בעקבות חשיפת TheMarker |

הבכירה ברשות מקרקעי ישראל שכתבה את המכרז לתפקיד שבו זכתה - פורשת

במהלך השנה האחרונה בדקה נציבות שירות המדינה את הממצאים שנחשפו לגבי מעורבותה של ליאורה טושינסקי בכתיבת המכרז לתפקיד שבו זכתה ■ טושינסקי: "הארכתי כהונתי על מנת לטהר את שמי. נמצא כי אין רבב במעשי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בדיוק שנה לאחר חשיפת TheMarker כי סגנית מנהל רשות מקרקעי ישראל ליאורה טושינסקי היתה מעורבת בכתיבתו של המכרז לתפקיד שבו זכתה והתאמתו לכישוריה, צפויה היום טושינסקי להודיע על פרישתה מהתפקיד. זאת בתום חקירה שערך אגף המשמעת של נציבות שירות המדינה, ומשא ומתן ממושך שהתנהל בין הנציבות ובין עורכי דינה של טושינסקי.

טושינסקי מונתה לסגנית מנהל מינהל מקרקעי ישראל (שמאז הפך לרשות) במארס 2012, תחת מנהל המינהל באותה העת בנצי ליברמן, שטושינסקי נחשבת כאשת אמונו. במהלך שני העשורים האחרונים מונתה טושינסקי לתפקידים הבכירים ביותר כמעט בכל גוף שבראשו עמד ליברמן.

ליאורה טושינסקי
ליאורה טושינסקיצילום: אלי הרשקוביץ

כאשר כיהן ליברמן כראש המועצה האזורית שומרון בשנים 1997–2007, כיהנה טושינסקי כמנכ"לית המועצה בתשע שנים מתוך העשר. שנתיים לאחר מכן, ב–2009, נבחר ליברמן לכהן כמנכ"ל מינהלת תנופה, וטושינסקי מונתה לשמש סגנית מנכ"ל המינהלת, תפקיד שבו החזיקה עד יום מינויה לתפקידה הרם במינהל.

בספטמבר 2011 מונה בנצי ליברמן לעמוד בראשות המינהל, וכחצי שנה לאחר מכן פורסם מכרז פומבי לתפקיד סגן המנהל, בו כאמור זכתה טושינסקי. מסמכים שחשף TheMarker ביולי האחרון העלו כי בטרם פרסום המכרז, כבר החזיקה טושינסקי בנוסח טיוטת המכרז לתפקיד, והעבירה אותו, עם תיקונים, מחיקות, תוספות והערות בגוף המסמך, לידי גורמים במנהלת תנופה — מקום עבודתה הקודם, שגם בו שימשה סגניתו של ליברמן. משם ככל הנראה מצאה הגרסה המתוקנת של טושינסקי את דרכה לידי מי שהיו אמונים על פרסום הנוסח הסופי של המכרז, שכן כמעט כל תיקוניה והערותיה פורסמו במלואם, מלה במלה, בנוסח הסופי.

בין היתר הוסיפה טושינסקי מאפיינים רבים לתאור התפקיד, כגון "אחראי לשיפור וייעול תהליכי העבודה", ו"אחראי להטמעת עקרונות ניהול ערכיים ומקצועיים בקרב מנהלים ועובדים". בעוד שעל פי טיוטת המכרז נדרש מהמועמדים תואר ראשון בכלכלה או במדעי החברה עם עדיפות לבעלי תואר שני, בגרסת המכרז כפי שפורסמה לבסוף נדרש "תואר ראשון בתחומי מינהל עסקים, כלכלה, משפטים או הנדסה". מדובר בנוסח שונה רק במעט מהמשפט שנכתב בכתב ידה של טושינסקי על מסמך הטיוטה: "תואר ראשון בתחומי מינהל עסקים, כלכלה, משפטים או תעשייה וניהול". טושינסקי, יש לציין, בעלת תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעקבות החשיפה, פנו מספר גורמים, בהם התנועה לאיכות השלטון וח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אל היועץ המשפטי לממשלה באותה העת, עו"ד יהודה וינשטיין, בדרישה כי יורה על פתיחת חקירה מיידית של הנושא. לאחר בחינת הנושא העביר וינשטיין את הטיפול לאגף המשמעת של נציבות שירות המדינה שכאמור חקר את הנושא.

פגמים חמורים אלה בהליך המינוי מצטרפים לאי סדרים נוספים שמצא מבקר המדינה יוסף שפירא בהליך מינויה של טושינסקי, שפורסמו בדו"ח המבקר השנתי לשנת 2014. בפרט התמקד המבקר בכך שעובדת יחסי העבודה "הקרובים והממושכים" בין ליברמן לטושינסקי, שנמשכו 11 שנה במצטבר עד יום כינוס ועדת המכרזים לתפקיד, לא צוינה בפרוטוקול הוועדה, וייתכן כי כלל לא היתה ידועה לחלק מחברי הוועדה, שליברמן עצמו היה אחד מחבריה.

עוד צוין כי על אף שמינויה של טושינסקי לסגנית נעשה במטרה לסייע ביישום הרפורמה, בשלב מסוים היא החלה לכהן גם כממונה על משאבי אנוש וכממונה על חטיבת השירות - שני תפקידים שכלל לא נכללו במכרז. המבקר העיר כי מנהל רמ"י אינו מוסמך לבצע מינויים שכאלה ללא כל הליך של מכרז. "יתר על כן, יש במינוי זה פגיעה במועמדים אחרים שניגשו למכרז
ואשר יכלו לזכות בו אילו התפקידים האלה היו כלולים במכרז", כתב שפירא.

בשיחה עם TheMarker אמרה טושינסקי כי בבדיקה שנערכה בעניינה לא נמצא דבר, וכי כלל לא נחקרה על הנושא. לדבריה, במסגרת תפקידה הקודם, כסמנכ"לית מינהלת תנופה, התבקשה על ידי מנהל המינהל ליברמן לסייע לו בניסוח המכרז לתפקיד החדש, שכן נוסח התפקיד היה מיושן. "כמי שעבדה עם ליברמן זמן רב, וכמי שכיהנה באותה העת כסמנכ"לית של חברה ממשלתית מקבילה שמחתי לשתף מניסיוני בתחום ולסייע. לא היה בכך כדי להתאים את הדרישות דווקא לכישורים שלי", טענה. לדבריה, ההערה הביקורתית היחידה שקיבלה מהנציבות היא כי היה עליה לחשוף את העובדה כי התייעצו בה לשם ניסוח המכרז בעת הליך הקבלה.

עוד לדברי טושינסקי, התכוונה לעזוב כבר לפני למעלה מחצי שנה את תפקידה, אך שורת תלונות שהועלו נגדה ובהם גם סוגיית שכתוב המכרז, הביאו אותה להאריך את כהונתה על מנת לנקות את שמה, ולעזוב רק לאחר מכן. "כך בדיוק קרה. הנציבות מצאה שלא נפל כל פגם במעשי", טענה.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "סגנית מנהל רשות מקרקעי ישראל, גב' ליאורה טושינסקי, הודיעה למ"מ מנהל הרשות עדיאל שמרון על רצונה לפרוש מתפקידה בחודשים הקרובים. שמרון קבל את הודעתה של סגניתו הגב ליאורה טושינסקי והביע צער על החלטתה. שמרון הודה לגב' טושינסקי על פעילותה ליישום הרפורמה וקידום הרשות,  ואיחל לה הצלחה.

"הגב' טושינסקי הודתה למ"מ מנהל הרשות עדיאל שמרון ולעובדיה על ארבע וחצי שנות עשייה  מאתגרות ופוריות, בהן על בסיס הרפורמה והרבה עבודה קשה, שופרו ביצועי הרשות בכל מרכיבי הפעילות והונחו תשתיות לחיזוק היכולות והתפוקות לשנים הבאות.

"בשולי הדברים יצוין כי  בדיקת נציבות שירות המדינה בעניין נסיבות מינויה של הגב טושינסקי לתפקידה, העלו כי הליך המינוי היה תקין".

מנציבות שירות המדינה נמסר: "בין אגף משמעת לבא כוחו של הנדון התנהלו מגעים ארוכים בעקבות ממצאי החקירה שנערכה בעניינה והדברים צפויים להגיע לסיכום וסיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker