נפטרים מהנכסים: עלייה דרמטית במספר הדירות שמוכרים המשקיעים

מסקירה שפירסם היום האוצר עולה כי בסך הכל נרכשו במהלך הרבעון מעט יותר מ-30 אלף דירות - נתון המשקף עלייה של 6%

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירה למכירה
צילום: טס שפלן

ברבעון הראשון של 2016 נרכשו 30 אלף דירות, גידול של 6% בהשוואה לרבעון הקודם שלפניו, אך גם ירידה של 6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם הבוקר (ב') אגף הכלכלן הראשו במשרד האוצר. "סך העסקאות ברבעון הראשון ב-2016 נמצא בטווח העליון של התפלגות העסקאות הרבעונית מאז תחילת העשור הקודם".

"ניתוח הגידול במספר העסקאות, מצד ההיצע (קבלנים ומוכרי דירות יד שניה), מלמד כי רובו ככולו של גידול זה מוסבר בגידול במספר הדירות שמכרו המשקיעים", נכתב, כאשר גידול זה, ביחס לרבעון שלפניו, עומד על 36%. תרומה נוספת לגידול בעסקאות באה מצד הקבלנים על רקע מכירת דירות במסגרת פרויקט "מחיר מטרה" בראש העין.

אל מול העלייה החדה במכירת הדירות מצד משקיעים, חלה ירידה חדה במהלך הרבעון ברכישת הדירות על ידי המשקיעים - 30% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בעוד שמשקל המשקיעים מתוך כלל רוכשי הדירות היה במהלך הרבעון 21%, ברבעון המקביל אשתקד היה שיעורם 29%.

עוד נמצא כי חל גידול של 5% במהלך הרבעון במספר הדירות שנרכשו על ידי רוכשי דירה ראשונה ("זוגות צעירים"). "עם זאת, משקלם בסך העסקאות הוסיף לרדת", נכתב. "הגידול ברכישות הזוגות הצעירים הושג על רקע שיווק פרויקט רחב היקף בראש העין, במסגרת 'מחיר מטרה'. בניכוי פרויקט זה נרשם קיפאון ברכישות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker