עמידר ממליצה לדיירי דיור ציבורי לעזוב מתחם פינוי-בינוי - בניגוד להנחיות

"אנו מציעים לכם לעבור דירה", כתב בכיר בעמידר לדיירים בירושלים, והתריע כי עלויות המחיה שלהם יעלו בחדות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין במתחם בתלפיות המיועד לפינוי-בינוי
בניין במתחם בתלפיות המיועד לפינוי-בינויצילום: אוליבייה פיטוסי

חברת עמידר המליצה בשבוע שעבר ל-13 דיירים בדיור ציבורי בשכונת תלפיות בירושלים לעזוב את דירותיהם במתחם, המיועד לפינוי-בינוי. החברה נימקה את המלצתה בכך שעלויות המגורים במקום צפויות לעלות. מדובר בצעד המנוגד למדיניות המוצהרת של משרד השיכון, שבאוקטובר 2015 פירסם עקרונות פעולה למניעה של הגליית דיירי דיור ציבורי ממתחמים שעוברים פינוי־בינוי.

בפרויקט שמקדמת חברת הייזום יסודות צור במתחם, הממוקם בין דרך חברון לדרך בית לחם, עתידים להיהרס מבני שיכון שבהם 73 דירות, ולהיבנות ארבעה בנייני מגורים - שניים מהם יפנו לדרך חברון ויכללו 24 קומות, ושניים נוספים יפנו לדרך בית לחם ויהיו בני 12 קומות. אף שתוכנית בניין העיר במקום נמצאת בתוקף מאז 2013, רק לפני כשבועיים חתמה חברת הייזום על הסכם עם עמידר, מה שמאפשר את קידום הפרויקט לקראת בנייה בפועל.

במכתב ששלח בשבוע שעבר מרכז הנכסים של החברה, שוקי פוגל, לדיירי הדיור הציבורי במתחם, שחלקם קשישים ואמהות חד־הוריות, הוא התריע על העלייה הצפויה להם בעלויות המחיה. "חשוב להדגיש בפניכם כי הדירות החדשות יהיו מרווחות ומשופרות בצורה משמעותית, ויגררו עמם עלייה בגובה שכר הדירה שתידרשו לשלם, וכן עלייה במסי הארנונה", כתב. עוד הזהיר פוגל כי "דמי ועד הבית או תשלום לחברת הניהול, לרבות תשלומים בגין מעליות, אחזקת שטחים משותפים וכדומה, יגדלו בצורה חדה".

את מכתבו סיכם פוגל ב"הצעה" שאינה משתמעת לשתי פנים: "אנו מציעים לכם לעבור לדירה מחוץ לפרויקט, על מנת שנוכל לאפשר לכם לעבור לדירה אחרת ולחסוך לכם מעבר של מספר דירות".

בפורום הדיור הציבורי - ארגון גג של כמה ארגונים חברתיים הפועלים לקידום זכויות דיירי הדיור הציבורי - זעמו על פניית עמידר לדיירים, מאחר שרק באוקטובר הודיע משרד השיכון על קווי מדיניות חדשים, שמטרתם למנוע הגליית דיירי דיור ציבורי ממתחמים העומדים לפני פינוי־בינוי. על פי עקרונות אלה, כל הגדלה של שטח דירת הדיור הציבורי עד 15 מ"ר לא תגרור התייקרות בשכר הדירה הסוציאלי, וכן יינקטו צעדים למניעת ההתייקרות בהוצאות אחזקת הבניין המשותף. כל אלה לא באים לידי ביטוי במכתבו של פוגל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מכתבו של פוגל לדיירים גם הציג מידע שגוי לגבי ההליך שעליהם יהיה לעבור. בעוד שעל פי המכתב, על הדיירים יהיה לעבור למשך כמה שנים של הבנייה לדירה חלופית, בפועל זהו פרויקט בשיטת בינוי-פינוי-בינוי - כלומר, הדיירים לא ייאלצו לשהות ולו יום אחד בדירה חלופית, אלא יוכלו לעבור ישירות לדירה החדשה שכבר תיבנה עבורם מבעוד מועד. בנוסף, יחלוף זמן רב, שלוש־ארבע שנים לפחות, עד שראשוני הבניינים המיועדים להריסה יתפנו. לא ברור אם הצגה מעוותת זו של ההליך נעשתה בתום לב, או שמא הכוונה היא להגדיל את הלחץ על הדיירים לנטוש את דירותיהם.

לדברי דפנה בילצ'ינסקי, פעילה בפורום דיור ציבורי המלווה שתיים מהדיירות במתחם, התחושות בקרב הדיירים קשות. "המכתבים התקבלו ביום רביעי בשבוע שעבר, והדיירים החליטו שלעת עתה איש לא יחתום על אף מסמך שתציג בפניו החברה. חלק מהדיירים הם אנשים מבוגרים, וספק אם יש ביכולתם להתמודד לבד עם נציגי החברה או להבין על מה מחתימים אותם".

בחברת יסודות צור הופתעו לשמוע על מכתבה של עמידר, ולדברי המנכ"ל, דוד גלבוע, נעשה מצד החברה מאמץ כדי להתאים את תכנון הפרויקט לצורכי דיירי הדיור הציבורי שיישארו במתחם, ובתוך כך יצירת מאגר דירות קטנות בנות 75 מ"ר. "מבחינתנו, אין כל מניעה כי הדיירים יישארו בפרויקט", הדגיש גלבוע.

לדברי אתי חן, אם חד־הורית ופעילה בתנועת "המעברה" הירושלמית, "הדיירים בדיור הציבורי צריכים להבין שמרמים אותם. מצד אחד מספרים שהכנסת עומדת לחוקק חוק שמגן עליהם מתשלומים עודפים כשהם יחזרו לדירה המקורית, ומצד שני עמידר מנסה להפחיד אותם ולגרש אותם".

מעמידר נמסר: "הבחירה אם לעבור לדירה היא של הדייר בלבד. החברה מחויבת לעדכן את דייריה בכלל האפשרויות העומדות לפתחם, ובכלל זה גם את עניין העלויות הנוספות באחזקת הדירה החדשה. עמידר צפויה ללוות את הדיירים ולספק את כל המידע בנוגע לאפשרויות סיוע וסבסוד עלויות אחזקת הדירות החדשות".

ממשרד השיכון נמסר כי "המכתב מטעם עמידר אינו תואם את מדיניות המשרד. השר יואב גלנט החליט זה מכבר כי המשרד יסייע במימון פערי תשלומים לזכאי הדיור הציבורי בפרויקטים של התחדשות עירונית, ואלה ימומנו על ידי המשרד. לפי הנחיית השר, הנושא יעוגן בחקיקה במסגרת חוק הרשות להתחדשות עירונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker