נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"מדינת ישראל תהפוך בתוך 20 שנה למדינה הצפופה בעולם, מלבד סינגפור והונג קונג", כך אמר הבוקר (ב') יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון בכנס שערכו משרד השיכון ו"המטה הלאומי לעירוניות" באוניברסיטת תל אביב

עוד אמר שמחון כי "בהולנד ההולנדים מפוזרים על פני כל השטח. בישראל – חצי ריק לגמרי, והתושבים מפוזרים בכל שאר המדינה. זה הולך להפוך לכרך אחד גדול, כך או אחרת. מדימונה צפונה הכל מחובר, ואנחנו עדיין לא הטמענו את זה. אנחנו עדיין חושבים במונחים של ארץ ריקה שמחפשת תושבים. אלה האתוסים שלפיהם חונכנו, אבל המציאות שונה".

אבי שמחוןצילום: תומר אפלבאום

עוד לדבריו, "יש שתי תופעות סותרות החיות במתח במדינה. אחת זו העוצמה האדירה של המטרופולינים. אנחנו יודעים שהמטרופולינים מביאים לצמיחה כלכלית. ככל שריכוז האוכלוסיה גדול יותר, כך הצמיחה גבוהה יותר. העובדה השנייה היא שיש לנו יעד לאומי של פיזור אוכלוסיה. למה יש את היעד הזה? זו שאלה גדולה, זה גם חלק מהאתוס הציוני.

"לפני כמה שבועות הייתי בישיבת ממשלה שבה הוחלט לסבסד תושבים שיגורו בגבול הצפון. האם כך זה צריך להיות? לא ברור. אלה נושאים שהרבה זמן לא נערך בהם דיון ציבורי. האם המודלים המקובלים של סבסוד התיישבות הם הנכונים? צריך לדבר על זה".

אשל ארמוני, מנכ"ל משרד השיכון, אמר כי "עירוניות היא דרך החיים הנכונה עבור רוב תושבי כדור הארץ. לאיכות שלה יכולה להיות השפעה על מצב כלכלי, שוויוניות ואיכות חיים. גם בעירוניות קיים סולם מאסלו, וללא ביטחון אישי לא ניתן להשיג אף יעד, והנושא הזה יעסיק אותנו בעשור הקרוב, וראוי לחשוב כיצד מייצרים מספיק ביטחון אישי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ארמוני הזהיר כי "בקרוב מאוד נראה קושי של ערים בישראל לאזן את התקציב השוטף בשל פער בין צורכי התושבים ליכולת הערים לממן זאת, בשל הפער ההולך וגדל בין מספר התושבים להיקף התעסוקה. אנחנו נצטרך לעסוק בזה בתקופה הקרובה".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ראש השדולה לעירוניות בכנסת, אמרה כי "עירוניות היא צורך השעה, לא משהו שאפשר להשאיר רק לרשויות המוניציפליות. זו משימה לאומית. להעצים את הערים ולתת להן לפרוח. זו משימה לא פחות חשובה מהמשימות שמכתיבים האתוסים המכוננים שלנו. לא פחות חשובה למען הישרדותנו ושגשוגנו".

עוד לדבריה, "זו הממשלה השניה שנבחרת עם משימה מרכזית אחת – פתרון משבר הדיור. העירוניות והציפוף הם חלק בלתי נפרד מפתרון מצוקת הדיור וביכולתם לספק מגורים איכותיים לישראלים לדורות. זו שעה חשובה כי בימים אלה דנות הוועדות הותמ"ל בשלל תוכניות שכוללות הרבה מאוד יחידות דיור, אבל רמת החיים העירוניים שאלו מציעות היא גורם קריטי".

את הכנס ערכו משרד השיכון והמטה הלאומי לעירונית לקראת ועידת העירוניות הבינלאומית שיקיים האו"ם בקיטו, בירת אקוודור, בחודש אוקטובר הקרוב. במהלך היום יציגו צוותי העבודה השונים את מסקנותיהם לקראת גיבוש העמדות והרעיונות שיוצגו על ידי המשלחת הישראלית בכנס. את העבודה מרכזת חופית וינטראוב דיאמנט - ראש תחום (מדיניות) במשרד השיכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker