צבי סטפק: "מחירי הדירות מייצגים בועה"

יו"ר מיטב דש: "בקרב המשקיעים יש מיתוס שמחירי הדירות יכולים רק לעלות. מחירי הדירות בשנות ה-90 ירדו יראלית ב-25%. בועה בסוף מתפוצצת"

רז סמולסקי

"מחירי הדירות מייצגים בועה. יש הטוענים שזה ביקוש אמיתי אבל לדעתי הוא לא לגמרי אמיתי", כך טען היום צבי סטפק, יו"ר מיטב דש בכנס הנדל"ן השנתי של ארנסט אנד יאנג בשיתוף משרד שטיינמץ, הרינג גורמן בתל אביב. "אם פעם הורים עזרו לזוג צעיר לקנות דירה, היום רואים הורים שקונים דירה לבת 16. יש אלמנט ספקולטיבי של הקדמת רכישות - מפחד שהמחירים יעלו".

לדברי סטפק, "יש דמיון רב בין בועות בשווקים הפיננסיים לבועות בשווקים הריאליים. עצם זה שהנדל"ן הפך להיות שיחת הסלון - ולא הבורסה, זה סימן זיהוי. אני חושב שיש גם ביטחון של קבלנים שהמחירים ימשיכו לעלות, כולם אופטימיים. גם בקרב המשקיעים יש מיתוס שמחירי הדירות יכולים רק לעלות. מחירי הדירות בשנות ה-90 ירדו ריאלית ב-25%. בועה בסוף מתפוצצת".

צבי סטפק
צבי סטפקצילום: אייל טואג

סטפק הוסיף: "קניית דירה היא לטווח ארוך ומי שקנה דירה ייתקע איתה. באיזשהו שלב לא תהיה לו יכולת להשכיר אותה. המחירים יכולים לרדת למרות הריבית הנמוכה ואני מקווה שהירידה לא תגיע בעקבות מיתון ואבטלה. סטפק דיבר בפאנל שעסק בשוק הדיור והתפתח לוויכוח מעניין בנוגע לקיומה של בועת נדל"ן ומחירי הדירות.

יזמי הנדל"ן שישבו לצד סטפק בפאנל מיהרו לטעון ההיפך: "אני רוצה לחלוק על הדברים. יש טענות שאנחנו בסוג של בועה, אבל הנתונים של הגידול במשקי הבית מול הנתונים של קצב התחלות בנייה ואישור תוכניות, אני לא רואה איך הפערים האלה נסגרים", אמר ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר.

"שיחת סלון היא בעיה, לא בועה", הוסיף שאול לוטן, מנכ"ל קבוצת לוינשטיין. "ודאי שאין אינטרס שמחירי הדירות יפלו. רצוי שהמחירים לא יעלו ויתייצבו - ואז כולם ייצאו נשכרים. אסור שהם יעלו ואסור שהם ירדו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

גיל גבע, יו"ר ומנהל קבוצת תדהר, אמר: "מותר שהמחירים יירדו, ואם הם יירדו קצת - לא יקרה אסון. אבל אני לא רואה את זה קורה. המחירים גבוהים מדי ולא סבירים אבל זו לא בועה".

אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים אמר: "אין מחלוקת שיציבות זה הדבר הכי חשוב. אנחנו חייבים להפריד בין משאלות הלב שלנו בתור אזרחים ומשקיעים לבין הנתונים היבשים. אנחנו נמצאים במצב שכמות הביקושים לדירות מיד שנייה הולכת וגדלה".

צבי סטפק הגיב ליזמים: "היציבות שחשובה לקלבנים היא יציבות רגולטורית. יציבות כזו אפשר לייצר. יציבות במחירים – לא. מה שיקרה באיזשהו שלב הוא שהמחירים קודם כל יתייצבו, ואם זה יימשך חצי שנה - לפחות יתחיל תהליך של ירידה איטית, אבל לאף אחד אין שליטה על זה, אף אחד לא יוכל לשלוט או לחמם את המחירים. ברגע שהציבור יפסיק להאמין שהמחירים יכולים רק לעלות, ייתכן מאוד שהירידה הקלה תהפוך לירידה משמעותית, כי יש פה מרכיב פסיכולוגי, היום אנשים באופוריה אחרי שנים של עליות, אבל הדברים האלה לא בשליטה".

גיל גבע טען מנגד כי "ברגע שהמחירים יתחילו לרדת הקבלנים יפסיקו לייצר דירות, ההיצע יצטמצם והמחירים ימשיכו לעלות. יש תחזיות לגידול באוכלוסיה של מיליונים בעשורים הקרובים. אם תהיה ירידת מחירים, זה יימשך תקופה קצרה והפוליטיקאים ישמחו, אבל המחירים יעלו בחזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker