לראשונה: מחירי השכירות למשרדים בהרצליה עברו את ת"א

מ–2012 זינקו מחירי השכירות באזור התעשייה בהרצליה פיתוח ב-31% ■ הסיבות: ביקושים גבוהים של חברות שהתרחבו, מול היצע דל של בניייה חדשה באזור

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

מהפך בשוק המשרדים בישראל: דמי השכירות בהרצליה במחצית הראשונה של 2016 עברו את אלה שבתל אביב, ומגיעים כיום לממוצע של 105 שקל למ"ר - כך עולה מסקירת שוק המשרדים של אינטר ישראל יועצי נדל"ן.

עוד עולה מהסקירה, כי מ–2012 זינקו מחירי השכירות באזור התעשייה בהרצליה פיתוח ב–31%, בעוד שבמהלך אותה תקופה עלו המחירים בתל אביב בשיעור של 5% בלבד - מ–94 ל–98 שקל למ"ר. במחצית הראשונה של השנה אף נרשמה ירידה מינורית של כ–0.6% במחירי השכירות בתל אביב.

בניין משרדים באזור התעשייה בהרצליה
בניין משרדים באזור התעשייה בהרצליה צילום: ניר קידר

זוהי הפעם הראשונה שבה מחירי השכירות בתל אביב יורדים מאז המשבר הפיננסי ב–2009, ואולם ממדי הירידה עדיין אינם מבשרים על היפוך מגמה ברור.

בסקירה נבדק שטח של כ2.6- מיליון מ"ר של בנייני משרדים, ב–145 מגדלים יוקרתיים בגוש דן. עם זאת, בתל אביב מדובר בממוצע של מחירים מאזורי תעסוקה שונים, כמו ציר רוטשילד שהוא יקר מהממוצע, יגאל אלון ומתחם הבורסה ברמת גן (המחירים אינם כוללים את רמת החייל ואת ציר בני ברק) ובהרצליה את כל אזור התעשייה.

במחצית הראשונה של השנה עלו מחירי השכירות במשרדים בהרצליה ב–7% בהשוואה למחצית הקודמת - מ–98 שקל למ"ר ל–105 שקל למ"ר. זאת, בהמשך לעלייה של כ–11.5% ברבעון השני של 2015 לעומת הרבעון הראשון באותה השנה (עלייה מ–80 שקל למ"ר ל–88 שקל למ"ר). כיום הרצליה מדורגת ראשונה, לא מעט בגלל הבנייה המועטה בהרצליה פיתוח, לעומת הביקושים הגדולים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מבחינה היסטורית, אפשר לראות שמחירי השכירות בשתי הערים מתפתחים באופן דומה בשני העשורים האחרונים. מחירי המשרדים נסקו עם התפתחות בועת ההיי־טק בסוף שנות ה–90 והתייצבו עם פקיעתה בתחילת שנות ה–2000, עד השפל של אמצע 2004. לאחר מכן החלה התאוששות במחירים בשתי הערים במקביל. גם בארבע השנים האחרונות, שבהן המחירים בהרצליה עלו בשיעורים גבוהים לעומת תל אביב, עדיין נשמר הפער לטובת תל אביב, שנסגר לקראת סוף 2015.

אופק גבאי, שותף ומנהל מחלקת המחקר באינטר ישראל, אומר כי לא הופתע מכך שהמחירים בהרצליה עולים על אלה של תל אביב, אבל הפער שנפתח בין שתי הערים מפתיע אותו. "זה קודם כל ההיי־טק", הוא מסביר. "כל שני וחמישי שומעים על אקזיט, גיוסי הון של סטארט־אפים, חברות גדולות שמגייסות עובדים וזה ביקוש 'שבוי'. מדובר בחברות שנמצאות בהרצליה ומחפשות להתרחב באותו מקום, בכל מחיר. בנוסף לביקושים, בהרצליה אין בנייה של שטחי משרדים חדשים - אז המחירים עולים". עם זאת, גבאי מסייג ואומר כי "מצב זה זה לא יכול להימשך לנצח. המחירים בהרצליה גבוהים, וחברות יעשו את החשבון שכפר סבא או רעננה זולות יותר בצורה משמעותית".

מאידך, בתל אביב ישנה בנייה של מגדלי משרדים חדשים, בין היתר בציר מנחם בגין וגם ברמת החייל ובני ברק. אמנם שני האזורים האחרונים לא נכללים בממוצע המחירים בתל אביב, אך הם בוודאי משפיעים עליו, שכן חברות רבות יוצאות מהעיר לאזורים אלה, שהם זולים יותר.

מהסקירה עולה עוד שאזור התעסוקה של בני ברק (BBC) נהפך מבוקש ויקר יותר מאשר רמת החייל. כבר ברבעון השני של 2015 אפשר היה לראות שמחירי השכירות ברמת מעטפת, גבוהים יותר בבני ברק לעומת רמת החייל - 77 שקל למ"ר לעומת 73 שקל למ"ר, בהתאמה. במחצית השנייה של 2015 כבר גדל הפער והגיע ל–8 שקלים למ"ר, כשדמי השכירות בבני ברק הגיעו ל–79 שקל למ"ר לעומת 71 שקל למ"ר ברמת החייל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker