדול בשרונה - והחליטו להגיב בקמפיין שלילי משלהם

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
רז סמולסקי

הקרב בין גינדי החזקות לבין קבוצת הרכישה שמארגנת חברת מינהל מגורים לישראל בפרוייקט שרונה - מחריף. מינהל מגורים הכריזה היום על הנחה של חצי מיליון שקל ללקוחות גינדי החזקות שיצטרפו לקבוצת הרכישה שלה בשרונה, "יונייטד שרונה". הצעת ההנחה באה בתגובה לעתירה שהגישה גינדי החזקות כנגד זכייתה של מינהל מגורים במכרז על שרונה.

לפני כשלושה חודשים התמודדו שתי החברות במכרז הגבוה ביותר אי פעם של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), שנערך על . המתחם ממוקם בין הרחובות קלמן מגן, הארבעה וארניה. במסגרת המכרז נמכרו קרקעות עם זכויות בנייה לשלושה מגדלים עם 324 דירות, שטחי מסחרי ומשרדים ושלושה מבנים טמפלרים לשימור.

הדמיית המגדלים במתחם שרונה בתל אביב
הדמיית המגדלים במתחם שרונה בתל אביבצילום: רשות מקרקעי ישראל

קבוצת הרכישה שאירגן מוטי פלד הציעה 1.06 מיליארד שקל. גינדי החזקות, שהגישה את ההצעה השנייה בגובהה - 976 מיליון שקל (שתי ההצעות לא כוללות לא כולל דמי פיתוח) - הפסידה.

עוד לפני הזכייה וגם אחריה היה מתח רב בין המתמודדים, כנהוג במכרזים רבים, בוודאי כאלה בהיקף כספי גדול כל כך במרכז תל אביב. לאחר הזכייה, החלו חברות שונות, בהן גינדי החזקות, להזהיר את הציבור כי המחירים שבהם רכשו חברי קבוצת הרכישה את הדירות אינם נמוכים ואינם הגיוניים לנוכח המחיר הגבוה ששילמה הקבוצה על הקרקע. לטענתם, כל רוכש יצטרך להוסיף כסף עבור הדירה שלו בסופו של דבר.

בהמשך להאשמות, פורסמו בתקשורת חששותיהם של רוכשי דירות לגבי המחיר הסופי של הדירה. המתלוננים התבססו במידה רבה על העובדה, שמחירי הדירות הסופיים בקבוצת הרכישה אינם מובטחים ועל כך שבפעמים רבות הם היו גבוהים בהרבה ממחירי הדירות המובטחים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד טענו המפסידים במכרז, כי בגלל התמחור של הקרקע, שאינו תואם עם ההכנסות של מחירי הדירות, יסרבו הבנקים לממן את הפרויקט והוא ייתקע, בדומה - פרויקט של 500 דירות, שנותר ללא מימון בנקאי ועדיין לא התחיל להיבנות לאחר שכבר עברו חמש שנים מאז שזכתה הקבוצה בקרקע.

בחריש, הסירוב של הבנקים לממן את הפרויקט נובע מסיבות אחרות. קבוצה נוספת של פלד, ובה יותר מ-700 רוכשים, השיגה את הליווי הבנקאי ודירותיה נמצאות בבנייה על אף שבמקרה שלה הבנייה החלה לאחר עיכובים שונים.

כחודשיים לאחר זכיית מינהל מגורים במכרז בשרונה, . בעתירה נטען כי במכרז נפלו פגמים מינהליים, שלטענתה מצטברים לכדי הצורך לפסול את הזכייה במכרז. בין הפגמים: השתתפות של תושבי חוץ בקבוצת הרכישה שנדרשים על ידי רמ"י לאישור מיוחד במועצת מקרקעי ישראל - אישור שלא ניתן או פגם במילוי מסמכים עם פרטי כל המציעים במכרז; במקרה של קבוצת הרכישה - מאות שותפים, בצירוף תעודות זהות או תעודות התאגדות במקרה של חברות, מסמכים שלא צורפו למכרז. העתירה הוגשה נגד רשות מקרקעי ישראל ומינהל מגורים לישראל אינה צד בה.

במינהל מגורים לישראל לא נותרה אדישה למאמצים הרשמיים של גינדי החזקות לפסול אותה ולמאמצים הלא רשמיים שבמינהל מגורים מכנים:  ניסיונות של גורמים בכירים בענף הנדל"ן להטעות ולנסות לשכנע את חברי קבוצת 'יונייטד שרונה' לסגת מהפרויקט". שם חוששים, כי חלק מחברי הקבוצה יתחרטו וינטשו את הקבוצה, מה שעלול לגרום לבעיות רבות בקידום הפרוייקט.

היום יצאה החברה בקמפיין למתן הנחה של חצי מיליון שקל ללקוחות גינדי החזקות. מוטי פלד, בעלים משותף ומנכ"ל מינהל מגורים ישראל, הסביר כי "כשזכינו בחודש מארס האחרון במכרז בשרונה, הקמנו עלינו ככל הנראה את החברות הגדולות שהפסידו במכרז, ואלה לא בחלו בשום אמצעי כדי לנסות לפגוע בנו ובלקוחות שלנו ובניסיון לטרפד את הצלחת פרויקט 'יונייטד שרונה'. הצעדים הללו, בהם הגשת העתירה המופרכת נגד רשות מקרקעי ישראל, מעידים על ההיסטריה מעצם העובדה ששחקן חדש נכנס לתחום הסגור של כמה קבוצות חזקות ו"מאיים", לאפשר לרכוש גם דירות יוקרה במקום נחשק בתל אביב - בעלויות הוגנות".

במאמץ השיווקי הזה יש יותר מהכרזת מלחמה סמלית מאשר הנחה אמיתית. לא ברור האם הכוונה למי שרכש דירה אצל גינדי, למי שמצהיר כי נמצא במגעים לרכישת דירה אצל גינדי או למישהו שכבר חתם על חוזה מחייב. לגינדי החזקות אין כיום פרוייקט מתחרה בפרוייקט בשרונה, ועל כן לא נראה סביר שמישהו יעבור מהפרוייקט של גינדי החזקות בכפר יונה או בכרמי גת, לפרוייקט של מינהל מגורים בשרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker