תמ"א 38 ברמת השרון: תוספת 4.5 קומות במרכז, 1.5 קומות בשכונות

הוועדה המקומית אישרה הגדלה של זכויות בנייה לאורך צירי המסחר הראשיים - סוקולוב ואוסישקין - והפחתה של הזכויות במבנים נמוכים ■ התמ"א לא תחול על צמודי קרקע ■ ראש העירייה: "נדרשת גמישות מובנית בתמ"א 38"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של רמת השרון אישרה בתחילת השבוע מדיניות חדשה ליישומה של תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידת אדמה (תמ"א 38) ברחבי העיר. כחלק מהמדיניות נקבעה הגדלה של זכויות הבנייה במרכז העיר, ובפרט לאורך צירי המסחר הראשיים - הרחובות סוקולוב ואוסישקין - במטרה לתמרץ את בנייתם של פרויקטי תמ"א באזורים אלה.

מנגד, מפחיתה המדיניות החדשה את זכויות הבנייה הניתנות במסגרת התמ"א לבניינים נמוכים בני שתי קומות על עמודים - מה שצפוי לעורר תרעומת בקרב בעלי נכסים במבנים אלה.

מפת המגבלות העירוניות ברמת השרון לתמ"א 38

רמת השרון היא מהראשונות לקבוע מדיניות עירונית ברורה באשר למגבלות שיוטלו על יזמים בפרויקטים מסוג זה, כדי לשמר את אופי השכונות ולא להעמיס עליהן בבנייה עודפת. על פי ההחלטה שהתקבלה ביום ראשון בוועדה המקומית, זכויות הבנייה יופחתו עבור בנייה נמוכה ותיקה של שתי קומות על עמודים, מתוספת של 2.5 קומות לתוספת של 1.5 קומות - וגם זאת רק במסלול הריסה ובנייה מחדש - כשבמסלול חיזוק תתאפשר הוספת קומה אחת.

עוד נקבע כי תמ"א 38 לא תחול על בנייה צמודת־קרקע ברמת השרון. המשמעות היא שכמעט כל חלקה המערבי של העיר יוצא ממפת התמ"א.

עם זאת, לגבי מבנים בגובה 3 קומות ויותר החליטה הוועדה על מתן זכויות בנייה מוגדלות במסלול הריסה ובנייה מחדש - תוספת של עד 3.65 קומות לבנייה הקיימת. במסלול חיזוק הבנייה הקיימת ניתן יהיה להוסיף 2.5 קומות. את מרב הזכויות מעניקה התמ"א העירונית למבנים הוותיקים שלאורך שני צירי העסקים המרכזיים של רמת השרון: סוקולוב ואוסישקין - שם מגיעות זכויות הבנייה המקסימליות לתוספת של 4.65 קומות, במסלול הריסה ובנייה מחדש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי אדריכל העיר רמת השרון, ארז טל, מפת הזכויות החדשה נקבעה כדי למקד את היזמים באזורים שבהם העירייה מעוניינת יותר לקדם ביצוע של פרויקטי תמ"א - ולהרחיקם מהשכונות שבהן לעירייה אין עניין שכזה. "קיבלנו יותר מדי בקשות לפרויקטים שמבחינתנו לא היו נכונים", הוסיף טל. בסך הכל, לדבריו, למדיניות העירונית החדשה פוטנציאל לתוספת של 1,500 דירות במסגרת התמ"א.

לדברי ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, ההחלטה מאפשרת לשמור על צביון השכונות בעיר: "אני מברך על החלטת הוועדה המקומית. אין ספק שנדרשת גמישות מובנית בתמ"א 38, שתאפשר להעניק זכויות בנייה בהתאם למאפייני הבניין והאזור - תוך איזון והתחשבות באינטרס הציבורי".

שמאי המקרקעין ארז כהן ברך על קביעת המדיניות החדשה: "רמת השרון העיריה הראשונה בארץ שקובעת מסמרות ברורים לגבי תמ"א 38. עצם ההחלטה הינה מבורכת וגם עידוד 4.5 קומות במסגרת פינוי בינוי בפועל, הריסה ובנייה מחדש, ברחובות מרכזיים דוגמת סוקולוב ואוסישקין הינה החלטה בהחלט הגיונית ואפילן מבורכת. אישית הייתי ממליץ לשקול שוב את ההחלטה להוסיף רק קומה וחצי בבניינים ותיקים בעלי שתי קומות. זוהי, לטעמי, החלטה גורפת מידי ואין סיבה מהותית מדוע לא לאפשר, לגופו של עניין, שתיים וחצי קומות. התשתית לא תקרוס בגלל תוספת שכזו".

יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל: "אני רואה בהחלטה זו של עיריית רמת השרון, צעד בכיוון הנכון. נקודת החוזקה שלה הינה בעיקר עידוד תמ"א 38/2 ברחובות הראשיים במרכז העיר בשיעור של כ-4.6 קומות לבניין. גם ההחלטה להרחיב את זכויות התמ"א ל- 3.5 קומות בבניינים ישנים בני 3 קומות ויותר בשכונות ברחבי העיר, הינה מבורכת. עם זאת יש מקום לשקול, לפחות דיפרנציאלית, להרחיב את הזכויות גם לבניינים נמוכים בני 2 קומות וכאלה ישנם רבים. אדגיש כי בניגוד לתל אביב, שם נושא תשתיות הכבישים והחניות הינו משמעותי, ברמת השרון ניתן ואפשר להוסיף מאות רבות של יחידות, זאת בלי לפגוע כלל בנושא תשתיות הכבישים ובעיית החניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker