נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל צפויה לדון בישיבתה הקרובה ביוזמת שר האוצר, משה כחלון, להחרים קרקעות מקבלנים ויזמי בנייה אשר רכשו קרקעות מדינה מרשות מקרקעי ישראל וממשרד השיכון ולא עמדו בלוחות הזמנים לבניה שהכתיבו הסכמי הפיתוח שנחתמו במסגרת המכרז, העומדים על 4 עד 6 שנים. על פי היוזמה, יחויב הקבלן בתשלום קנס בשווי 8% מערך הקרקע כפי שהוא במועד ההחרמה.

המהלך נועד על מנת להגביל את יכולתם של הקבלנים "לשבת על הקרקע" תוך המתנה לעליות מחיר, ובתוך כך להפחית את רמת ההיצע. בעוד שכיום נוטה רשות מקרקעי ישראל לקבל כמעט את כל בקשות ההארכה מצד קבלנים שאינם עומדים בלוחות הזמנים של הסכמי הפיתוח, ויש רבות כאלה, כוונתו של כחלון היא שברירת המחדל תהיה קודם כל להשיב את הקרקע.

כחלון בישיבת סיעת "כולנו", בשבוע שעבר צילום: אוליבייה פיטוסי

יחד עם זאת, כוללת היוזמה גם לא מעט סימני שאלה. כמו למשל, מה לעשות במקרים שבהם נסיבות אובייקטיביות הן אלה המעכבות את הבנייה. למשל - תנאים שטרם התממשו שמכתיבה התב"ע, או קשיים שמערימה הרשות המקומית. עוד עולה החשש כי גם במקרים שבהם אין נסיבות מיוחדות שהביאו לעיכוב, אשר בהם תהיה ההחרמה מוצדקת, יגרור המהלך מאבקים משפטיים חריפים בין היזם והמדינה, שיביאו לעיכוב גדול בהרבה בבנייה של 10 שנים ומעלה.

את היוזמה פרסם אמש (ד') לראשונה ערוץ 10, ובסביבת שר האוצר אישרו את הדברים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker