מחפשים להשקיע בנדל"ן באירופה? בברצלונה תוכלו לעשות קופה וללכת

ברצלונה מובילה את שוק הנדל"ן הספרדי, עם עליות מחירים שנתיות בשיעורים דו־ספרתיים, ולא מעט משקיעים זרים רוכשים בעיר דירות ■ בשונה מהשקעה בישראל, השקעה בחו"ל מתאימה בעיקר לתקופות קצרות יחסית, בשאיפה לגרוף רווח גבוה ככל האפשר ולעבור להשקעה הבאה

חיים לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוי

השקעה מעבר לים שונה מהותית מהשקעה בגבולות מדינת ישראל. השקעה זו מגלמת קשיים נוספים על קשיי ההשקעה בישראל, ובכלל זה שפה, מיסוי מקומי אל מול המיסוי הישראלי, תקנות, מרחק, ניהול הנכס ועוד. לאור הקשיים, משקיע מנוסה יבצע השקעה מסוג זה רק אם גלום בה צפי לתשואה גבוהה משמעותית מזו של נכס דומה בישראל. אחרי הכל, אם התשואה הכוללת, המגלמת את התקבול המניב והשבח, תהיה זהה - עדיף יהיה לרכוש נכס במגרש הביתי.

ספרד, המדינה הרביעית בגודלה בגוש היורו, חוותה משבר כלכלי מהותי, שהתחיל בשלהי 2008. המשבר הפיננסי גרר אחריו משבר נדל"ני קשה, ומחירי הבתים קרסו בכל רחבי המדינה. משבר זה הגיע לסיומו ב-2014, אז השתנתה המגמה והתחילו עליות מחירים.

ברצלונהצילום: בלומברג

אוכלוסיית ספרד מונה 46 מיליון תושבים, והמדינה נפרשת על מרבית חצי האי האיברי. ברצלונה, העיר השנייה בגודלה בספרד, שאוכלוסייתה מונה כ-1.6 מיליון תושבים, ספגה אף היא פגיעה קשה במחירי הנכסים, עם ירידה מצרפית של כמעט 50% במחיר הממוצע של בתים במרכז העיר. ואולם ברצלונה התחילה בשינוי המגמה החד ביותר בספרד - עם עליות שנתיות בשיעורים דו־ספרתיים במחירי הדירות.

משקיעי נדל"ן מכל העולם, שזיהו את הפוטנציאל, נוהרים לספרד - ובראשם הבריטים, המהווים 23% מהמשקיעים הזרים, ואחריהם הצרפתים עם 9%, הגרמנים והשווייצים עם 6%, ואפילו הבולגרים, המהווים כמעט 1% ממשקיעי החוץ. ומה עם המשקיעים הישראלים? אלה כנראה עדיין לא זיהו את הפוטנציאל בספרד.

מפה של ברצלונה

בדומה לתל אביב, גם בברצלונה אזורי הביקוש המרכזיים שבהם התייקרות הנכסים היא מירבית הם אזורי מרכז העיר, המוכרים לתיירים רבים: העיר העתיקה, ובה הרובע הגותי והרובעים רבאל ובורנה, וגם רובעים המבוקשים על ידי המשקיעים הכבדים יותר, כמו אישמפלה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחירי הנכסים בקרבת שדרות לה ראמבלה, המוכרות לכל תייר בברצלונה, מתחילים סביב 120–130 אלף יורו ויכולים להגיע עד ל-200 אלף יורו ואף יותר לנכסים איכותיים ומשופצים. ממש כמו בתל אביב, ניתן לראות בעיר נכסים איכותיים למכירה במחירים של יותר ממיליון יורו.

מחירי הדירות בברצלונה נמצאים כיום בסחרור, המוכר לנו בישראל מ-2009 ומ-2010, עם ביקושים גבוהים לנכסים והתייקרות שנתית בשיעור דו־ספרתי.

ריביות נמוכות על משכנתאות

לפי מדד הנדל"ן הספרדי fotocasa, המחיר הממוצע של דירות בברצלונה באפריל 2015 היה 3,462 יורו למ"ר, ואילו במאי האחרון הוא כבר הגיע ל-3,927 יורו - עלייה של יותר מ-13% ב-12 חודשים.

ומה קורה למחירי השכירות בעיר? ממש כמו בשווקי הנדל"ן של ארה"ב ב–2011–2012, גם כאן חלה התייקרות משמעותית בשוק השכירות. שכר הדירה החודשי הממוצע במרכז העיר הסתכם בתחילת 2015 ב–12.75 יורו למ"ר, ואילו במאי 2016 כבר נדרש שוכר דירה להיפרד מ–16.15 יורו בחודש עבור כל מ"ר - עלייה של 27% בפחות משנה וחצי. שיעור התייקרות כזה לא מוכר אפילו לשוכרי הדירות בתל אביב, ומגלם ביקושים ערים לדירות להשכרה.

ומה לגבי מינוף מקומי? גם פה השוק הספרדי מציע גן של ורדים. כאזרחי ישראל, שאינה חלק מהאיחוד האירופי, נוכל לקבל בספרד משכנתאות בשיעור מירבי של 70% ובריביות הנמוכות בכמעט 1% מאלה המוצעות לנו לרכישת נכס בישראל. הלוואות בריבית קבועה לא־צמודה של 3%–3.5% ניתנות לתקופות של 30 שנה. הלוואות של עד 15 שנה יישאו ריבית קבועה לא־צמודה נמוכה מ–3%.

למי מתאימה השקעה בבירת קטלוניה? לאותם משקיעים מנוסים שברשותם הון עצמי מינימלי של 250 אלף שקל (כ–60 אלף יורו) ומעוניינים לגוון את תיק ההשקעות שלהם בנכס עם ניחוח איברי, בציפייה לעשות קופה וללכת. השקעה בחו"ל, בשונה מהשקעה בישראל, מיועדת לטווחים קצרים יותר (לשנים ספורות), במטרה לגרוף רווח גבוה ככל האפשר ולהמשיך הלאה להשקעה הבאה.

הכותב הוא מומחה בהשקעות בנדל"ן מניב, יועץ, מרצה ומחבר הספר "נדל"ן בג'ינס"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker